Jak zabezpieczyć majątek rodziny, jeżeli zarząd i wspólnicy to te same osoby?

Gru 5, 2020Spółka z o.o.

Większość spółek w Polsce jest zakładana w oparciu o te same osoby. Na przykład małżeństwo Kasia i Tomek zakładają spółkę i jednocześnie powołują się do zarządu. Wiele razy wspominałam, że zarząd w krytycznych sytuacjach może być pociągnięty do osobistej odpowiedzialności za majątek firmy. A więc w takiej konfiguracji ryzykujemy majątkiem całej rodziny. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji odnośnie tego, na co powinieneś zwrócić uwagę:

Testament

W przypadku prowadzenia firm rodzinnych moim zdaniem warto zadbać o to, aby rodzinnie naradzić się co ma się wydarzyć, kto ma czym się zająć, z kogo na kogo przechodzą pewne prawa i obowiązki. Takie zapisy można zawrzeć w umowie spółki. Jednak w gronie rodzinnym można również wiele zapisów umieścić w testamentach.

Ubezpieczenie na życie

W przypadku zablokowania wchodzenia spadkobierców do spółki – spółka zobowiązana jest wypłacić ekwiwalent za udziały. W niektórych przypadkach to mogą być naprawdę duże kwoty. Wtedy warto wykupić ubezpieczenie na życie danej osoby, gdzie uposażonym staje się spółka. W takiej sytuacji spłaci ekwiwalent właśnie dzięki polisie.

Ubezpieczenie członków zarządu

Na rynku obecnie można ubezpieczyć właściwie wszystko. Funkcjonują również ubezpieczenia członków zarządu. W takich ubezpieczeniach można zawrzeć fakt podjęcia błędnej decyzji finansowej, która mogła zaprowadzić zarząd do osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Ubezpieczenie OC

Niewiele firm posiada dziś ubezpieczenie OC, które pokryje koszty ewentualnej szkody. To mogą być szkody związane z wyciekiem danych osobowych. W ostatnim miesiącu miałam okazję słyszeć od klienta sytuację, w której Pani przewróciła się na progu drzwi do sklepu. Pech chciał, że zawnioskowała o odszkodowanie do przedsiębiorcy. Ostatecznie chodziło o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Większość z nas nie ma takich pieniędzy w spółce. Mogłoby to dla Ciebie oznaczać, że musisz zgłosić upadłość spółki – umówmy się z dość błahego powodu.

Rozdzielność majątkowa

W Polsce ciągle istnieje przeświadczenie, że rozdzielność majątkowa jest objawem problemów w małżeństwie. Jednak w przypadku przedsiębiorców może okazać się, że w krytycznej sytuacji zajmowany jest majątek tylko jednej strony. A więc rodzina pozostaje zawsze z jakąś częścią majątku, dzięki której może w miarę spokojnie funkcjonować.

Potraktuj te przykłady jako inspirację. Polecam skonsultować się w tym zakresie z prawnikiem i opracować najlepsze dla Twojej rodziny sposoby.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak mentalnie poradzić sobie z przejściem z JDG na spółkę z o.o.

Jak mentalnie poradzić sobie z przejściem z JDG na spółkę z o.o.

Spółka z o.o. kusi coraz więcej przedsiębiorców. Coraz częściej rozmawiam z osobami, które prowadzą JDG od kilku, czasami kilkunastu lat. Niezwykle często macie obawy odnośnie obiegu gotówki i tzw. pełnej księgowości. Dziś kilka słów o tym, jak mentalnie poradzić...

Kiedy opłaca się spółka z o.o.

Kiedy opłaca się spółka z o.o.

Rok 2020, poza pandemią, która przyhamowała gospodarkę na całym świecie, był również związany z wieloma zmianami przepisów, które ostatecznie działają na niekorzyść właścicieli firm. To prowadzi do podwyższonego ryzyka biznesowego. Tym samym wielu przedsiębiorców...

Spółka dla lekarza, pielęgniarki i innych zawodów medycznych

Spółka dla lekarza, pielęgniarki i innych zawodów medycznych

Zawody medyczne takie jak lekarz, lekarz dentysta, położna, pielęgniarka czy fizjoterapeuta podlegają ograniczeniom prawnym w zakresie możliwej formy prowadzenia działalności. Zgodnie z przepisami ustaw dotyczących poszczególnych zawodów, lekarz, lekarz dentysta,...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.