W jaki sposób wspólnicy mogą wykonywać pracę na rzecz spółki?

kw. 24, 2021Spółka z o.o.

Wspólnicy spółki z o.o. inwestują kapitał początkowy z nadzieją na zyski z tej firmy w postaci dywidendy. Jednak często zdarza się tak, że w początkowej fazie istnienia firmy wykonują na rzecz spółki pewne prace. Teoretycznie nie powinni robić tego bezpłatnie. A tym samym powstaje pytanie w jaki sposób to rozliczać.

Wykonywanie pracy na rzecz spółki wynikające z umowy spółki

Jest to niezbyt popularny sposób na wypłatę i realnie nieczęsto wykorzystywany. Mówi się o tym jako świadczenia pieniężne wspólników na rzecz spółki. Aby takie wynagrodzenie mogło być wypłacane należy wpisać je do umowy spółki. Najczęściej wpisuje się wartość miesięczną/kwartalną oraz okres przez jaki takie wynagrodzenie będzie wypłacane. Co do zasady powinno być ono wartością rynkową za pracę, jaką wykonuje dla spółki wspólnik. Jednak w praktyce często w fazie rozwoju spółki wspólnicy wpisują zaniżone wartości. Z ciekawostek – takie wynagrodzenie nie podlega pod składki ZUS, jednak podlega opodatkowaniu zgodnie ze skalą podatkową ( 17% i 32%).

 

Umowa o pracę/zlecenie

W przypadku, gdy wspólnik wykonuje pracę na rzecz spółki można go w niej po prostu zatrudnić. Możemy zastosować zarówno umowę o prace, jak  i umowę zlecenie. Pamiętajmy jednak, że takie zatrudnienie niesie za sobą konieczność opłacania składek ZUS. Z drugiej strony długość takiej umowy zależy od nas. To, gdzie trzeba być uważnym to ilość udziałów jakie posiada dany wspólnik. Jeżeli jest w posiadaniu miażdżącej większości udziałów – ZUS odmówi takiej osobie ubezpieczenie. Dodatkowo istnieje ryzyko, że będzie próbował udowodnić, że drugi wspólnik jest iluzoryczny i tak naprawdę spółka jest jednoosobowa. W takiej sytuacji wspólnik opłaca ZUS w takiej samej wysokości jak tzw. duży ZUS z JDG.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Umowa o dzieło

Podobnie jak w przypadku umowy o prace, czy zlecenie wspólnik może wykonywać dla spółki określone dzieła. Umowa o dzieło nie podlega składkom ZUS, ale podlega opodatkowaniu. Należy pamiętać, że umowa o dzieło jest umową o rezultat. Niestety bardzo często mylona jest z umową zlecenie.  Od stycznia 2021 należy zgłaszać do ZUS  fakt zawarcia takiej umowy. Co w rezultacie oznacza, że jeszcze uważniej należy ją stosować. 

Faktura dla spółki

 Ostatnim popularnym sposobem jest wystawianie do spółki faktury ze swojej JDG. Można to rozwiązanie stosować w przypadku, gdy rzeczywiście wykonujemy pracę. Jednak należy być uważnym, gdyby przyszło nam do głowy wystawienie faktury na kwotę o równowartości potencjalnej dywidendy w grudniu danego roku podatkowego na doradztwo. Niestety pomimo różnych ostrzeżeń przedsiębiorcy nadal wpadają na takie pomysły i są zaskoczeni, że urząd skarbowy podważa takie rozwiązanie.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Prosta Spółka Akcyjna została stworzona w celu elastyczniejszego, prostszego prowadzenia firmy. W Polsce można założyć taką spółkę od lipca 2021. W sierpniu skutecznie zarejestrowały się tylko trzy takie podmioty, co uwidocznia, że przepisy są nie do końca jasne, a...

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Prosta Spółka Akcyjna to nowa forma prowadzenia biznesu, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Głównym celem jej wprowadzenia jest łatwiejsze pozyskiwanie kapitału inwestorów z rynku. Tym samym jest to genialne rozwiązanie dla tzw. start-upów. Natomiast P.S.A. z...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie