Nowy Polski Ład podatkowy – najważniejsze założenia dla przedsiębiorców

sie 23, 2021Aktualne przepisy

Na początku 2021 roku rząd ogłosił dużą reformę podatkową. Wspólna nazwa dla wszystkich programów z tym związanych to tzw. Polski Ład Podatkowy. W kwietniu pojawiły się zapowiedzi szczegółów. Rząd obiecywał sporo obniżek podatkowych, jednak w rezultacie zastosował również wiele podwyżek, które ciągle są nieco ukrywane. Dopiero pod koniec lipca 2021 pojawił się pierwszy projekt ustawy. Warto dodać, że już teraz wiadomo, że projekt ten będzie zmieniany. Co więcej, w mediach pojawia się coraz więcej artykułów i wpisów, w których zapowiedzi sugerują, że rząd chce odpuścić pewne podwyżki podatków, a inne wprowadzić stopniowo w kolejnych kilku latach. Z mojej perspektywy trzy zmiany w największym stopniu dotyczą przedsiębiorców.

Składka zdrowotna liczona od przychodu (9%)

To chyba najbardziej głośna zmiana, przed którą chce uciec jak najwięcej przedsiębiorców. Obecnie składka zdrowotna dla osób prowadzących JDG naliczana jest ryczałtowo od ustalonej na każdy rok wartości. W przypadku pracowników i zleceniobiorców składka zdrowotna naliczana jest procentowo i wynosi 9%. Jednak większość tej składki jest odejmowana od podatku (7,75%). A więc w praktyce składka zdrowotna wynosi 1,25%. Umówmy się, że nie jest to jakaś ogromna wartość. Często kwotowo to i tak mniej niż płacą przedsiębiorcy. Jednak rząd pod płaszczykiem równości chce wprowadzić składkę liczoną od dochodu i bez możliwości odliczania jej od podatku. Dla przedsiębiorców osiągających dochód na poziomie 10 tys. złotych miesięcznie oznacza wzrost daniny na rzecz państwa o ponad 300%. W praktyce pełne składki ZUS dla takiego przedsiębiorcy będą wynosiły prawie 2 tys. złotych miesięcznie.

Składką zdrowotną mają być również objęte wynagrodzenia dla zarządu spółek oraz fundacji. Także zmiana ma dotknąć właściwie prawie wszystkich sposobów uzyskiwania w Polsce przychodów.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Wyższa kwota wolna od podatku

Od stycznia 2022 ma działać wyższa kwota wolna od podatku i ma ona wynosić 30 tys. złotych. Z kwoty wolnej będą mogły korzystać osoby rozliczające się wg skali podatkowej (czyli opłacający podatek 17% w pierwszym progu oraz 32% w drugim progu). Niestety już teraz można słyszeć głosy, w których przedstawiciele rządu mówią, że kwota wolna ma dotyczy osób, które mają podpisaną umowę o pracę. A tym samym nie będzie dotyczyła osób zatrudnionych, zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia, dzieło, czy otrzymujących wynagrodzenie z tytułu bycia członkiem zarządu spółki z o.o..

Wyższy prób podatkowy

Od stycznia 2022 zapowiadana jest również zmiana w wysokości progu podatkowego do 120 tys. Złotych. Tym samym osoby osiągające dochód do tej kwoty będą opłacały podatek 17%, powyżej 32%. Na pewno biorąc pod uwagę średnie zarobki w Polsce dla większości jest to zmiana pozytywna. Jednak należy pamiętać, że każda obniżka podatków jest skądś finansowana. Pytanie, kto i w jaki sposób za to zapłaci.

Jak pewnie zauważasz zmian jest całkiem sporo. Jednak ciągle mówimy o projekcie ustawy. W świetle zapowiedzi rządu wiele się jeszcze zmieni. Druga sprawa, że obecny rząd też nie jest stabilny, tym samym realnie nic nie wiadomo. To co pewne to fakt, że należy śledzić ruchy rządu.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Spółka z o.o., czy JDG w Nowym Ładzie

Spółka z o.o., czy JDG w Nowym Ładzie

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy wybrać spółkę z o.o., czy jednak pozostać na JDG. A jeżeli na JDG, to jaką formę opodatkowania wybrać. Realnie na takie zmiany mamy czas do 20 lutego 2022. W późniejszym czasie możemy jedynie przejść na spółkę z o.o. lub...

Po pandemii COVID-19 zainteresowanie franczyzą   wzrośnie

Po pandemii COVID-19 zainteresowanie franczyzą wzrośnie

System franczyzowy to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w sytuacji rozpoczynania swojej przygody z handlem. W ujęciu praktycznym franczyza to po prostu model biznesowy: specyficzna partnerska forma kompleksowej współpracy przedsiębiorstw. Powody wzrostu...

Nowy Ład – podsumowanie najważniejszych zmian

Nowy Ład – podsumowanie najważniejszych zmian

  W piątek 29 października Sejm ostatecznie przegłosował ustawę, znaną większości jako Nowy Ład. Większość poprawek senatu została odrzucona. Z mojej perspektywy tych istotniejszych. Niestety podpis prezydenta w naszym kraju to raczej tylko formalność. Także...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.