Ulga IP BOX jest w Polsce obecna od niedawna, bo od 2019 roku. Na początku rzeczywiście był to byt niezwykle futurystyczny. Jednak obecnie coraz częściej osoby pracujące w branży IT korzystają z tej opcji rozliczenia i na szczęście dla podatników – urzędy coraz przychylniej patrzą na to rozwiązanie. Pytanie, czy są jakieś specyficzne warunki, jakie musimy uwzględnić starając się rozliczać w ten sposób.
Umowa z klientem
Aby móc korzystać z IP BOX należy przenieść prawa autorskie na swojego klienta np. programu komputerowego. Bardzo często w umowach zapisywane jest jedynie wynagrodzenie za wykonanie usługi bez wydzielania wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich. Aby nie mieć potencjalnych problemów z rozdzieleniem wynagrodzenia za zwykłe usługi i prawa autorskie warto jednak zadbać, aby to było jasno wydzielone w umowie. Dzięki temu nie będzie wątpliwości ile przychodów może podlegać pod tę preferencyjną ulgę.
Prowadzenie ewidencji
Aby móc skorzystać z ulgi IP BOX należy prowadzić ewidencję kwalifikowalnych przychodów i kosztów. Koszty powinny dotyczyć usług dotyczących ulgi IP BOX, które będą rozliczane proporcjonalnie w stosunku do uzyskanych przychodów. Mam na myśli to, że jeżeli Twoje wynagrodzenie wynosi 10 tys. zł, w tym 7 tys. zł to kwota za przenoszenie praw autorskich – to koszty mogą być również rozliczane w 70%.
Uzyskanie pozytywnej interpretacji podatkowej
W obecnym stanie prawnym nie ma teoretycznie wymogu posiadania indywidualnej interpretacji KIS do rozliczania IP BOX. Jednak w momencie, w którym złożymy wniosek o zwrot z tytułu tej ulgi prawie na pewno urząd skarbowy poprosi nas o dostarczenie takiej interpretacji. Dlatego jej posiadanie jest trochę niepisanym wymogiem.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Złożenie wniosku o zwrot od US
W momencie, kiedy otrzymasz pozytywną dla siebie interpretację z KIS możesz złożyć korektę PIT za 5 lat wstecz. Z uwagi na to, że te preferencyjna ulga istnieje od 2019, może on być pierwszym rokiem, za jaki uzyskasz zwrot. Polega to na złożeniu PIT lub korekty do złożonego wcześniej PIT-u z załącznikiem wyjaśniającym nasze wielkości przychodów i kosztów podlegające pod ulgę IP BOX. Na podstawie tak złożonych dokumentów, zanim urząd zwróci nam pieniądze, w pierwszej kolejności przeprowadzi czynności sprawdzające.
Czynności sprawdzające
Kiedy pierwszy raz starasz się uzyskać zwrot wynikający z ulgi IP BOX najczęściej poprzedzone to jest tzw. czynnościami sprawdzającymi. Zwykle takie czynności ograniczają się do przedstawienie indywidualnej interpretacji oraz ewidencji kosztów kwalifikowalnych do IP BOX. Czasami urzędy proszą też o umowy z klientami. Jeżeli wszystko się zgadza to po prostu otrzymujemy zwrot. Warto dodać, że najczęściej w kolejnych latach do takich czynności sprawdzających najczęściej już nie dochodzi. Jedynie zwroty na podstawie wcześniejszych analiz są dokonywane automatycznie.
Jeżeli kwalifikujesz się do grona osób, którym przysługuje ta preferencyjna ulga, dowiedz się więcej na jej temat z naszego poradnika.