Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. ostatnimi czasy stało się w naszym kraju dość popularne. Wielu przedsiębiorców nie tylko zastanawia się nad założeniem spółki, ale również wielu zastanawia się nad przekształceniem JDG w spółkę z o.o. Wiąże się to z wieloma korzyściami, jakie niesie ze sobą ta forma działalności.
Zaletą prowadzenia spółki z o.o. jest nie tylko ograniczona odpowiedzialność osobista, ale również ochrona majątku prywatnego, czy też korzyści podatkowe oraz ZUS-owe.
Kilka słów o wspólnikach i zarządzie spółki
W strukturach każdej spółki z o.o. obowiązkowo muszą być wspólnicy oraz zarząd. Wspólnicy, to osoby/podmioty, które założyły spółkę wnosząc do niej swój kapitał. Zarząd natomiast jest to organ, który de facto tą spółką zarządza.
Bardzo często, szczególnie w niewielkich spółkach rodzinnych zarząd i wspólnicy to te same osoby. Zarząd jest powoływany na mocy uchwały na kadencję przez zgromadzenie wspólników. Najczęściej w momencie zakładania spółki do umowy wpisuje się pierwszy zarząd. Teoretycznie zarząd nie musi pobierać wynagrodzenia za pełnienie swojej funkcji. Jednak to rozwiązanie zdecydowanie odradzamy. W ostateczności może to być potraktowane przez urząd skarbowy jako nieodpłatne świadczenie i wtedy urząd nakaże opodatkować przychód wynikający z pracy zarządu. Warto jest zatem zatrudnić zarząd i wypłacać mu stosowne wynagrodzenie.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Forma zatrudnienia zarządu a jego wynagrodzenie
Mamy trzy główne możliwości zatrudnienia zarządu w spółce z o.o.:
- Na umowę o pracę – zatrudnienie przebiega w taki sam sposób jak każdego innego pracownika. Konieczne jest przestrzeganie przepisów prawa pracy, czasu pracy oraz gromadzenia pełnej dokumentacji. Oznacza to również obowiązek opłacania składek ZUS.
- Na umowę zlecenie – umowę zlecenie reguluje Kodeks cywilny. Zatrudniając kogoś na umowie zleceniu, omijasz mnóstwo spraw formalnych. Nie ma tutaj potrzeby wysyłania kogoś na badania lekarskie czy szkolenia BHP. Jednak to co szczególnie nas interesuje w tym artykule to to, że przy tej formie zatrudnienia również istnieje konieczność odprowadzania składek do ZUS – podobnie jak w przypadku umowy o pracę. Zwolnieni z tego obowiązku są tylko uczniowie i studenci do lat 26.
- W ramach powołania – ta forma zatrudnienia nie wymaga żadnych umów oraz konieczności prowadzenia skomplikowanej dokumentacji. Ogólna zasada jest taka, że wspólnicy podejmują uchwałę o wynagrodzeniu dla członków zarządu. Na tej uchwale wpisują kwotę brutto lub netto. W uchwale można wpisać stałą kwotę wynagrodzenia miesięcznego, ale też różne wartości w każdym miesiącu. To wynagrodzenie podlega podatkowi PIT według progów podatkowych. Natomiast jeżeli chodzi o składki do ZUS-u to w przeciwieństwie do umowy o pracę, czy zlecenie, wynagrodzenie dla członka zarządu podlega jedynie 9% składce zdrowotnej.
Więcej na temat tego jak wypłacić wynagrodzenie dla zarządu możesz przeczytać TUTAJ. Natomiast w TYM artykule dowiesz się czym różni się wynagrodzenie dla wspólników od wynagrodzenia dla zarządu.
Dość łatwo możesz zauważyć, że najkorzystniejszą formą zatrudnienia członka zarządu jest zatrudnienie go w ramach powołania. Przynajmniej jeżeli chodzi o kwestie oskładkowania do ZUS. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat funkcjonowania oraz prowadzenia spółki z o.o., zachęcam Cię do zakupu naszego poradnika: