Rząd na początku 2021 zapowiedział powstanie Nowego Ładu podatkowego. Dla wielu Polaków wiąże się to z obniżką podatków. Dla osób prowadzących firmy jednak jest to znacząca podwyżka. W praktyce zostaną one ukryte w cenach, a ostatecznie zapłacą za to konsumenci. W mojej ocenie obniżka podatkowa związana ze zmianą progu podatkowego, czy kwoty wolnej będzie zdecydowanie niższa niż podwyżki cen, jakie będą zmuszeni zastosować przedsiębiorcy. Jednak niestety niewielu obywateli naszego kraju rozumie ten mechanizm.
Założenia Nowego Ładu
Nowy Ład zakłada podwyższenie progu podatkowego do 120 tys. złotych oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych i to, co wydaje się najbardziej niebezpieczne – opłatę składki zdrowotnej w wysokości 9% liczonej od dochodu, a nie jak to miało miejsce ryczałtowo. Dodatkowo nie ma być możliwości odliczenia tej składki od podatku, jak to ma miejsce do tej pory.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Podatek wg skali, a Nowy Ład
W tym przypadku zgodnie z zapowiedziami rządu przedsiębiorca będzie mógł skorzystać zarówno na podniesionym progu, jak i kwocie wolnej. Co może dla niektórych, zwłaszcza więcej zarabiających, oznaczać realną obniżkę podatkową. Z drugiej strony będziemy zmuszeni do opłacania składki zdrowotnej liczonej od dochodu, co stanowi podwyżkę 9%. Wielu przedsiębiorców pyta mnie, czy będzie opłacało im się zostać na podatku liczonym wg progów. Niestety tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W mojej ocenie za każdym razem należy przeliczyć każdy wariant i podjąć świadomą decyzję opartą o twarde dane. Dla przedsiębiorców zarabiających dziś w przedziale od 85 500 zł do 120 000 zł rocznie ta zmiana spowoduje, że będą mogli rozliczać się na zasadach ogólnych i zamiast płacić 19% – 17% i ponadto skorzystać z kwoty wolnej. A zapowiadaną składkę zdrowotną bez względu na formę rozliczenia i tak trzeba będzie opłacić.
W związku z tym w mojej ocenie należy poczekać na ostateczną wersję przepisów i w oparciu o już istniejącą ustawę policzyć i podjąć świadomą decyzję.