Rozliczenie ryczałtowe w branży nieruchomości od 2021 roku

gru 12, 2020Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Zmiany, które zostały wprowadzone w ostatnim czasie spowodowały, że w roku 2020 wiele osób posiadających nieruchomości na wynajem nie wiedziały w jaki sposób mają je prawidłowo rozliczać. Na szczęście rząd wprowadził w tym zakresie jasne przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2021.

Kogo obowiązują obecne przepisy

Resort finansów potwierdził, że na podstawie projektowanego art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku stawki 8,5 proc. oraz 12,5 proc. będzie można stosować do:

  • przychodów z tzw. najmu prywatnego,
  • przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT, czyli przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, które to przychody są również zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej,
  • świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55),
  • świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1).

Ile wynosi ryczałt od najmu?

Dla osób wynajmujących prywatnie, a po nowelizacji przepisów – także dla prowadzących działalność polegającą na wynajmowaniu nieruchomości – ryczałt wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100.000 zł, a od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12,5% przychodów.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Czy prowadząc działalność gospodarczą też będę mógł skorzystać z podatku ryczałtowego?

Przepisy, które wejdą w życie od stycznia 2021 umożliwiają skorzystanie z rozliczenia ryczałtowego zdecydowanie większej grupie przedsiębiorców. Jednocześnie limit przychodów został podwyższony do 2 mln euro rocznie. Oznacza to, że mając nawet kilkanaście nieruchomości będziesz mógł rozliczać się w ten sposób.

Przepisy dotyczą również osób prowadzących działalność gospodarczą.

Ryczałt od przychodów z wynajmu mieszkań

Rozliczenie ryczałtowe oznacza, że płacisz podatek od przychodów. Na pewno zyskają na tym osoby, które mają małe koszty utrzymania nieruchomości lub nie mają już prawa rozliczać amortyzacji. Wtedy najczęściej opłacenie podatku ryczałtowego jest bardzo korzystne

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak uzyskać zwrot podatku z IP BOX?

Jak uzyskać zwrot podatku z IP BOX?

Z IP BOX-a mogą korzystać osoby, które w danym roku podatkowym prowadziły firmę np. jednoosobową działalność gospodarczą. Ale mogą to też być spółki. Taka osoba musi rozliczać się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. A w przypadku spółki nie może rozliczać się...

Co to jest ulga IP BOX?

Co to jest ulga IP BOX?

Ulga IP BOX jest w Polsce obecna od niedawna, bo od 2019 roku. Na początku rzeczywiście był to byt nieco futurystyczny. Obecnie jednak coraz częściej osoby pracujące w branży IT korzystają z tej opcji rozliczenia i na szczęście dla nas, urzędy coraz przychylniej na to...

Jakie warunki trzeba spełniać, aby korzystać z IP BOX-a?

Jakie warunki trzeba spełniać, aby korzystać z IP BOX-a?

Ulga IP BOX jest w Polsce obecna od niedawna, bo od 2019 roku. Na początku rzeczywiście był to byt niezwykle futurystyczny. Jednak obecnie coraz częściej osoby pracujące w branży IT korzystają z tej opcji rozliczenia i na szczęście dla podatników – urzędy coraz...

Czy spółka z o.o. jest dla mnie?

Wielu właścicieli firm zastanawia się nad tym, czy spółka z o.o. jest właściwym sposobem do prowadzenia swojego biznesu. Dzięki temu e-bookowi na pewno zbliżysz się do odpowiedzi na to pytanie.

Wypełnij formularz i pobierz darmowe materiały

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.