Nowy Ład dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym

sie 25, 2021Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Po zmianie w ustawie o podatku ryczałtowym w 2020 roku wielu przedsiębiorców zdecydowało się przejść na tą formę rozliczenia. Polega ona na płaceniu podatku od przychodu, a nie od dochodu. Oznacza to, że nie można wrzucać niczego w koszty. Być może zastanawiasz się komu opłaca się taki sposób rozliczania. Jednak wyobraź sobie np. programistę, który sprzedaje za całkiem przyzwoite stawki swoje usługi, a z drugiej strony właściwie nie generuje kosztów. Tym samym taka forma rozliczania może być dla niego naprawdę atrakcyjna.

Założenia Nowego Ładu

Nowy Ład zakłada podwyższenie progu podatkowego do 120 tys. złotych. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. To co wydaje się najbardziej niebezpieczne to opłata składki zdrowotnej w wysokości 9% liczonej od dochodu, a nie jak to miało miejsce dotychczas, ryczałtowo. Dodatkowo nie ma być możliwości odliczenia tej składki od podatku.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj

Podatek ryczałtowy, a Nowy Ład

W przypadku podatku ryczałtowego zmiana dotycząca skali podatkowej, czy zwiększenia kwoty wolnej od podatku właściwie nas nie dotyczy. Wielu przedsiębiorcom jednak spędzało sen z powiek, jak ma być naliczana składka zdrowotna wynosząca 9%. Niektórzy wyobrażali sobie, że będzie to 9% liczone od przychodu. Na szczęście sytuacja wygląda nieco inaczej. Składka zdrowotna ma wynosić 1/3 stawki płaconego podatku. Jeżeli dziś Twoja stawka na podatku ryczałtowym wynosi 15%, to będziesz opłacał składkę zdrowotną w wysokości 5%.

Warto również dodać, że od nowego roku mają się również zmienić stawki podatku ryczałtowego z 17% na 14% dla branży budowlanej, zawodów medycznych oraz zawodów technicznych. Natomiast dla branży IT stawka 15% zmieni się na 12%.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Przykładowe obliczenia:

Dziś Marek rozlicza się podatkiem ryczałtowym. Jest programistą, więc obowiązuje go stawka 15%.

Co miesiąc wystawia fakturę na 10 tys. złotych. Opłaca więc podatek 1 500 złotych, a do jego dyspozycji zostaje 8 500 złotych.

Zakładając, że Nowy Ład wejdzie w życie w obecnie przedstawionej formie,  od stycznia 2022 Marek będzie musiał zapłacić zamiast 15% -12% podatku, a więc 1 200 złotych. Dodatkowo będzie opłacać składkę zdrowotną wynoszącą 1/3 stawki ryczałtu – czyli 4%. Dla Marka składka zdrowotna będzie wynosiła 400 złotych. W sumie więc 1 600 złotych na daniny dla Państwa zamiast 1 500 złotych.

W przypadku Marka mamy do czynienia z planowaną obniżką stawki podatku ryczałtowego.

Jednak w przypadku, gdy ktoś dziś opłaca stawkę 15% i ta stawka zostanie taka sama, jak na przykład za usługi związane z zarządzaniem, to obecnie opłaca podatek w wysokości 1 500 złotych, a od stycznia  1500 złotych podatku oraz składkę zdrowotną wynoszą 5% (1/3 z 15), czyli 500 złotych. Tym samym dla takiej osoby wprost mówimy o podwyżce podatku 5%.

Mimo wszystko wydaje się, że ryczałt może okazać się dla wielu właścicieli firm bardzo sensowną formą rozliczenia podatku.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Wykupowanie samochodu jako osoba prywatna po zakończonym leasingu

Wykupowanie samochodu jako osoba prywatna po zakończonym leasingu

Wielu przedsiębiorców decydujących się na leasingu lub najem długoterminowy pod koniec decydowali się, że wykup samochodu będą realizowali jako osoba prywatna, a następnie po 6 miesiącach często sprzedawali takie auto z zyskiem, jednak bez konieczności opłacania...

Jak ustalić stawkę ryczałtu dla JDG w Nowym Ładzie

Jak ustalić stawkę ryczałtu dla JDG w Nowym Ładzie

Zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej zmusiło wielu przedsiębiorców do zmian i zastanowienia się nad właściwą formą opodatkowania. Dla firm szczególnie usługowych o małych kosztach bardzo atrakcyjnym sposobem rozliczania wydaje się być rozliczanie się podatkiem...

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Rząd na początku 2021 zapowiedział powstanie Nowego Ładu podatkowego. Dla wielu Polaków wiąże się to z obniżką podatków. Dla osób prowadzących firmy jednak jest to znacząca podwyżka. W praktyce zostaną one ukryte w cenach, a ostatecznie zapłacą za to konsumenci. W...

Kwota podatku do zapłaty jest dla Ciebie zaskoczeniem co miesiąc?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Co zrobić, aby mail od księgowości o podatku Cię nie zaskoczył?

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Myślisz o spółce z o.o.?

Pobierz bezpłatny poradnik:

3 sposoby na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Chcesz założyć firmę?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność gospodarczą