3 rzeczy jakie musisz wiedzieć o spółkach komandytowych

Cze 6, 2018Spółki osobowe (jawna, komandytowa, cywilna)

Coraz częściej wracacie do nas z pytaniem, a co mamy zrobić kiedy spółka z o.o. jest już za mała na nasz biznes, kiedy wypłacając sobie pieniądze przekraczamy progi podatkowe, kiedy nasz biznes wydaje się być mocno ryzykowany. Na wszystkie te bolączki odpowiada spółka z o.o. spółka komandytowa. Aby się jej przyjrzeć warto wiedzieć jakie są podstawowe mechanizmy nią kierujące.

Kiedy zastosować spółkę z o.o. spółkę komandytową

przez Po prostu biznes

Role w spółce komandytowej

W spółce komandytowej mamy dwie podstawowe role: komplementariusza i komandytariuszy. Komplementariusz to ten wspólnik, który odpowiada za zarządzanie spółką komandytową i ponosi pełną odpowiedzialność za jej ewentualne potknięcia. Właśnie z uwagi na odpowiedzialność bardzo często w tej roli występuje spółka z o.o..

Drugą rolą jest komandytariusz. Zwany często cichym wspólnikiem. Nie ma prawa reprezentować firmy. Oczekuje na zyski.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Konieczność opłat do ZUS

Spółka komandytowa jest spółką osobową. Tym samym wspólnicy tej spółki jeżeli są osobami fizycznymi są zobowiązani do opłacania ZUS-u na takich samych zasadach jak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. I przyznaje, że jest to pewna niedogodność, jednak w wielu obserwowanych prze ze mnie wypadkach okazywało się, że opłata do ZUS była mniejsza niż obciążenia podatkowe, gdyby to była spółka z o.o., a nie spółka z o.o. spk.

 

Podatek zawsze 19%

Dzięki temu, że wspólnicy spółki komandytowej mogą korzystać z tych samych przywilejów co osoby prowadzące działalność gospodarczą okazuje się, że wspólnicy spółki komandytowej bez względu na wielkość przychodów mogą zawsze płacić 19% podatku. Przestają nas obowiązywać progi podatkowe.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020

O nowej matrycy składek VAT pewnie słyszałeś już w poprzednim roku. Pierwotnie miała wejść w życie od 1 kwietnia 2020. Jednak z uwagi na sytuację związaną z wirusem data została zmieniona. Tym samym nowa matryca będzie dotyczyła Cię od 1 lipca 2020. Gdzie szukać...

Umowa o dzieło – czym jest i kiedy ją stosować?

Umowa o dzieło – czym jest i kiedy ją stosować?

Umowa o dzieło jest coraz popularniejszą formą legalizowania współpracy dwóch stron. Wydaje się być atrakcyjna z uwagi na brak opłat do ZUS oraz stosunkowo niskie opodatkowaniem podatkiem dochodowym. Niestety często jest nadużywana i niepoprawnie zawierana. Z...

Rejestr BDO

Rejestr BDO

Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów odpadowych: Rejestr BDO. Poniżej dowiesz się, gdzie szukać informacji na temat tego kto i gdzi musi się zarejestrować. