Jak wprowadzić większą gotówkę do spółki?

grudzień 6, 2020Spółka z o.o.

Wszyscy wiemy, że od dość dawna kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi 5 tysięcy złotych. Zdecydowana większość przedsiębiorców powołując do życia spółki z o.o. deklaruje kapitał minimalny. Pewnie świetnie sobie zdajesz sprawę z tego, że 5 tysięcy to zdecydowanie za mało na rozkręcenie firmy. Tutaj często powstają pytania – co mam zrobić, jeżeli spółce zabraknie kapitału. Poniżej opiszę cztery różne możliwości.

Podwyższenie kapitału zakładowego

W naszym przykładzie kapitał zakładowy wynosi 5 tysięcy złotych. Wspólnicy dochodzą do wniosku, że jest potrzebny zdecydowanie wyższy. Mogą uchwałą wspólników podnieść wartość tego kapitału. Jednak tak jak to bywa w polskim prawie jest jedno ALE. Mogą to zrobić pod warunkiem, że umowa spółki na to pozwala. Dlatego warto do umowy spółki dodać zapis – wspólnicy mogą podnieść kapitał zakładowy do kwoty X bez zmiany umowy spółki. Jeżeli takiego zapisu nie ma oznacza to w praktyce, że każde podwyższenie kapitału wymaga zmiany umowy spółki.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Wpłata na kapitał zapasowy

Kapitał zapasowy działa bardzo podobnie do kapitału podstawowego. A więc wspólnicy dokonują dopłat. Jednak mamy tutaj różnicę polegającą na tym, że kapitał zapasowy nie jest elementem umowy spółki. A więc mamy ogromną dowolność w jego tworzeniu i wielkości dopłat. Nie mamy obowiązku trzymania się zapisów z umowy spółki oraz zgłaszania zmian do KRS-u. Podczas rozmów z przedsiębiorcami, którzy chcą dopłacić kapitał do spółki właśnie ten pomysł najczęściej im rekomenduję.

Pożyczka do spółki

To pomysł, z którego bardzo często korzystają przedsiębiorcy wykonujący tzw. flipy. Szczególnie, gdy początkująca spółka wykonuje duże transakcje może okazać się, że brakuje na nie pieniędzy. Wtedy można wnieść pieniądze do spółki za pomocą pożyczki. Pamiętaj, że pożyczki podlegają pod podatek PCC. Jednak pożyczka od wspólnika jest z takiego podatku zwolniona. Jeżeli jednak pożyczki dokonuje członek zarządu, który nie jest wspólnikiem spółki będziesz musiał zapłacić podatek, który wynosi 0,5%. Dodatkowo w tym miejscu muszę wspomnieć o konieczności podpisania umowy wraz z oprocentowaniem. Myślę, że jest to dla Ciebie jasne, jednak odsetki od pożyczki będą dla Ciebie przychodem, od którego powinieneś opłacić podatek dochodowy 19%.

Opłacenie faktury w imieniu spółki

To już ostatni sposób wykorzystywany raczej do mniejszych transakcji. Dla przykładu – powiedzmy, że dokonuję zakupu paliwa kartą prywatną i biorę na to fakturę. Następnie z konta spółki wykonuję przelew na konto prywatne w tytule zwrot za FV X. Nie jest to może sposób na wnoszenie gotówki do firmy jednak jeżeli chwilowo Twoje konto firmowe świeci pustkami to może być dobry pomysł na wyjście z sytuacji.

 

Jak widzisz istnieje kilka możliwości wnoszenia do firmy pieniędzy. Od potrzeb i sytuacji zależy, który z nich wybrać.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. to coraz popularniejsze rozwiązanie również dla małych firm, często też takich które nikogo nie potrzebują zatrudniać. Wielu właścicieli firm zastanawia się jak to jest – że spółka zo.o. może działać legalnie i nikogo nie zatrudniać. Zarząd spółki z o.o....

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Spółka z o.o. jest dziś jednym z modniejszych rozwiązań prawnych dla firm. Charakteryzuje się znacznym ograniczeniem odpowiedzialności osobistej, ochroną swojego majątku prywatnego, ale również dostępem do korzyści podatkowych i ZUS-owych. Wielu przedsiębiorców zadaje...

Wypłata tzw. ukrytej dywidendy wg. Polskiego Nowego Ładu

Wypłata tzw. ukrytej dywidendy wg. Polskiego Nowego Ładu

Głośno teraz mówi się o spółkach z o.o. w kontekście podatkowym oraz o tym, jak bardzo jest przykręcana śruba osobom, które zdecydowały się właśnie w tej formie prowadzić swój biznes. Głośno jest o ukróceniu wypłat ukrytych dywidend. Co realnie mówią o tym przepisy?...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie