Wielu przedsiębiorców zadaje pytanie w zakresie właściwej dla nich formy prawnej. Często słyszę: Prowadzę działalność od 10 lat, czy przejście na spółkę mi się opłaca? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Spółka z o.o. ma wiele zalet, ale też ograniczenia, które bywają dla przedsiębiorców nieakceptowalne. Przyjrzymy się dziś dobrym i ciemniejszym stronom spółek i działalności oraz wskażemy co warto wziąć pod uwagę przy decyzji: Spółka z o.o. czy działalność gospodarcza?
Zalety działalności gospodarczej
Działalność gospodarcza na pewno jest dobrze znana i często omawiana w rożnych interpretacjach w internecie. Trudno nie zauważyć też, że zdecydowanie więcej księgowych umie je dobrze księgować. Do tego jesteśmy kuszeni dotacjami i innymi ulgami. Nie ulega wątpliwości, że na pewno jest to jedna z najczęściej zakładanych firm.
Prosta/tańsza księgowość
Na pewno jednym z atutów działalności gospodarczych jest fakt, że musi realizować uproszczoną księgowość. Wiąże się to z szerokim dostępem usług biur rachunkowych oraz stosunkowo niewielkim polem do błędu. Z uwagi na to, że jest to stosunkowo szybka i prosta praca to cena jest też dość niska.
Łatwość dostępu do pieniędzy
Prowadzenie działalności gospodarczej nie wymaga okazywania się wyciągiem bankowym. Nie musimy rozliczać się z każdej transakcji. Oddajemy do księgowości faktury przychodowe i kosztowe i nikt nie pyta nas co zrobiliśmy z pozostałą częścią gotówki. A więc możemy w każdym momencie robić z nią co chcemy.
Łatwość w zrozumieniu
Z uwagi na mnogość informacji, wielu znajomych którzy prowadzą działalność gospodarczą dziś większość ludzi nie ma żadnego problemu w zrozumieniu o co chodzi. Czym różni się przychód od dochodu oraz co można, a czego nie można wrzucić w koszty.
Szybkie otwarcie i zamknięcie
Zakładanie, zamykanie oraz wprowadzanie zmian do działalności gospodarczych jest bezpłatne i co więcej każdej z tych czynności można dokonać bez wychodzenia z domu. Jedyne czego potrzebujesz to tzw. podpis elektroniczny.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Wady działalności gospodarczej
Wielu z nas nie zastanawia się nad czarnymi scenariuszami. Zakładamy, że zawsze wszystko będzie dobrze, zakładamy, że problemy opisywane w internecie nas nigdy nie będą dotyczyły. Mimo wszystko warto poznać wady najczęściej wybieranej formy prawnej.
Pełna odpowiedzialność
Działalność gospodarcza to firma opierająca się na NIP osób fizycznych. Można obrazowo stwierdzić, że jest przeczepiona do człowieka. A więc gdy wydarzy się kłopot z płynnością finansową to odpowiada za to człowiek. A więc w grę wchodzi również majątek prywatny.
Trudność w dziedziczeniu i sprzedaży
Tak jak wcześniej wspominaliśmy działalność jest przyczepiona do człowieka. Jeżeli osoba prowadząca działalność będzie chciała zaprzestać działalności i sprzedać swoją firmę – to jest to proces zdecydowanie trudniejszy niż w przypadku spółki z o.o.. Największym wyzwaniem jest ustalenie za ile chcemy sprzedać naszą firmę. W przypadku ewentualnej śmierci bez wpisanego do rejestru sukcesora sytuacja jest mocno skomplikowana i trudna do wyprowadzenia bez pomocy prawnika.
Trudność w kontroli majątku
Posiadanie działalności gospodarczej nie wymusza na nas prowadzenia osobnych finansów prywatnych i firmowych. Oczywiście nie oznacza, że nie można tego robić dobrowolnie. Rzeczywistość jest jednak taka, że większość przedsiębiorców ma pomieszane konta firmowe i prywatne i ostatecznie tracą kontrole nas swoją płynnością finansową.
Poznaj tajniki prowadzenia działalności gospodarczej!
Wady spółki z o.o.
Tak jak wcześniej pisaliśmy spółka ma wielu zwolenników i wielu przeciwników. Niestety tak samo jak działalność gospodarcza ma swoje gorsze strony. Dla niektórych przedsiębiorców do przełknięcia, dla innych nie.
Pełna księgowość (cena)
Spółka z o.o. jest spółka prawa handlowego, a to oznacza, że jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości. Dla przedsiębiorcy na pewno będą widoczne dwie rzeczy. Pierwsza z nich to pilnowanie przepływów pieniężnych. Tutaj każdy przelew musi zostać rozliczony za pomocą dokumentów, a druga sprawa to cena. Dziś na rynku cena pełnej księgowości rozpoczyna się od około 500zł netto. Jednak realnie taką cenę płaci nie wielu przedsiębiorców. Przeciętna cena to 700-900zł miesięcznie.
