Wypłata tzw. ukrytej dywidendy wg. Polskiego Nowego Ładu

sie 18, 2021Spółka z o.o.

Głośno teraz mówi się o spółkach z o.o. w kontekście podatkowym oraz o tym, jak bardzo jest przykręcana śruba osobom, które zdecydowały się właśnie w tej formie prowadzić swój biznes. Głośno jest o ukróceniu wypłat ukrytych dywidend. Co realnie mówią o tym przepisy?

Czego dotyczy zmiana?

Wg Nowo Ładu przedsiębiorca nie będzie mógł wypłacać sobie wynagrodzenia pod postacią świadczenia usług, czy najmu nieruchomości oraz innych sprzętów. Ogólnie zmiana ma dotyczyć tego, że takie koszty nie będą mogły być kosztami firmy. Jednak została tutaj pozostawiona pewna furtka, która mówi o tym, że takie wydatki będą mogły być kosztem pod warunkiem, że:

– usługa lub najem będą miały wartość rynkową

– nie spowoduje to straty w danym roku podatkowych/obrotowym

W mediach aż huczy, że już tak nie można robić, że już sobie niczego nie wynajmiesz. Ale czy oby na pewno? Zerknij do kolejnego akapitu.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

To można, czy nie można?

W mojej ocenie, jeżeli wasza firma ma siedzibę w domu, który jest waszą własnością to dlaczego miałaby za to nie płacić.  W mojej ocenie rząd chce przykrócić sytuacje, w których wypłata szczególnie za najem była mocno przesadzona i nierynkowa. Nawet obecnie zawsze powtarzam, że najem ma odbywać się za cenę rynkową. Cena rynkowa to cena za podobny sprzęt lub podobną nieruchomość na wolnym rynku . Podobnie jest z wyceną pracy. Wyobraź sobie, że szukasz pracownika i się z nim normalnie rozliczasz za tą pracę – zadaj sobie pytanie – ile musisz zapłacić. To właśnie jest cena rynkowa. Niestety przedsiębiorcy mocno kombinują i zawyżają kwoty za najem i kwoty wynagrodzeń. Prawdopodobnie stąd właśnie wziął się ten przepis.

Moją uwagę bardziej przykuwa drugi punkt dotyczący straty.  Nawet jeżeli firma ma stratę to pytanie, co realnie na to wpływa. Czasami chociażby koszt amortyzacji środków trwałych powoduje stratę księgową, a jednak spółka ma się świetnie i nie wykazuje żadnych trudności w płaceniu i nie ma absolutnie żadnych problemów z płynnością finansową. Niestety wydaje mi się, że tutaj musimy poczekać na finalny przepis i jak zawsze praktykę – jak to będzie egzekwowane podczas ewentualnych kontroli.

 

Podsumowując można działać tak jak do tej pory pamiętając o zasadach cen rynkowych.

PAMIĘTAJ!!!

To co teraz przeczytałeś dotyczy projektu ustawy opublikowanego 26 lipca 2021. Jeżeli są już nowsze projekty ustaw ten wpis może być nieaktualny.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czy zarząd spółki z o.o. może korzystać z kwoty wolnej?

Czy zarząd spółki z o.o. może korzystać z kwoty wolnej?

Zdecydowałam się na napisanie tego wpisu, ponieważ dostałam w ciągu tygodnia kilkanaście wiadomości „a moja księgowa mówi, że zarząd nie może korzystać z kwoty wolnej”.  Po ponownej analizie przepisów, rozmowie z partnerami z tej branży nie widzę niczego, co by...

Składka zdrowotna dla zarządu – czy podwyżka to rzeczywiście 9%

Składka zdrowotna dla zarządu – czy podwyżka to rzeczywiście 9%

Od kilku tygodni właściwie codziennie realizuje po kilka spotkań z przedsiębiorcami. I praktycznie na każdym spotkaniu pada to samo pytanie – rozumiem, że podwyżka podatku to 9% dla zarządu wynikające z konieczności opłacania składki zdrowotnej. W mojej ocenie nie...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie