Przez ostatnie lata mieliśmy okazję spotkać ogrom przedsiębiorców. Wiele razy przedsiębiorca na pytanie „jakie masz przychody i koszty”, odpowiadał „nie wiem”. Czasami zdarzało się, że patrzył w podłogę i nie był chyba ze wstydu wydusić z siebie słowa. Mimo wszystko w sytuacji, kiedy mamy tzw. normalne warunki brak wiedzy o swoich finansach dla wielu z nas nie jest potężnym zagrożeniem. Jednak, gdy pracujemy w czasach kryzysu gospodarczego taki brak wiedzy może kosztować nas nawet utratę firmy.
Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę.
Świadomość kosztów stałych?
Pierwsza sprawa jaką musisz wziąć pod uwagę, to są na pewno koszty stałe. Na pewno co miesiąc płacisz za lokal, księgowość, ratę kredytu, leasing, pracowników. I teraz małe ćwiczenie:
– ile wynoszą Twoje koszty stałe w miesiącu?
Pytanie, jak szybko umiesz odpowiedzieć na to pytanie? Jeżeli to Twoje koszty stałe to nie są żadnym zaskoczeniem, a tym samym od ręki powinieneś znać tą odpowiedź.
Niestety wielu przedsiębiorców jej nie zna. Być może jesteś jednym z nich. Aby wiedzieć ile musisz mieć przychodów, aby wyjść na zero wiedza o kosztach stałych jest Ci absolutnie potrzebna. A więc weź kartkę papieru i wypisz za co, ile musisz płacić miesięcznie.
Prewencja w przypadku zakłóceń w płynności finansowej?
W czasach kryzysu przedsiębiorców często dotyczy sprawa zatorów płatniczych i tym samym sporych problemów. Pewnie znasz ten temat? Jedyne, co mogę Ci tutaj doradzić, jest prewencja. Nie czekaj, aż sytuacja się sama rozwiąże. Nie unikaj kontaktów z swoimi wierzycielami. Takie zachowanie doprowadzi Cię ostatecznie do trudniejszej sytuacji. Kiedy spodziewasz się kłopotów zgłoś się do banku, firmy leasingowej, właściciela lokalu przed wystąpieniem tej sytuacji. To jedyna opcja, aby móc podjąć jakieś próby rozmów. Zwykle, gdy masz na swoim koncie jakieś zaległości, rozmowy o polubownym porozumieniu się odnośnie płatności stają się niemożliwe. A więc nie czekaj, aż coś się wydarzy, tylko zerkaj lekko w przyszłość i stosuj zachowania prewencyjne.
W czym może pomóc Ci faktoring?
Być może Twoja firma ma sporo zleceń, jednak kontrahenci nie płacą w terminie. W takich sytuacjach pomocna może okazać się usługa factoringu. Taka usługa polega na tym, że wystawiasz fakturę i oddajesz do firmy, która ją opłaca od razu i ryzyko „ścigania” również przechodzi na nią. Oczywiście nie robi tego bezinteresownie. Firmy faktoringowe opłacają faktury w zamian za prowizję. A więc takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Plusem jest szybkość opłacenia faktury. Minusem jest konieczność oddania prowizji do takiej firmy.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Jak podejść do kosztów związanych z zatrudnieniem?
Koszt pracowników najczęściej przeraża pracodawców. Przedsiębiorcy boją się zatrudniać ludzi. Prawdopodobnie masz tak samo? Jeżeli chcesz zatrudniać ludzi to pamiętaj o dodaniu kosztu osobowego do marży. Niestety szczególnie na początku drogi właściciele firm nie pamiętają o tym, że być może w przyszłości będą chcieli zlecać pracę innym i nie dodają marży do ceny swoich usług. W momencie zatrudniania pracowników brakuje przychodu, z którego można pokryć jego wynagrodzenie. A więc, jeżeli zatrudniasz ludzi sprawdź na jaką wypłatę dla tej osoby Cię realnie stać. Być może lepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy będzie korzystanie z pomocy wirtualnych asystentek, czy osób, które przyjmują chwilowe zlecenia.
W jaki sposób wykorzystać dane z księgowości?
Czy Ty też traktujesz swoje biuro rachunkowe jako zło konieczne? W Polsce rola księgowości niestety została mocno wypaczona. Zadaniem księgowości jest wspierać Cię danymi finansowymi, a niekoniecznie wspierać urzędy. Spotkaj się ze swoją księgowością i porozmawiaj z nią – jakich raportów potrzebujesz. Gwarantuję Ci, że wszystko się da. Jednak, gdy księgowość nie wie, że czegoś potrzebujesz nie jest w stanie Ci tego dostarczyć. TUTAJ możesz przeczytać na co zwracać uwagę podczas wyboru biura rachunkowego.
Znajomość kosztów stałych i zmiennych to podstawa do tego, aby w każdych warunkach móc świadomie zarządzać swoją firmę. Zachęcam Cię do tego, aby udoskonalić wiedzę o swoich finansach. Na pewno długofalowo pomoże Ci to w utrzymaniu płynności finansowej.