Trudniejszy dostęp do pieniędzy
Ten argument podczas rozmów z przedsiębiorcami trudno obalić. Pieniądze, które są na koncie spółki należą do spółki. A więc nie możemy ich wydawać na nasze prywatne sprawy. Jeżeli chcemy z nich korzystać musimy przelać je na konto prywatne na podstawie np. delegacji, umowy o dzieło, czy wynagrodzenia zarządu. Niestety pieniądze nie mogą być przelewane pomiędzy kontami bez podstawy.
Dodatkowe obowiązki zarządu
Często podczas konsultacji pytacie mnie, czy posiadanie spółki rzeczywiście powoduje dodatkowe obowiązki. Realnie dodatkowym obowiązkiem jest obsługa KRS – a w tym głównie rocznych sprawozdań finansowych. Większość załatwia za nas obsługa księgowa. Naszym obowiązkiem jest podpięcie w internecie raz w roku dokumentów, które przygotuje dla nas obsługa księgowa.
Zalety spółki z o.o.
Spółka z o.o. ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Mówi się o niej albo bardzo dobrze, albo bardzo źle. Nie ma wątpliwości, że rozwiązania idealne nie istnieją. Jednak spółka z o.o. na pewno ma wiele kuszących zalet.
Ograniczona odpowiedzialność
Jak sama nazwa wskazuje spółka z ograniczoną odpowiedzialności. Polega to na tym, że spółką jest traktowana jako osobny podmiot – formalnie zwany osobowością prawną. A więc jeżeli coś pójdzie nie tak to odpowiada za to spółka – a raczej majątek jaki posiada. Spółką zarządza zarząd. A więc jeżeli celowo działają na szkodę spółki, celowo podejmują nieopłacane decyzje finansowe w dalszej kolejności przechodząc przez dość skomplikowany proces w sądzie może dojść do odpowiedzialności prywatnej członków zarządu. Jednak dochodzi do tego rzadko i jest to dość skomplikowana procedura.
Dostęp do optymalizacji podatkowych
Od stycznia 2019 generalnie w spółkach opłaca się 9% podatek dochodowy (są od tego wyjątki). To spowodowało, że spółka stała się jeszcze bardziej opłacalna. Jednak faktem jest, że spółka ma osobny NIP, dzięki czemu ma swoje osobne rozliczenia. A to powoduje, że w niektórych wypadkach podatek dochodowy za pomocą legalnych i sprawdzonych rozwiązań można obniżyć nawet o połowę.
Osobna noga kredytowa
To dobra opcja szczególnie dla inwestorów. Najczęściej korzystają oni ze swojej prywatnej zdolności kredytowej i okazuje się, że w pewnym momencie jej po prostu brakuje. Dzięki temu, że spółka jest osobną osobowością prawną można skorzystać z niej jako osobnej nogi kredytowej.
Oddzielone majątki
Spółka z o.o. jak już kilka razy pisaliśmy ma osobny NIP. Dzięki czemu prowadzi swoje rozliczenia. Takie rozwiązanie zmusza przedsiębiorców do osobnego rozliczania transakcji firmowych i prywatnych. To prowadzi do pełnej świadomości swoich przepływów finansowych.
Brak obowiązkowej opłaty do ZUS za właścicieli/udziałowców i członków zarząd
Często mówi się o spółkach w kategorii szansy na brak obowiązkowej opłaty do ZUS-u. Oczywiście to świetny rarytas. Jednak nie to powinno być głównym powodem zakładania spółki. Mimo wszystko jak już zdecydujemy się na prowadzenie spółki z o.o. nie mamy obowiązku opłaty do ZUS za właścicieli i członków zarządu. Na pewno to jakaś oszczędność.
Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!
Kiedy spółka może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem?
Wiemy już jakie są główne wady i zalety zarówno działalności gospodarczych, jak i spółek z o.o.. Teraz warto zastanowić się kiedy należy zainteresować się spółką z o.o..
O spółkach na pewno warto pomyśleć, jeżeli chcemy ograniczyć ryzyko odpowiedzialności, czy oddzielić majątek prywatny od służbowego. Warto też przyjrzeć się możliwościom optymalizacyjnym spółki, w momencie gdy płacimy dość wysokie podatki dochodowe. Na pewno spółka może być dobrym rozwiązaniem, jak prowadzimy biznesy w kilkuosobowych zespołach. Na pewno zanim podejmiesz decyzję warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Pokazaliśmy najważniejsze wady i zalety dwóch najbardziej popularnych form prowadzenia biznesu. W naszej ocenie niestety nadal nie wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy forma prawna jaką wybrali jest dla nich odpowiednia. Życzymy sobie, aby przed założeniem firmy każdy przyszły przedsiębiorca przemyślał, czy to jest niego najlepsze rozwiązanie.