Niewypłacalność spółki z o.o. to poważny problem, który może dotknąć każdego przedsiębiorstwa. Zgodnie z polskim prawem, zarząd spółki ma 3 miesiące od momentu, gdy spółka stała się niewypłacalna, na złożenie wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości. Ten krótki okres determinuje dalsze losy firmy, dlatego tak ważne jest, aby znać swoje prawa i obowiązki w tej sytuacji. Jak zatem ustalić ten 3 miesięczny okres na złożenie wniosku o upadłość spółki? Wyjaśniamy poniżej.
Jeżeli chcesz, to na temat ustalania okresu niewypłacalności nagraliśmy filmik, który możesz obejrzeć:
Co oznacza niewypłacalność spółki?
W Polsce, przez niewypłacalność spółki rozumie się długotrwałą niemożność płacenia swoich zobowiązań. Okres takiej niewypłacalności powinien przekraczać 3 miesiące, by móc złożyć do sądu wniosek o upadłość. Dlaczego jest to takie ważne? Jeżeli w momencie, gdy spółka staje się nie wypłacalna, zarząd nie złoży w odpowiednim terminie wniosku o upadłość, wówczas może on odpowiadać za zobowiązania spółki, również swoim majątkiem prywatnym. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Jak jest termin na złożenie wniosku o upadłość spółki?
Zarząd powinien zgłosić wniosek o upadłość spółki do sądu (KRS) w terminie 30 dni od daty utraty płynności finansowej. Czyli de facto w ciągu 30 dni od momentu gdy spółka stała się niewypłacalna. Wielu przedsiębiorców rozumie to literalnie. Czyli uważają, że jeżeli mają przeterminowaną fakturę o 3 miesiące, to znaczy, że powinni zgłaszać wniosek o upadłość. Niestety nie do końca tak to jest.
Jak ustalić termin niewypłacalności spółki?
Jeżeli złożysz do sądu wniosek o upadłość, w pierwszej kolejności sąd sprawdzi, czy został on złożony w wymaganym przepisami terminie. Czyli kiedy określi czas, w którym spółka stała się niewypłacalna. Przy określaniu tego terminu, sąd będzie brał pod uwagę historię działania Twojej firmy. Weźmie pod uwagę np. jej sezonowość, czy też wzloty i upadki w ostatnich kilku latach. Postaramy się wyjaśnić to na przykładzie.
Przykład:
Firma XYZ hoduje i handluje warzywami. Jej przychody są oparte głównie o miesiące letnie – od czerwca do października.
Prawdą jest, że aby te warzywa wyhodować, to firma musi w okresie styczeń-marzec, kupować nasiona, sadzonki, różne nawozy, być może ziemię lepszej jakości, czasami jakieś sprzęty do nawadniania. Wszystkie te produkty, firma kupuje od dostawców z opóźnionym terminem płatności, wynoszącym 30 dni.
Oczywiście firma ta nigdy w terminie tych faktur nie opłaca i dostawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że tych płatności w terminie nie otrzymają. Wszystkie należności regulowane są w czerwcu i lipcu.Taka praktyka jest od kilku lat.
Jednak w tym roku okazuje się, że firma XYZ, nie ma środków na spłatę zobowiązań. W związku z tym, jeżeli normalnie w ubiegłych latach, firma w lipcu była na zero – miała wszystkie zobowiązania spłacone, to według sądu, wniosek o upadłość powinien być zgłoszony trzy miesiące po lipcu, czyli w październiku.
Interpretacja okresu niewypłacalności spółki przez sąd może różnić się do Twojej
Jak zatem widzisz, nie zawsze to, że Twoja faktura, którą powinieneś zapłacić, jest przeterminowana o 3 miesiące oznacza, że już musisz złożyć wniosek o upadłość. Choć wiele osób tak do tego podchodzi, to jednak sądy widzą to nieco inaczej. Sąd patrzy na Twój biznes całościowo, a nie tylko w kontekście ostatnich 3 miesięcy.
Niewypłacalność spółki to poważny problem, ale znajomość swoich praw i obowiązków może uchronić Cię przed negatywnymi konsekwencjami. Sąd bierze pod uwagę całą historię działalności firmy i jej specyfikę, dlatego okres niewypłacalności może być różnie interpretowany. Dlatego też musisz spojrzeć na swoją firmę jako na całość, a nie tylko skupiać się na ostatnich trzech miesiącach. Jeżeli cały czas masz wątpliwości, kiedy powinieneś złożyć wniosek o upadłość swojej spółki, warto skonsultować się z prawnikiem.
Natomiast jeżeli chcesz poznać inne zagadnienia związane z prowadzeniem spółki z o.o., to zapraszam Cię do naszego kursu:
Kurs online
“Spółka z o.o. od teorii do praktyki”
Kurs „Spółka z o.o. od teorii do praktyki” to ogromne źródło wiedzy i praktycznych porad, które poprowadzą Cię przez każdy krok zakładania, a następnie prowadzenia własnej spółki z o.o.. Wiedza zawarta w naszym kursie to esencja teorii i praktyki, zdobyta w trakcie wieloletniego doświadczenia. Zrozumiesz nie tylko podstawy prawne i formalności, ale także dowiesz się, jak uniknąć częstych pułapek i błędów, dzięki realnym przykładom i wskazówkom.