Czy spółka z o.o. bez pracowników może w ogóle istnieć? W Polsce podaje się różne statystyki, jednak powszechnie wiadomo, że ponad 80% firm to te z kategorii do 10 pracowników. W rozumieniu ekonomicznym mówi się o nich mikro firmy. Bardzo często w praktyce zdarza się tak, że np. małżeństwo zakłada firmę podczas konsultacji pytają mnie „ a co jak urząd skarbowy spyta, kto wykonuje pracę, a my nikogo nie zatrudniamy?”. Właśnie dziś będziemy rozważać ten temat.
Wspólnik – kim jest i co robi?
Wspólnik to osoba, która zakłada spółkę najczęściej z innymi wspólnikami. Podczas spisywania umowy spółki umawiają się na działania swojej firmy, ustalają zakres uprawnień dla członków zarządu i w świecie teoretycznym czekają na zysk.
W praktyce jednak, szczególnie jeżeli wspólnicy mają kompetencje wykonywania pracy operacyjnej realnie ją wykonują. I masz absolutnie rację, że gdy będą robili to charytatywnie prawdopodobnie urząd skarbowy podczas kontroli zaneguje takie rozwiązanie. Jest jednak proste rozwiązanie. W umowie spółki możesz zapisać, że wspólnicy będą otrzymywali wynagrodzenie za pracę. Takie wynagrodzenie nie podlega pod składki ZUS. Opłaca się od niego podatek wg skali podatkowej. Tym sposobem praca jest wykonana, a spółka nie zatrudnia pracowników.
Zarząd spółki z o.o. – rola
Zarząd, czele które stoi Prezes Zarządu ma za zadanie operacyjnie zarządzać spółką, Tym samym nie powinien wykonywać pracy operacyjnej. A więc ponownie, jeżeli podczas kontroli opowiesz, że wynagrodzenie za pełnienie członka zarządu obejmuje również wynagrodzenie za prace operacyjną prawdopodobnie urząd kontrolujący nie uzna tego za działanie poprawne. Właśnie dlatego osoby pełniące role członków zarządu mogą również podpisywać inne umowy z spółką.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Obowiązki członków zarządu – co do nich należy?
W ogromnej większości wspólnicy i zarząd to te same osoby, które jednocześnie posiadają wiele umiejętności operacyjnej. Nie ma się co oszukiwać, że szczególnej w początkowej fazie wykonują prace operacyjne samodzielnie. W takich wypadkach można zastosować np. umowę o dzieło. Klient spółki zamawia np. aplikację. Ty jako zarząd zlecasz przygotowanie tej aplikacji pracownikowi na podstawie umowy o dzieło. W roli pracownika również występujesz Ty sam. Wtedy podczas kontroli z urzędu nie ma mowy, aby zanegować fakt, że nikogo niezatrudnianie. Prace zostały zlecone legalnie i jest pod to umowa.
Tak jak widzisz powyżej jest kilka opcji formalnych na to, aby nawet jeżeli pracujecie w małym zespole znaleźć legalne rozwiązania wypłacania i prowadzenia firmy.
Więcej o spółkach bez pracowników:
- Czy spółka z o.o. musi mieć pracowników?
- Wynagrodzenie bez ZUS dla członka zarządu
- Jak wypłacić wynagrodzenie dla prezesa zarządu
Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!