Wykupowanie samochodu jako osoba prywatna po zakończonym leasingu

sty 3, 2022Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Wielu przedsiębiorców decydujących się na leasingu lub najem długoterminowy pod koniec decydowali się, że wykup samochodu będą realizowali jako osoba prywatna, a następnie po 6 miesiącach często sprzedawali takie auto z zyskiem, jednak bez konieczności opłacania podatku dochodowego. Jednak Nowy Ład postanowił z tym skończyć.

Jaka zmiana od 2022?

Od stycznia 2022 następuje w tym zakresie zmiana. Samochody wykupowane po 31.12.2021 (bez względu na datę zawarcia umowy) nie będą mogły być już rozliczane w taki sposób. W przypadku, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na wykup samochodu do majątku prywatnego, będzie mógł go sprzedać po okresie 6 lat bez konieczności opłaty podatku dochodowego. W przypadku wcześniejszej sprzedaży wystąpi konieczność opłaty podatku dochodowego od sprzedaży. Podatek naliczamy w taki sposób, w jaki rozlicza się nasza działalność gospodarcza.

Sam przepis rodzi jeszcze mnóstwo pytań. I trudno powiedzieć co się wydarzy, jeżeli przedsiębiorca w międzyczasie zamknie JDG, co się stanie, jeżeli sprzedamy samochód w 4 roku. Czy przychodem dla nas będzie kwota, za jaką sprzedamy samochód, czy wartość, z jaką przyjmujemy go na własność? Niestety przyjdzie nam poczekać na stan faktyczny.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Propozycje „optymalizacji”

I już teraz trwają dyskusje jak obejść ten przepis. Na pewno można znaleźć w internecie propozycje „optymalizacji” sprawy sprzedaży samochodu. Do najczęściej podawanych należy podarowanie samochodu osobie bliskiej, a ona dalej go może sprzedać po okresie 6 miesięcy. Teoretycznie takie rozwiązanie wydaje się być ciekawe. Jednak w mojej ocenie nie przekonamy, co się wydarzy, aż nie sprawdzimy zachowań urzędów. A takie będziemy mogli zaobserwować dopiero w roku 2022.

Drugą, z pozoru ciekawą opcją wydaje założenie JDG z podatkiem ryczałtowym. Następnie wciągnięcie tego samochodu jako towar i sprzedanie go z podatkiem ryczałtowym 3%.

Oczywiście w mojej ocenie każda próba obejścia przepisów przez przedsiębiorców będzie wiązała się z dokręcaniem śruby przez rządzących. A dodatkowo z uwagi na fakt, że ustawa jest nowa – na pewno trudno na ten moment stwierdzić, jakie będzie podejście organów kontrolujących.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak ustalić stawkę ryczałtu dla JDG w Nowym Ładzie

Jak ustalić stawkę ryczałtu dla JDG w Nowym Ładzie

Zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej zmusiło wielu przedsiębiorców do zmian i zastanowienia się nad właściwą formą opodatkowania. Dla firm szczególnie usługowych o małych kosztach bardzo atrakcyjnym sposobem rozliczania wydaje się być rozliczanie się podatkiem...

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Rząd na początku 2021 zapowiedział powstanie Nowego Ładu podatkowego. Dla wielu Polaków wiąże się to z obniżką podatków. Dla osób prowadzących firmy jednak jest to znacząca podwyżka. W praktyce zostaną one ukryte w cenach, a ostatecznie zapłacą za to konsumenci. W...

Nowy Ład dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym

Nowy Ład dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym

Po zmianie w ustawie o podatku ryczałtowym w 2020 roku wielu przedsiębiorców zdecydowało się przejść na tą formę rozliczenia. Polega ona na płaceniu podatku od przychodu, a nie od dochodu. Oznacza to, że nie można wrzucać niczego w koszty. Być może zastanawiasz się...

Kwota podatku do zapłaty jest dla Ciebie zaskoczeniem co miesiąc?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Co zrobić, aby mail od księgowości o podatku Cię nie zaskoczył?

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Myślisz o spółce z o.o.?

Pobierz bezpłatny poradnik:

3 sposoby na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Chcesz założyć firmę?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność gospodarczą