Zmiany, które zostały wprowadzone w ostatnim czasie spowodowały, że w roku 2020 wiele osób posiadających nieruchomości na wynajem nie wiedziały, w jaki sposób mają je prawidłowo rozliczać. Na szczęście rząd wprowadził w tym zakresie jasne przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2021.
Kogo obowiązują obecne przepisy
Resort finansów potwierdził, że na podstawie projektowanego art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku stawki 8,5 proc. oraz 12,5 proc. będzie można stosować do:
- przychodów z tzw. najmu prywatnego,
- przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT, czyli przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, które to przychody są również zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej,
- świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55),
- świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1).
Ile wynosi ryczałt od najmu?
Dla osób wynajmujących prywatnie, a po nowelizacji przepisów – także dla prowadzących działalność polegającą na wynajmowaniu nieruchomości – ryczałt wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100.000 zł, a od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12,5% przychodów.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Czy prowadząc działalność gospodarczą też będę mógł skorzystać z podatku ryczałtowego?
Przepisy, które wejdą w życie od stycznia 2021 umożliwiają skorzystanie z rozliczenia ryczałtowego zdecydowanie większej grupie przedsiębiorców. Jednocześnie limit przychodów został podwyższony do 2 mln euro rocznie. Oznacza to, że mając nawet kilkanaście nieruchomości będziesz mógł rozliczać się w ten sposób.
Przepisy dotyczą również osób prowadzących działalność gospodarczą.
Ryczałt od przychodów z wynajmu mieszkań
Rozliczenie ryczałtowe oznacza, że płacisz podatek od przychodów. Na pewno zyskają na tym osoby, które mają małe koszty utrzymania nieruchomości lub nie mają już prawa rozliczać amortyzacji. Wtedy najczęściej opłacenie podatku ryczałtowego jest bardzo korzystne