Zarząd, jako kluczowy organ w spółce z o.o., odgrywa niebagatelną rolę w jej funkcjonowaniu. Mamy kilka możliwości zatrudnienia zarządu, ale którą z nich wybrać? Która z nich będzie najbardziej korzystna i dlaczego? Tym tematem zajmiemy się właśnie w poniższym artykule. Przyjrzymy się różnym opcjom zatrudnienia zarządu w spółce i przeanalizujemy ich wady oraz zalety.
Rola zarządu w spółce
Zarząd spółki to centralny organ odpowiedzialny za zarządzanie i reprezentowanie naszej firmy. Jego decyzje mają wpływ na jej rozwój, rentowność i kierunek działania. Choć to wspólnicy powołują spółkę “do życia”, do jednak zarząd podejmuje wszelkie ważne dla jej funkcjonowania decyzje. Bardzo często zdarza się – szczególnie w małych firmach, iż rolę wspólników i członków zarządu pełnią te same osoby. Warto jednak zaznaczyć, iż funkcję członka zarządu mogą wykonywać również osoby spoza grona wspólników, a nawet zupełnie niezwiązane ze spółką. Jak zatem zatrudnić członka zarządu? Jakie mamy możliwości i która z nich będzie najkorzystniejsza?
Opcje zatrudnienia zarządu w spółce z o.o.
Umowa o pracę
Umowa o pracę jest najpopularniejszą formą zatrudnienia w Polsce. Jest ona pożądana szczególnie wśród osób poszukujących pracy. Jej największymi zaletami jest z pewnością ochrona przed zwolnieniem (m.in. kobiet w ciąży, ochrona przedemerytalna) oraz szereg praw pracowniczych tj. prawo do urlopu, czy ustalonego wcześniej wynagrodzenia. Umowa o pracę podlega pod przepisy Kodeksu pracy. Powoduje to, iż przedsiębiorcy decydujący się na tę formę zatrudnienia, muszą liczyć się z koniecznością dochowania szeregu formalności i czynności administracyjnych. Muszą m.in. prowadzić dokumentację pracowniczą, pilnować badań lekarskich, szkoleń BHP, prowadzić ewidencję czasu pracy itd. Te wszystkie kwestie dotyczyć będą również członka zarządu spółki z o.o., nawet jeżeli jest on jednocześnie wspólnikiem spółki. Jest jeszcze jednak kwestia, która powoduje, iż ta forma zatrudnienia w przypadku członka zarządu jest mało opłacalna – pełne składki ZUS, które należy odprowadzać od wynagrodzenia. Warto zatem poznać inne, z pewnością korzystniejsze opcje zatrudnienia zarządu w spółce z o.o.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Umowa zlecenie
Kolejną opcją zatrudnienia zarządu w spółce z o.o. jest zawarcie z nim umowy zlecenie. Jest to druga pod względem popularności forma zatrudnienia w naszym kraju. W odróżnieniu od umowy o pracę regulują ją przepisy Kodeksu cywilnego. Niestety w jej przypadku również istnieje konieczność odprowadzania pełnych składek ZUS. Natomiast jedyną rzeczą, która przemawia na korzyść tego rodzaju umowy jest to, że wiąże się ona z mniejszym obciążeniem administracyjnym. Nie ma aż tylu formalności, które należy spełniać zatrudniając osobę w oparciu o umowę zlecenie. Co więcej, w przypadku osób młodych (do 26 roku życia) i uczących się, ta forma zatrudnienia jest bardzo opłacalna. Nie muszą one odprowadzać składek ZUS oraz opłacać podatku dochodowego.
Jest jeszcze jedna grupa osób, dla których ta forma zatrudnienia jest korzystna. Są to osoby pracujące na etacie, bądź na podstawie umowy zlecenie, od których wynagrodzenia (wynoszącego tyle, co minimalna krajowa lub więcej) odprowadzane są składki na ZUS. Takie osoby, jeżeli chciałaby poza normalną pracą podpisać np. ze swoją spółką umowę zlecenie, wówczas mają obowiązek odprowadzać od tej umowy jedynie składkę zdrowotną i podatek dochodowy.
Uchwała wspólników
Ostatnią opcją, którą chcielibyśmy poruszyć w tym artykule, jest zatrudnienie zarządu na mocy tzw. powołania. Oznacza to, że zgromadzenie wspólników spółki, uchwałą bądź też w umowie spółki, powołuje członków zarządu. Ta forma zatrudnienia nie wymaga żadnych umów ani konieczności prowadzenia skomplikowanej dokumentacji.
Tak powołany zarząd może pełnić swoje obowiązki bez pobierania wynagrodzenia, co zdecydowanie odradzamy. A dlaczego? Możesz o tym przeczytać TUTAJ.
Ale wspólnicy mogą również wewnętrzną uchwałą określić wynagrodzenie dla członków, czy też członka zarządu. Co więcej, mają oni pełną dowolność w ustalaniu tego wynagrodzenia. Mogą ustalać dowolną kwotę oraz zmieniać ją co miesiąc, co kwartał, co pół roku, czy co rok. Dodatkowym atutem jest to, iż to wynagrodzenie podlega jedynie obowiązkowi odprowadzania składki zdrowotnej oraz podatku dochodowego.
Wybór odpowiedniej formy zatrudnienia dla członków zarządu spółki z o.o. to kluczowa decyzja, która ma wpływ zarówno na firmę, jak i na samych członków zarządu. Każda z omawianych opcji ma swoje zalety i ograniczenia, które należy uwzględnić podczas podejmowania tej decyzji.
Ostatecznie, to specyfika działalności spółki, jej rozmiar, oraz preferencje członków zarządu wpływają na wybór najlepszej opcji. Umowa o pracę zapewnia pewność zatrudnienia, ale niesie ze sobą biurokratyczne obowiązki i pełne składki ZUS. Umowa zlecenie może być bardziej elastyczna, ale również wiąże się z odprowadzaniem składek. Ostatnią opcją, choć zdecydowanie najkorzystniejszą jest zatrudnienie na podstawie uchwały wspólników. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej w temacie spółki z o.o., to polecamy Ci nasz poradnik: