Praca na etacie i JDG

maj 10, 2021Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Kiedy rozpoczynamy swój biznes bardzo często w początkowej fazie łączymy to z pracą etatową. I właśnie wtedy powstaje sporo pytań – jak sensownie łączyć prowadzenie firmy oraz pracę na etacie. Nie będziemy się dziś skupiać na zarządzaniu czasem, a na tym jak to najsensowniej rozwiązać podatkowo.

Łącznie pracy oraz JDG od strony prawnej

Ogólnie rzecz biorąc wykonując pracę w oparciu o umowę o pracę, czy zlecenie można to łączyć z prowadzeniem własnej firmy. To, na co polecam zwrócić uwagę to ewentualne zapisy w umowie o pracę. Czasami zdarza się, że umowa zobowiązuje nas do wstrzymania się od działalności konkurencyjnej. Czasami w umowie widnieją zapisy, które zobowiązują do poinformowania pracodawcy o podjęciu JDG. Podsumowując – można łączyć pracę etatową i JDG zwracając jednak uwagę na zapisy wynikającej z wiążącej nas umowy z pracodawcą, czy zleceniodawcą.

Składki ZUS

Osoby, które po raz pierwszy (lub po 5 latach od zamknięcia JDG) otwierają JDG mogą skorzystać z tzw. ZUSu na start i małego ZUSu.  W praktyce oznacza to, że przez pierwsze 6 miesięcy opłaca się składkę zdrowotną, a przez kolejne 24 miesiące pomniejszony ZUS. Dopiero po okresie 2,5 roku wchodzi się na tzw. „pełny ZUS” ( często zwany dużym ZUS-em). Jednak w momencie, gdy Twój pracodawca opłaca od Ciebie składki będziesz zwolniony ze składek społecznych. Aby mogło to mieć miejsce Twój pracodawca musi opłacać składki od kwoty równej lub wyżej niż minimalne wynagrodzenie ( na rok 2021 wynosi ona 2800 zł). W takim przypadku przez cały okres łączenia pracy oraz JDG z tytułu prowadzenia firmy należy opłacać jedynie składkę zdrowotną. To co ważne, przez ten czas pomimo tego, że w praktyce nie korzysta się z opcji zmniejszonych składek upływa okres ich naliczania. A więc dla przykładu – jeżeli zrezygnujemy z etatu za 2 lata – wtedy pozostanie nam tylko okres  6 miesięcy preferencyjnych składek.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Opodatkowanie

Z tytułu umowy o pracę, czy umowy zlecenie jesteśmy opodatkowani wg progów podatkowych. Zakładając JDG możemy wybrać formę opodatkowania. Najczęściej spotykane to podatek progresywny (wg progów) oraz podatek liniowy (19% bez względu na kwotę dochodu). Część przedsiębiorców decyduje się na rozliczanie ryczałtowe. Wybór opodatkowania zawsze wiąże się z realnym przeliczeniem naszej sytuacji. Jednak w przypadku łączenia prowadzenia firmy i etatu warto się temu przyjrzeć jeszcze mocniej. W Polsce pierwszy próg podatkowy to nie wiele ponad 85 000 zł rocznie. Jeżeli w JDG wybrano podatek progresywny oznacza to, że wynagrodzenie z etatu oraz JDG będzie się sumowało. Istnieje wtedy ogromne ryzyko, że wpadniemy w drugi próg podatkowych. Dlatego być może lepiej wybrać podatek liniowy lub ryczałtowy. Żaden z nich nie sumuje się z praca etatową. Nie ma wtedy ryzyka przekroczenia progów podatkowych. Pamiętajmy, że za każdym razem warto skonsultować swoją indywidualną sytuację z doświadczoną osobą.

Co się wydarzy, kiedy zwolnię się z etatu

W momencie rezygnacji z etatu poza zmianą biznesową należy liczyć się również ze zmianami w opłatach ZUS-owych. W zależności od tego ile minęło czasu od otwarcia JDG należy opłacać składki społeczne.

Druga rzecz na jaką warto zwrócić uwagę to kwestia zmiany formy opodatkowania. Można to zrobić na początku każdego roku kalendarzowego. Jeżeli przestajemy mieć przychody z umowy o prace, czy zlecenia być może warto ponownie przemyśleć formę opodatkowania od nowego roku.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Wykupowanie samochodu jako osoba prywatna po zakończonym leasingu

Wykupowanie samochodu jako osoba prywatna po zakończonym leasingu

Wielu przedsiębiorców decydujących się na leasingu lub najem długoterminowy pod koniec decydowali się, że wykup samochodu będą realizowali jako osoba prywatna, a następnie po 6 miesiącach często sprzedawali takie auto z zyskiem, jednak bez konieczności opłacania...

Jak ustalić stawkę ryczałtu dla JDG w Nowym Ładzie

Jak ustalić stawkę ryczałtu dla JDG w Nowym Ładzie

Zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej zmusiło wielu przedsiębiorców do zmian i zastanowienia się nad właściwą formą opodatkowania. Dla firm szczególnie usługowych o małych kosztach bardzo atrakcyjnym sposobem rozliczania wydaje się być rozliczanie się podatkiem...

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Rząd na początku 2021 zapowiedział powstanie Nowego Ładu podatkowego. Dla wielu Polaków wiąże się to z obniżką podatków. Dla osób prowadzących firmy jednak jest to znacząca podwyżka. W praktyce zostaną one ukryte w cenach, a ostatecznie zapłacą za to konsumenci. W...

Kwota podatku do zapłaty jest dla Ciebie zaskoczeniem co miesiąc?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Co zrobić, aby mail od księgowości o podatku Cię nie zaskoczył?

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Myślisz o spółce z o.o.?

Pobierz bezpłatny poradnik:

3 sposoby na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Chcesz założyć firmę?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność gospodarczą