Ulga IP BOX jest w Polsce obecna od niedawna, bo od 2019 roku. Na początku rzeczywiście był to byt nieco futurystyczny. Obecnie jednak coraz częściej osoby pracujące w branży IT korzystają z tej opcji rozliczenia i na szczęście dla nas, urzędy coraz przychylniej na to patrzą.
Ogólne zasady stosowania ulgi IP BOX
W dużym uproszczeniu jest to stawka podatkowa 5%. Mogą korzystać z niej wszyscy ci, którzy tworzą utwory (np. programy komputerowe) i przenoszą do nich prawa autorskie. Co do zasady w ciągu roku rozliczamy się na skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Opłacamy w odpowiedniej wysokości ZUS, a poza kończonym roku, kiedy składamy rozliczenie na PIT wnioskujemy do urzędu o zwrot części podatku z uwagi na podleganie pod 5% stawkę. Więcej na temat tego, jak uzyskać zwrot podatku z IP BOX piszemy TUTAJ.
Czym różni się ulga B+R od IP BOX-a?
Ulga IP BOX to stawka podatku, która wynosi 5% dla osób, które „łapią” się na tzw. koszty kwalifikowalne. Podatek ten płacimy od standardowo obliczonego dochodu.
Natomiast ulga B+R to ulga, która obniża podatek dochodowy. A więc powoduje, że pod określonymi warunkami możemy niektóre koszty pomnożyć przez 2,3,4, a nawet 5. Wtedy wartość naszych kosztów jest większa, nasz dochód mniejszy i zapłacimy podatek zgodnie ze swoją stawką podatku, ale od mniejszej kwoty.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Dlaczego IP BOX stał się popularny ?
Ta preferencyjna ulga funkcjonuje w Polsce od 2019 roku i w pierwszym okresie ulga ta była niezrozumiała. Jednak możliwość zapłacenia 5% podatku szczególnie w branży IT – gdzie zarobki są naprawdę wysokie, spowodowała, że rzesza osób i firm w tej branży chce bliżej poznać temat. Najciekawsze jest to, że można taką ulgę rozliczyć wstecz, a więc za lata 2019, 2020, 2021. Na szczęście urzędy też już przywykły do tego sposobu rozliczenia i staje się on coraz mniej kłopotliwy dla wszystkich stron.
Jak uzyskać możliwość rozliczania się za pomocą tej preferencyjnej ulgi?
Aby uzyskać zwrot z urzędu skarbowego z racji ulgi IP BOX w pierwszej kolejności musisz sprzedawać prawa autorskie. Muszą one również być wskazane w tzw. kosztach kwalifikowalnych. Najczęściej sprawa dotyczy programów komputerowych. Fakt przenoszenia praw autorskich oraz wysokość wynagrodzenia z tego tyłu powinna wynikać z umowy z klientem/klientami. W kolejnym kroku dobrym i właściwie prawie zawsze występującym zwyczajem jest wystąpienie o indywidualną interpretację. Po jej uzyskaniu możesz rozliczyć obecny PIT lub skorygować PIT-y za lata poprzednie. Dopiero po weryfikacji poprawności Twojego rozliczenia otrzymasz zwrot podatku.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ulgi IP BOX, kto i kiedy może z niej skorzystać, jak ją rozliczać, to zapraszam Cię do przeczytania naszego poradnika.