Tarcza antykryzysowa – czyli jak rząd nie chroni przedsiębiorców

Kwi 7, 2020Aktualne przepisy

Zakładam, że każdy zauważył, że zaszły spore zmiany w naszym życiu prywatnym i zawodowym. Wiele firm przeniosło się do pracy zdalnej. Druga równie duża część jest po prostu zamknięta. Jesteśmy w momencie, gdy firmy próbują szukać oszczędności. Wiele właścicieli firm ma już za sobą decyzję o zwolnieniu wszystkich lub części pracowników. W całej Europie rządy państw raczej stanęły na wysokości zadania i dbają o to, aby firmy przetrwały a wraz z nimi miejsca pracy. Przecież w końcu wrócimy do normalności. Niestety w Polsce nie możemy liczyć na pomoc rządzących.

W poprzednim tygodniu została uchwalona ustawa, która ma chronić w Polsce miejsca pracy oraz chronić firmy przed upadłością. Rząd przeznaczył mniej niż 5% PKB na pomoc dla właścicieli firm oraz ich pracowników. Jest to absolutnie najniższa pomoc w całej Europie. Można by powiedzieć, że właściciele firm zostali pozostawieni sami sobie.

Warto wspomnieć chyba, że wiele wskaźników jest liczona od obrotu lub przychodu, co w rezultacie daje tą samą wartość matematyczną. Niestety nasi rządzący nie wzięli pod uwagę tego, że wiele firm działa na marżach typu 10%, 20%, 30%. W takich wypadkach z dochodu 15 tys zostaje im czasami nawet mniej niż 2 tys. Ale przekraczają wskazany w ustawie obrót i niestety nie łapią się na pomoc rządu.

Druga sprawa, że wiele wskaźników, które mówią o dofinansowaniu do wynagrodzeń pracowników opierają się na spadku obrotów liczony w pierwszych kwartale obecnego roku. A rzeczywistość jest taka, że większość firm dopiero teraz zanotuje ogromne spadki przychodów, a tym samym często będzie wiązało się to z zerowym lub nawet ujemnym dochodem. Warto dodać, że propozycje pomocy wg różnych szacunków obejmą od 10% do 20% przedsiębiorców. W ustawie praktycznie nie ma wzmianki o pomocy dla firmy zatrudniających więcej niż 9 osób.

Obecnie w przygotowaniu jest projekt Tarczy 2.0. Podobno warunki pomocy mają być nieco rozszerzone. Poprzednią ustawę rząd przygotowywał ponad miesiąc. Także trudno stwierdzić, czy i kiedy ustawa Tarcza 2.0 wejdzie w życie.

Mimo wszystko większość przedsiębiorców sprawdza, czy ten temat jednak ich dotyczy, czy mogą liczyć na jakąś pomoc. Z uwagi na to, że niezwykle trudno jest ogarnąć treść całej ustawy wspieramy się świetnym opracowaniem Kancelarii Rafał Matysiak. Naszym zdaniem łatwy w zrozumieniu, podzielony na obszary materiał. Całość opracowania ustawy znajdziecie pod linkiem.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Najważniejsze zmiany podatkowe na rok 2021

Najważniejsze zmiany podatkowe na rok 2021

W Polsce w każdym roku podatkowym możemy obserwować sporo zmian. Pomimo kryzysu gospodarczego oraz problemów z wirusem rząd nie próżnował. Ten rok tak samo jak każdy inny obfity jest w zmiany. A odnoszę wrażenie, że zmiany wprowadzone od stycznia 2021 mają dla wielu...

Nowe opisy faktur sprzedaży od 1 października 2020

Nowe opisy faktur sprzedaży od 1 października 2020

Wiadomo już, że od 1.10.2020 w życie wchodzi nowy wzór pliku JPK, który wprowadza nowe zasady raportowania. Każda faktura powinna zawierać zarówno kod GTU, jak i tzw. symbol procedury. Jak będzie wyglądał plik JPK? Nowy plik JPK będzie stanowił dokument elektroniczny...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.