Czy spółka z o.o. musi mieć pracowników?

listopad 29, 2018Spółka z o.o., Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Niepodważalnym faktem jest, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to coraz popularniejsza forma prowadzenia biznesu wśród polskich przedsiębiorców. W momencie decyzji o założeniu spółki, a nie jednoosobowej działalności gospodarczej, pojawia się bardzo dużo pytań. Jednym z najpopularniejszych jest: czy spółka z o.o. może prawidłowo funkcjonować bez pracowników? Oczywiście, że tak. Jak wygląda więc podział ról i formy zatrudnienia w spółce z o.o.?

Czy spółka z o.o. musi mieć pracowników?

przez Bezpieczny Biznes

Spółka z o.o. bez pracowników

Spółkę zakładają wspólnicy i oni sami najczęściej stają się jednocześnie członkami zarządu. Na samym początku działalności spółki to te osoby są jednocześnie osobami wykonującymi pracę. Można rzec więc, że występują oni w trzech bardzo ważnych rolach: wspólnika, zarządu oraz pracownika. Wśród wielu firm pojawia się bardzo dużo wątpliwości, które dotyczą sposobu ułożenia ról oraz wynagradzania, aby nikt nie miał powodu do zastanawiania się nad poprawnością takiego rozwiązania. 

Spółka z o.o. – zatrudnienie pracownika

Musi go posiadać każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W zarządzie musi działać minimum jedna osoba, która nazywana jest Prezesem Zarządu. Każda kolejna osoba powołana do zarządu nazywana jest jego członkiem. Zarząd powołują wspólnicy w chwili zakładania spółki z o.o.. Nie trzeba go zatrudniać, jednak w dobie dzisiejszych przepisów zaleca się, aby zarząd otrzymywał wynagrodzenie za swoją pracę. Nie muszą być to duże kwoty, a w zależności od obrotu firmy 300 – 500 zł miesięcznie powinno być sumą zadowalającą dla członka zarządu. Taka pensja – co oczywiste – podlega podatkowi PIT, ale nie odprowadza się od tego ZUS-u. Warty podkreślenia jest fakt, że jest to wynagrodzenie tylko za pełnienie funkcji członka zarządu, a nie za wykonywanie pracy operacyjnej.

Spółka z o.o. – wynagrodzenie dla wspólników 

Jak już zdążyliście zauważyć praca członka zarządu powinna być wynagradzana. Jednak co zrobić, jeżeli my sami wykonujemy pracę operacyjną? Do tego służą właśnie świadczenia wspólników na rzecz spółki. Aby wspólnicy mogli pracować w spółce należy ich zatrudnić lub skorzystać z prostszego rozwiązania, czyli zapisać w umowie spółki, że mają prawo na wykonywanie pracy. Taka forma pracy nie wymaga żadnego zatrudnienia. Stawki jakie wypłacacie wspólnikom powinny być rynkowe i podlegają one podatkowi dochodowemu bez ZUS.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Umowa zlecenie

Umowa zlecenie w uproszczeniu zawsze podlega składkom ZUS (wyjątek stanowią uczniowie i studenci do 26 roku życia). W takiej strukturze, gdzie zarząd nie ma zatrudnienia, wspólnicy pracują na rzecz spółki bez wynagrodzenia i bardzo często pada pytanie o ubezpieczenie zdrowotne. Większość z nas korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej, jednak chcemy mieć zabezpieczenie na wypadek operacji itp. Właśnie wtedy najczęściej wykorzystuje się umowę zlecenie na niską kwotę 100-200 zł netto na jakieś mało znaczące czynności, typu obsługa korespondencji w firmie. W ramach tej kwoty opłacamy pełny ZUS, a w tym składkę zdrowotną. Przy wypłacie 100 zł netto dla pracodawcy jest koszt rzędu 40 zł miesięcznie.

Umowy o dzieło

Umowa o dzieło jest umową o rezultat. W spółkach bardzo często wykonujemy projekty, zdjęcia, nagrywamy filmy, piszemy artykuły. Takie rzeczy spółka może u Was zamawiać i wypłacać Wam za to wynagrodzenie w formie umowy o dzieło. Jeżeli będzie to umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, wtedy matematycznie mamy do zapłacenia 9% podatek PIT. Od umowy o dzieło nie opłacamy składek ZUS.

 

Struktura małej spółki bez pracowników bardzo często jest rozwiązywana w taki sposób. Chodzi o to, aby było widać dowody, że ma kto na rzecz spółki wykonywać pracę. Kiedy macie podpisane umowy o dzieło na wykonywanie pewnych aspektów działalności waszej spółki, do tego wynagrodzenie dla zarządu oraz możliwość wypłaty wynagrodzenia dla wspólników widać, że w firmie są koszty osobowe, a więc ma kto wykonywać pracę. Więc macie spółkę bez pracowników, a jednak formalnie wszystko jest w porządku.

 

Więcej o spółkach bez pracowników:

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. to coraz popularniejsze rozwiązanie również dla małych firm, często też takich które nikogo nie potrzebują zatrudniać. Wielu właścicieli firm zastanawia się jak to jest – że spółka zo.o. może działać legalnie i nikogo nie zatrudniać. Zarząd spółki z o.o....

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Spółka z o.o. jest dziś jednym z modniejszych rozwiązań prawnych dla firm. Charakteryzuje się znacznym ograniczeniem odpowiedzialności osobistej, ochroną swojego majątku prywatnego, ale również dostępem do korzyści podatkowych i ZUS-owych. Wielu przedsiębiorców zadaje...

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Od dawna wiadomo, że wśród przedsiębiorców istnieje takie przekonanie, że nie warto zatrudniać studentów i uczniów na umowie o prace. Lepiej dać zlecenie, bo będą mniejsze koszty. Rzeczywiście w wielu przypadkach wynagrodzenie brutto będzie wynosiło tyle samo co...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie