Bardzo często podczas pracy na etacie próbujemy otworzyć swoją własną firmę i przez jakiś czas połączyć te dwie role. Część przedsiębiorców ma poważne obawy, czy może legalnie prowadzić firmę i jednocześnie pracować na etacie. Dziś skupimy się na najczęściej zadawanych pytaniach, które dotyczą spółki z o.o. oraz pracy na etacie.
Czy mogę mieć udziały w spółce będąc na etacie?
Będąc na etacie nic nie hamuje Cię w tworzeniu nowych spółek, czy firm. Także nic nie stoi na przeszkodzie, abyś był jednocześnie zatrudniony oraz posiadał udziały w spółce z o.o.. Jedyne, gdzie musisz być ostrożny to Twoje zobowiązania wobec obecnego pracodawcy. Być może Twoja umowa zobowiązuje Cię do zakazu konkurencji lub zabrania Ci prowadzenia firmy w jakiś obszarach. Zdarza się również, że niepisane zasady wewnątrz organizacji zmuszają do poinformowania swojego przełożonego, o tym, że prowadzisz swój biznes.
Z punktu widzenia prawnego nic nie stoi na przeszkodzie. Największym ryzykiem jest Twoje obecna umowa z aktualnym pracodawcą.
Czy mogę być w zarządzie spółki będąc jedynie na etacie?
Tutaj sprawa ma się bardzo podobnie, jak w przypadku posiadania udziałów. A więc z prawnego punktu widzenia nie ma takiej przeszkody. Oczywiście ponownie może nią być umowa z obecnym pracodawcą. Warto również dodać, że zarząd zgodnie z kodeksem spółek handlowych nie może wykonywać pracy konkurencyjnej w stosunku do spółki. A więc Twój etat i bycie w zarządzie spółki, gdzie obie firmy mają podobny charakter działalności, może być postrzegane jak konkurencja. Oczywiście istnieje wyjście z takiej sytuacji. W tym przypadku potrzebujesz zgody wspólników na łączenie tych dwóch aktywności.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Czy mogę zarabiać w spółce będąc na etacie?
Tutaj sprawa jest niezwykle prosta. Jeżeli możesz leganie wykonywać pracę dla spółki będą członkiem zarządu to oznacza, że możesz legalnie otrzymywać wynagrodzenie. To, gdzie byłabym ostrożna to kwestie podatkowe. Z umowy o pracę rozliczasz się zgodnie z progami podatkowymi. Biorąc pod uwagę, że progi podatkowe w Polsce ustawione są na niskim poziomie prawdopodobnie zbliżysz się do punktu, w którym będziesz musiał płacić 32% podatku. A wynagrodzenie zarządu będzie sumowało się z Twoim wynagrodzeniem z umowy o pracę. Tym samym istnieje spore ryzyko, że będziesz płacić od niego 32% podatku.
Jak zmieni się moja rola w spółce, kiedy zrezygnuję z etatu?
W momencie gdy uznasz, że spółka jest dla Ciebie stabilnym źródłem dochodu i zrezygnujesz z etatu nic dla Ciebie, w kontekście bycia w spółce, się nie zmieni. Jedyne, na czym możesz zyskać to brak konieczności płacenia wysokiego podatku (32%).