Jak ustalić stawkę ryczałtu dla JDG w Nowym Ładzie

sty 3, 2022Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej zmusiło wielu przedsiębiorców do zmian i zastanowienia się nad właściwą formą opodatkowania. Dla firm szczególnie usługowych o małych kosztach bardzo atrakcyjnym sposobem rozliczania wydaje się być rozliczanie się podatkiem ryczałtowym.

Na czym to poleca

Rozliczanie się podatkiem ryczałtowym poleca na opłacaniu podatku od przychodu. A tym samym w tym rodzaju opodatkowania nie możemy uwzględniać kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to tylko podatku dochodowego. W przypadku JDG na ryczałcie, która jest jednocześnie płatnikiem podatku VAT powinna uwzględniać koszty VAT-owe do rozliczeń podatku VAT.

Różne rodzaje działalności mają różną wielkość opodatkowania. Najwyższa stawka podatku to 17% i dotyczy wolnych zawodów, później mamy 15%, 12%, 8,5%, 5%,3% 2%. Aby odprowadzić właściwy podatek, należy ustalić jakiego rodzaju działalność prowadzimy i ustalić wg tego stawkę.

Osoby rozliczające się ryczałtem muszą rozliczyć się z podatku do końca lutego roku następnego na PIT-28.

 

Jak zmienić formę opodatkowania

Formę opodatkowania dla osoby prowadzącej działalność można zmieniać na początku każdego roku. Generalnie termin ten mija 20 lutego na bieżący rok. Zgłaszamy to jako zmiana do CEIDG. Ważne jest to, że wybieramy formę opodatkowania na dany rok. A tym samym nawet jeżeli np. w kwietniu zamkniemy JDG i ponownie otworzymy na przykład we wrześniu, nie powoduje to ponownego wyboru formy opodatkowania. Musisz wtedy rozliczać się w ten sam sposób, jaki wybrałeś na dany rok kalendarzowy.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Jak sprawdzić właściwą dla siebie stawkę ryczałtu

Dla większości zawodów dość łatwo ustalić właściwą stawkę podatku ryczałtowego. Jednak są typu działalności, gdzie chcielibyśmy się pokusić o niższą stawkę, jednak nie jesteśmy tego pewni. Do takich rozterek w ostatnim czasie należy m.in. usługa testowania czy tworzenia stron www. Wydaje się to być usługa powiązana z IT, a tym samym rozliczana na ryczałcie 12%. Jednak usługa testowania nie wiąże się z programowanie, a tym samym być może da się to potraktować jako inna usługa wskazana w podatku na 8,5%. Aby nie mieć rozterek i nie ryzykować najlepszym sposobem jest skierowanie pytania do GUS-u. Należy dokładnie opisać, na czym polega nasza praca – tak, aby Ci odpowiedzieli, jaki to numer PKD. Dzięki temu bez błędów dopasujesz poprawną stawkę ryczałtu.

 

Podsumowując, podatek ryczałtowy stał się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Szczególnie firmy o małych kosztach powinny sprawdzić, czy to nie jest właściwe rozwiązanie dla nich.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Wykupowanie samochodu jako osoba prywatna po zakończonym leasingu

Wykupowanie samochodu jako osoba prywatna po zakończonym leasingu

Wielu przedsiębiorców decydujących się na leasingu lub najem długoterminowy pod koniec decydowali się, że wykup samochodu będą realizowali jako osoba prywatna, a następnie po 6 miesiącach często sprzedawali takie auto z zyskiem, jednak bez konieczności opłacania...

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Rząd na początku 2021 zapowiedział powstanie Nowego Ładu podatkowego. Dla wielu Polaków wiąże się to z obniżką podatków. Dla osób prowadzących firmy jednak jest to znacząca podwyżka. W praktyce zostaną one ukryte w cenach, a ostatecznie zapłacą za to konsumenci. W...

Nowy Ład dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym

Nowy Ład dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym

Po zmianie w ustawie o podatku ryczałtowym w 2020 roku wielu przedsiębiorców zdecydowało się przejść na tą formę rozliczenia. Polega ona na płaceniu podatku od przychodu, a nie od dochodu. Oznacza to, że nie można wrzucać niczego w koszty. Być może zastanawiasz się...

Kwota podatku do zapłaty jest dla Ciebie zaskoczeniem co miesiąc?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Co zrobić, aby mail od księgowości o podatku Cię nie zaskoczył?

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Myślisz o spółce z o.o.?

Pobierz bezpłatny poradnik:

3 sposoby na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Chcesz założyć firmę?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność gospodarczą