Decydując się na założenie i zarejestrowanie swojej działalności gospodarczej, czy to w formie jdg, spółki z o.o., spółki cywilnej, czy jakiejkolwiek innej, jesteśmy zobowiązani do wskazania podczas rejestracji numerów PKD. Jak do tego podejść? Jak wygląda wybór numerów PKD w działalności gospodarczej, a jak w spółce z o.o.? Na co zwrócić uwagę? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Zacznijmy jednak od samego początku, czyli czym są numery PKD.
Czym są numery PKD?
Numery PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) są to numery, które opisują różne rodzaje działalności. Co do zasady służą one celom statystycznym. Każdy przedsiębiorca, zakładając swoją firmę, powinien wśród tych numerów odnaleźć taki, który najlepiej opisuje jego działalność. Jedynymi przedsiębiorcami, którzy nie muszą wskazywać numerów PKD w prowadzonej działalności, są osoby prowadzące nierejestrowaną działalność gospodarczą (NDG). Pozostali muszą takie numery podać przy rejestracji firmy, czy to w CEIDG, czy w KRS. Całą listę numerów PKD znajdziesz w TEJ wyszukiwarce.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Numery PKD – Jak przygotować się do procesu ich wybrania?
Zanim wskażemy numery PKD w systemie rejestrowania firmy, warto wejść na wyszukiwarkę PKD i przejrzeć dokładnie wszystkie numery od góry do dołu. Następnie należy wybrać te numery, które najbardziej odpowiadają do obecnie wykonywanej przez nas działalności.
JDG
W przypadku osób prowadzących JDG należy wskazać główne PKD. W praktyce musisz odnaleźć PKD odpowiadające najczęściej realizowanym w Twojej firmie działaniom. Dodatkowo możesz wybrać właściwie nieograniczoną ilość pozostałych numerów. Ważne jest to, że w przypadku próby zmiany numerów w JDG to naprawdę prosta sprawa. Wchodzisz na CEIDG usuwasz niepotrzebne już numery lub/i dodajesz nowe. Zajmuje to dosłownie kilka minut i każda taka zmiana jest bezpłatna.
Spółka z o.o.
Zdecydowanie bardziej należy się przyjrzeć temu tematowi w przypadku spółki. Tak, jak w przypadku JDG również warto przejrzeć całą listę. Ale w tym wypadku naprawdę należy to zrobić bardzo, bardzo uważnie. Dlatego, że w przypadku chęci zmiany numerów PKD, za każdym razem wiąże się to z koniecznością zmiany umowy spółki. Zmiana taka zazwyczaj odbywa się u notariusza. Oznacza to, że musisz ponieść koszt notarialny (przeciętnie około 1000zł) oraz koszty związane ze zmianą w KRS (obecnie to 350zł). Właśnie z tego powodu w momencie, gdy przeglądasz taką listę, warto wybrać każdy numer PKD, który może być potencjalnie w przyszłości potrzebny Twojej firmie. Do umowy spółki możesz wpisać dowolną ilość numerów PKD. Jednak na etapie rejestracji spółki w KRS do wniosku musisz wskazać 10 numerów, które będą widoczne w systemie sądowym. W tym miejscu warto powiedzieć, że nawet jeżeli któregoś numeru nie widać w KRS, ale masz go w umowie spółki, nadal możesz realizować czynności biznesowe powiązane z konkretnym numerem.
Problematyczne numery PKD
Bez względu na to, czy rejestrujesz JDG, czy spółkę, warto zdawać sobie sprawę, że niektóre numery PKD wymagają specjalnych licencji, czy zezwoleń. Dlatego warto być uważanym na kody związane np. ze związkami zawodowymi, handlem energią itp. Piszę o tym dlatego, że niektórzy przedsiębiorcy wpadają na pomysł, aby przerzucić całą listę do rejestracji. Właśnie dlatego zdecydowanie odradzam takie działanie.
Jeżeli masz wątpliwości, pytania w związku z rejestracją, prowadzeniem JDG czy spółki z o.o., to zapraszam Cię na indywidualne konsultacje: