Wielu przedsiębiorców decydujących się na leasingu lub najem długoterminowy pod koniec decydowali się, że wykup samochodu będą realizowali jako osoba prywatna, a następnie po 6 miesiącach często sprzedawali takie auto z zyskiem, jednak bez konieczności opłacania podatku dochodowego. Jednak Nowy Ład postanowił z tym skończyć.
Jaka zmiana od 2022?
Od stycznia 2022 następuje w tym zakresie zmiana. Samochody wykupowane po 31.12.2021 (bez względu na datę zawarcia umowy) nie będą mogły być już rozliczane w taki sposób. W przypadku, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na wykup samochodu do majątku prywatnego, będzie mógł go sprzedać po okresie 6 lat bez konieczności opłaty podatku dochodowego. W przypadku wcześniejszej sprzedaży wystąpi konieczność opłaty podatku dochodowego od sprzedaży. Podatek naliczamy w taki sposób, w jaki rozlicza się nasza działalność gospodarcza.
Sam przepis rodzi jeszcze mnóstwo pytań. I trudno powiedzieć co się wydarzy, jeżeli przedsiębiorca w międzyczasie zamknie JDG, co się stanie, jeżeli sprzedamy samochód w 4 roku. Czy przychodem dla nas będzie kwota, za jaką sprzedamy samochód, czy wartość, z jaką przyjmujemy go na własność? Niestety przyjdzie nam poczekać na stan faktyczny.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Propozycje „optymalizacji”
I już teraz trwają dyskusje jak obejść ten przepis. Na pewno można znaleźć w internecie propozycje „optymalizacji” sprawy sprzedaży samochodu. Do najczęściej podawanych należy podarowanie samochodu osobie bliskiej, a ona dalej go może sprzedać po okresie 6 miesięcy. Teoretycznie takie rozwiązanie wydaje się być ciekawe. Jednak w mojej ocenie nie przekonamy, co się wydarzy, aż nie sprawdzimy zachowań urzędów. A takie będziemy mogli zaobserwować dopiero w roku 2022.
Drugą, z pozoru ciekawą opcją wydaje założenie JDG z podatkiem ryczałtowym. Następnie wciągnięcie tego samochodu jako towar i sprzedanie go z podatkiem ryczałtowym 3%.
Oczywiście w mojej ocenie każda próba obejścia przepisów przez przedsiębiorców będzie wiązała się z dokręcaniem śruby przez rządzących. A dodatkowo z uwagi na fakt, że ustawa jest nowa – na pewno trudno na ten moment stwierdzić, jakie będzie podejście organów kontrolujących. Jeżeli interesuje Cię temat tego, jak rozliczać w firmie koszty paliwa oraz VAT, to zapraszam Cię do przeczytania TEGO artykułu.