Coraz częściej wracacie do nas z pytaniem, a co mamy zrobić, kiedy spółka z o.o. jest już za mała na nasz biznes, kiedy wypłacając sobie pieniądze przekraczamy progi podatkowe, kiedy nasz biznes wydaje się być mocno ryzykowany. Na wszystkie te bolączki odpowiada spółka z o.o. spółka komandytowa. Aby się jej przyjrzeć warto wiedzieć jakie są podstawowe mechanizmy nią kierujące.
Role w spółce komandytowej
W spółce komandytowej mamy dwie podstawowe role: komplementariusza i komandytariuszy. Komplementariusz to ten wspólnik, który odpowiada za zarządzanie spółką komandytową i ponosi pełną odpowiedzialność za jej ewentualne potknięcia. Właśnie z uwagi na odpowiedzialność bardzo często w tej roli występuje spółka z o.o..
Drugą rolą jest komandytariusz. Zwany często cichym wspólnikiem. Nie ma prawa reprezentować firmy. Oczekuje na zyski.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Konieczność opłat do ZUS
Spółka komandytowa jest spółką osobową. Tym samym wspólnicy tej spółki jeżeli są osobami fizycznymi są zobowiązani do opłacania ZUS-u na takich samych zasadach jak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. I przyznaje, że jest to pewna niedogodność, jednak w wielu obserwowanych przeze mnie wypadkach okazywało się, że opłata do ZUS była mniejsza niż obciążenia podatkowe, gdyby to była spółka z o.o., a nie spółka z o.o. spk.
Podatek zawsze 19%
Dzięki temu, że wspólnicy spółki komandytowej mogą korzystać z tych samych przywilejów co osoby prowadzące działalność gospodarczą okazuje się, że wspólnicy spółki komandytowej bez względu na wielkość przychodów mogą zawsze płacić 19% podatku. Przestają nas obowiązywać progi podatkowe.