14 kroków do zakładania spółki z o.o. przez internet

cze 23, 2018Spółka z o.o.

Coraz częściej trafiają do nas pytania w jaki sposób założyć spółkę przez internet. Zakładanie spółki w ten sposób ma jak wszystko swoje wady i zalety. Wadą jest np. szablonowa umowa spółki, jednak zaletą jest szybkość działania. Dziś omawiamy jak podejść do zakładania spółki przez internet krok po kroku.

Nazwa spółki

To od czego radzimy rozpocząć to nazwa spółki. Warto, aby pokazywała to czym się zajmujemy. Jeżeli planujemy ekspansje na rynki zagraniczne to być może warto stworzyć nazwę w języku np. angielskim. To co z punktu widzenia formalności jest najważniejsze to sprawdzenie, czy nie istnieje już firma o tej samej nazwie. Można to sprawdzić poprzez wpisanie nazwy na wyszukiwarce KRS. Zazwyczaj sądy nie rejestrują spółki o takiej samej nazwie.

 

Dane osobowe wspólników i członków zarządu

To może wydawać się dziwne jednak gdy przychodzi do wypełniania druków okazuje się, że jednak jakiś danych brakuje. Warto przygotować sobie dane osobowe z dowodu osobistego oraz np. miejsce urodzenia.

 

Podpis elektroniczny

Od stycznia 2018, aby założyć spółkę każdy wspólnik i każdy członek zarządu musi osobiście potwierdzić swoją tożsamość. Do tego służy podpis elektroniczny, tzw. e-puap.

 

Adres spółki

Spółka musi być zarejestrowana pod „jakimś” adresem. Jeżeli planujesz planować w domu możesz skorzystać z tzw. usługi wirtualnego biura. Jest to koszt około 600zł netto rocznie. Możesz oczywiście zarejestrować spółkę w swoim mieszkaniu, jednak sprawdź, czy przypadkiem zmiana podatku od nieruchomości mieszkalnego na użytkowy nie będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Ważne, aby adres który wskazujesz miał jakieś odzwierciedlenie w dokumentacji np. Umowa najmu lokalu, umowa na wirtualny adres, użyczenie adresu.

 

Numery PKD

Aby założyć firmę należy wybrać wszystkie numery PKD, które są nam potrzebne i potencjalnie potrzebne. Ważne jest to, że w umowie spółki możecie mieć praktycznie każdy numer PKD, jednak do wpisu do KRS wskazujemy tylko 10 numerów.

 

Podział ról w spółce

W momencie zakładania spółki należy wskazać podział udziałów pomiędzy wspólników. Dodatkowo należy wskazać kto będzie pełnił jaką rolę w zarządzie. Pamiętajmy, że rola wspólnika i zarządu może być łączona w jednej osobie.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Wypełnienie druków online

Wchodzimy na stronę internetową ministerstwa sprawiedliwości i wypełniamy druki KRS. Teoretycznie każdy powinien sobie poradzić z wypełnieniem tych druków. Jednak prawa jest taka, że często przedsiębiorcy często korzystają z pomocy profesjonalistów.

 

Wniesienie opłaty sądowej

Opłata sądowa wynosi na dziś 360zł. Działa to trochę jak w sklepie internetowym „zapłać teraz”. Podczas wypełniania druków online w pewnym momencie będziemy musieli dokonać opłatności.

 

Oczekiwanie na KRS

Teoretycznie zakładanie spółki dzięki systemowi S24 powinno powodować, że po 24 h macie wpis do KRS. W mojej praktyce zadziałało to tylko raz. Zwykle sądowi zajmuje to od tygodnia do trzech.

 

Zgłoszenie nowej firmy do urzędu skarbowego

W momencie otrzymania wpisu do KRS należy poinformować urząd skarbowy o istnieniu nowej firmy. Robimy to na druku NIP-8.

 

Zgłoszenie do VAT

Jeżeli Twoja firma ma być płatnikiem podatku VAT wtedy zgłaszamy się do urzędu skarbowego z wypełnionym drukiem VAT-R. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze i nie każda spółka musi płacić VAT.

 

Konto bankowe

Kiedy mamy już wszystkie dokumenty należy założyć konto bankowe, którego właścicielem jest spółka.

 

Wpłata kapitału

Dziś minimalny kapitał wynosi 5 tys zł. Jego wartość określacie w umowie spółki. Z mojej perspektywy, jeżeli nie ma jakiś obiektywnych powodów to nie warto go podnosić. Kapitał należy wpłacić do spółki najpóźniej w ciągu 7 dni od daty założenia. A więc warto się z tą czynnością pośpieszyć.

 

Opłata PCC

Ostatnia czynność o jakiej nie możemy zapomnieć to opłata PCC. Jest to podatek od czynności cywilno prawnych. W momencie wpłaty kapitału zakładowego do spółki, spółka powinna opłacić 0,5% wartości wpłaconego kapitału. Czyli od 5 tys to 25zł. Należy złożyć deklarację PCC oraz opłacić podatek.

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Prosta Spółka Akcyjna została stworzona w celu elastyczniejszego, prostszego prowadzenia firmy. W Polsce można założyć taką spółkę od lipca 2021. W sierpniu skutecznie zarejestrowały się tylko trzy takie podmioty, co uwidocznia, że przepisy są nie do końca jasne, a...

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Prosta Spółka Akcyjna to nowa forma prowadzenia biznesu, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Głównym celem jej wprowadzenia jest łatwiejsze pozyskiwanie kapitału inwestorów z rynku. Tym samym jest to genialne rozwiązanie dla tzw. start-upów. Natomiast P.S.A. z...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie