Na początku 2021 roku rząd ogłosił dużą reformę podatkową. Wspólna nazwa dla wszystkich programów z tym związanych to tzw. Polski Ład Podatkowy. W kwietniu pojawiły się zapowiedzi szczegółów. Rząd obiecywał sporo obniżek podatkowych, jednak w rezultacie zastosował również wiele podwyżek, które ciągle są nieco ukrywane. Dopiero pod koniec lipca 2021 pojawił się pierwszy projekt ustawy. Warto dodać, że już teraz wiadomo, że projekt ten będzie zmieniany. Co więcej, w mediach pojawia się coraz więcej artykułów i wpisów, w których zapowiedzi sugerują, że rząd chce odpuścić pewne podwyżki podatków, a inne wprowadzić stopniowo w kolejnych kilku latach. Z mojej perspektywy trzy zmiany w największym stopniu dotyczą przedsiębiorców.
Składka zdrowotna liczona od przychodu (9%)
To chyba najgłośniejsza zmiana, przed którą chce uciec jak najwięcej przedsiębiorców. Obecnie składka zdrowotna dla osób prowadzących JDG naliczana jest ryczałtowo od ustalonej na każdy rok wartości. W przypadku pracowników i zleceniobiorców składka zdrowotna naliczana jest procentowo i wynosi 9%. Jednak większość tej składki jest odejmowana od podatku (7,75%). A więc w praktyce składka zdrowotna wynosi 1,25%. Umówmy się, że nie jest to jakaś ogromna wartość. Często kwotowo to i tak mniej niż płacą przedsiębiorcy. Jednak rząd pod płaszczykiem równości chce wprowadzić składkę liczoną od dochodu i bez możliwości odliczania jej od podatku. Dla przedsiębiorców osiągających dochód na poziomie 10 tys. złotych miesięcznie oznacza wzrost daniny na rzecz państwa o ponad 300%. W praktyce pełne składki ZUS dla takiego przedsiębiorcy będą wynosiły prawie 2 tys. złotych miesięcznie.
Składką zdrowotną mają być również objęte wynagrodzenia dla zarządu spółek oraz fundacji. Także zmiana ma dotknąć właściwie prawie wszystkich sposobów uzyskiwania w Polsce przychodów.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Wyższa kwota wolna od podatku
Od stycznia 2022 ma działać wyższa kwota wolna od podatku i ma ona wynosić 30 tys. złotych. Z kwoty wolnej będą mogły korzystać osoby rozliczające się wg skali podatkowej (czyli opłacający podatek 17% w pierwszym progu oraz 32% w drugim progu). Niestety już teraz można słyszeć głosy, w których przedstawiciele rządu mówią, że kwota wolna ma dotyczy osób, które mają podpisaną umowę o pracę. A tym samym nie będzie dotyczyła osób zatrudnionych, zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia, dzieło, czy otrzymujących wynagrodzenie z tytułu bycia członkiem zarządu spółki z o.o..
Wyższy próg podatkowy
Od stycznia 2022 zapowiadana jest również zmiana w wysokości progu podatkowego do 120 tys. Złotych. Tym samym osoby osiągające dochód do tej kwoty będą opłacały podatek 17%, powyżej 32%. Na pewno biorąc pod uwagę średnie zarobki w Polsce dla większości jest to zmiana pozytywna. Jednak należy pamiętać, że każda obniżka podatków jest skądś finansowana. Pytanie, kto i w jaki sposób za to zapłaci.
Jak pewnie zauważasz zmian jest całkiem sporo. Jednak ciągle mówimy o projekcie ustawy. W świetle zapowiedzi rządu wiele się jeszcze zmieni. Druga sprawa, że obecny rząd też nie jest stabilny, tym samym realnie nic nie wiadomo. To, co pewne to fakt, że należy śledzić ruchy rządu.