Nowy Ład dla osób rozliczających się na podatku liniowym

sie 25, 2021Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Obecnie tysiące Polaków korzysta z możliwości rozliczania się na zasadach podatku liniowego. Oznacza to, że bez względu na kwotę dochodu odprowadzają podatek w wysokości 19%. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Założenia Nowego Ładu

Nowy Ład zakłada podwyższenie progu podatkowego do 120 tys. Złotych oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. Jednak to co wydaje się najbardziej niebezpieczne to opłata składki zdrowotnej w wysokości 9% liczonej od dochodu, a nie jak to miało miejsce dotychczas – ryczałtowo. Dodatkowo usunięta ma być możliwości odliczenia składki od podatku.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj

Podatek liniowy, a Nowy Ład

Osoby rozliczające się na podatku liniowym zgodnie z projektem ustawy pochodzącym z końca lipca będą chyba najbardziej pokrzywdzoną grupą przedsiębiorców. Zgodnie z tym projektem nie będą mogli oni korzystać z kwoty wolnej, a podwyższenie progu podatkowego nie będzie miało dla nich znaczenia. Dodatkowo będą musieli płacić 9% składki zdrowotnej. Biorąc pod uwagę, że z podatku liniowego korzystają przedsiębiorcy zarabiający zazwyczaj sporo powyżej średniej krajowej, dla wielu z nich to podwyżka nawet o kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Przykładowe obliczenia

Załóżmy, że Pani Kasia, która jest programistką i jej dochód obecnie wynosi 15 tys. złotych miesięcznie oblicza podatek za pomocą podatku liniowego. W obecnym stanie rzeczy podatek ten wynosi:

15 tys. x 19% = 2 850 złotych

Od tego odliczamy część składki zdrowotnej możliwej do odliczenia od podatku, która na rok 2021 wynosi: 320,02 złote. Tym samym podatek to 2 530 złotych

Po wprowadzeniu Nowego Ładu Pani Kasia będzie musiała nadal opłacać podatek 2 850zł, a oprócz tego dodatkowo 9% od kwoty 15 tys. złotych, czyli 1 350 złotych.

Tym samym obecnie zostaje jej netto po odliczeniu ZUS-u i podatku: 12 470 złotych, a po wprowadzeniu Nowego Ładu: 10 800 złotych.

Co mam zrobić jak rozliczam się podatkiem liniowym?

Na ten moment na pewno warto poczekać, trzymając jednocześnie rękę na pulsie. W momencie ogłoszenia ostatecznej wersji przepisów Nowego Ładu na pewno warto przeliczyć różne opcje rozliczeń m.in. ryczałt, podatek wg skali, czy być może przejść na spółkę z o.o.. Dopiero po analizie należy podejmować decyzję.

Na ten moment bowiem ciągle rozmawiamy o pierwszym projekcie ustawy, gdzie rządzący wprost mówią o zmianach i aktualizacjach, więc póki co pewne są jedynie zmiany.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Wykupowanie samochodu jako osoba prywatna po zakończonym leasingu

Wykupowanie samochodu jako osoba prywatna po zakończonym leasingu

Wielu przedsiębiorców decydujących się na leasingu lub najem długoterminowy pod koniec decydowali się, że wykup samochodu będą realizowali jako osoba prywatna, a następnie po 6 miesiącach często sprzedawali takie auto z zyskiem, jednak bez konieczności opłacania...

Jak ustalić stawkę ryczałtu dla JDG w Nowym Ładzie

Jak ustalić stawkę ryczałtu dla JDG w Nowym Ładzie

Zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej zmusiło wielu przedsiębiorców do zmian i zastanowienia się nad właściwą formą opodatkowania. Dla firm szczególnie usługowych o małych kosztach bardzo atrakcyjnym sposobem rozliczania wydaje się być rozliczanie się podatkiem...

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Rząd na początku 2021 zapowiedział powstanie Nowego Ładu podatkowego. Dla wielu Polaków wiąże się to z obniżką podatków. Dla osób prowadzących firmy jednak jest to znacząca podwyżka. W praktyce zostaną one ukryte w cenach, a ostatecznie zapłacą za to konsumenci. W...

Kwota podatku do zapłaty jest dla Ciebie zaskoczeniem co miesiąc?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Co zrobić, aby mail od księgowości o podatku Cię nie zaskoczył?

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Myślisz o spółce z o.o.?

Pobierz bezpłatny poradnik:

3 sposoby na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Chcesz założyć firmę?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność gospodarczą