Spółka z o.o. przez Internet, czy drogą klasyczna przez notariusza?

Gru 4, 2020Spółka z o.o.

W ostatnim roku trafiło do nas sporo pytań o to, czy lepiej zakładać spółkę przez internet, czyli portal S24, czy może lepiej drogą klasyczną. Obie te formy mają swoje wady i zalety. Właśnie na tym się dziś skupimy.

Proces zakładania spółki przez portal S24

Możliwość zakładania spółki przez internet miała umożliwić natychmiastowe zakładanie firmy. W praktyce jednak niezwykle rzadko sądy rejestrują spółki w ciągu jednej doby. Najczęściej trwa to od 3 do 5 dni roboczych. Jednak zdarzyło mi się również czekać ponad 2 tygodnie.

Aby przystąpić do tego procesu warto mieć przygotowane dane przyszłej spółki. Mam na myśli nazwę, adres, numery PKD, dane osobowe wspólników i członków zarządu. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy mamy podpis tzw. e-puap. Wystarczy, że jeden członek zarządu lub wspólnik nie będzie miał takiego podpisu i założenie spółki będzie niemożliwe.

Drugim ważnym aspektem jest wcześniejsze przygotowanie dokumentów, które później będziesz musiał dołączyć do wniosku. Mam na myśli adresy do doręczeń dla wspólników, adresy do doręczeń dla członków zarządu, zgoda członków zarządu na objęcie funkcji w spółce oraz tzw. oświadczenie o byciu cudzoziemcem. Najlepiej takie dokumenty przygotować, wydrukować, podpisać i zeskanować.

Zaletą tego sposobu zakładania firmy jest czas trwania. Ponadto trudno jest spowodować, aby sąd odrzucił wniosek o założenie spółki. Jeżeli nawet złożymy dokumenty z błędami sąd wezwie nas do korekty. A więc proces się nieco wydłuży, ale mamy szanse samodzielnie założyć spółkę. Wadą natomiast jest szablonowa umowa spółki, w której w praktyce nie ma możliwości wprowadzania realnych zmian. Wpisujemy tam tylko tzw. dane ruchome, czyli nazwa spółki, adres, numery PKD, podział udziałów, kto obejmuje jakie funkcje oraz dane wspólników i członków zarządu. Warto wspomnieć również, że w tym procesie zakładania firmy kapitał zakładowy należy wnieść w gotówce. A więc nie ma możliwości wniesienia kapitału aportem.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Proces zakładania spółki drogą tradycyjną

Ten proces zakładania spółki dość mocno różni się od tego poprzedniego. Pierwszym krokiem jest umowa spółki. Często mówi się, że od razu należy umówić się u notariusza i taką umowę podpisać. Część osób żyje w przeświadczeniu, że notariusz sporządzi umowę spółki. Oczywiście większość notariuszy ma wzór takiej umowy, jednak stworzenie dedykowanych umów to nie jest ich specjalizacja. Aby mieć dedykowaną umowę spółki w pierwszym kroku należy sporządzić ją z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie gospodarczym. Dopiero z gotową umową należy zgłosić się do notariusza.

Po podpisaniu umowy masz dwie możliwości. Od razu wypełnić druki do sądu oraz dokonać opłaty i złożyć wniosek o wpis. Sądy jednak bardzo często wydłużają proces rejestracji i zdarza się nawet, że trwa to ponad 3 miesiące. W praktyce oznacza to, że nie masz numeru NIP, REGON, KRS. A więc pomimo podpisania umowy spółki nie możesz prowadzić działalności.

Ze swojego doświadczenia rekomenduje, aby w pierwszej kolejności z taką umową zgłosić się po numer REGON. W drugiej kolejności po numer NIP. Wtedy jesteś tzw. spółką z o.o. w organizacji. A dodatkowo w praktyce z numerem NIP i REGON możesz prowadzić działalność.

Zaletą takiego zakładania firmy jest na pewno dedykowana umowa spółki, możliwość wniesienia kapitału aportem. Jednak zdecydowaną wadą jest fakt, że bardzo często sąd przeciąga rejestrację, zgłasza błędy do wniosków a wszystko to wydłuża proces rejestracji firmy.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak mentalnie poradzić sobie z przejściem z JDG na spółkę z o.o.

Jak mentalnie poradzić sobie z przejściem z JDG na spółkę z o.o.

Spółka z o.o. kusi coraz więcej przedsiębiorców. Coraz częściej rozmawiam z osobami, które prowadzą JDG od kilku, czasami kilkunastu lat. Niezwykle często macie obawy odnośnie obiegu gotówki i tzw. pełnej księgowości. Dziś kilka słów o tym, jak mentalnie poradzić...

Kiedy opłaca się spółka z o.o.

Kiedy opłaca się spółka z o.o.

Rok 2020, poza pandemią, która przyhamowała gospodarkę na całym świecie, był również związany z wieloma zmianami przepisów, które ostatecznie działają na niekorzyść właścicieli firm. To prowadzi do podwyższonego ryzyka biznesowego. Tym samym wielu przedsiębiorców...

Spółka dla lekarza, pielęgniarki i innych zawodów medycznych

Spółka dla lekarza, pielęgniarki i innych zawodów medycznych

Zawody medyczne takie jak lekarz, lekarz dentysta, położna, pielęgniarka czy fizjoterapeuta podlegają ograniczeniom prawnym w zakresie możliwej formy prowadzenia działalności. Zgodnie z przepisami ustaw dotyczących poszczególnych zawodów, lekarz, lekarz dentysta,...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.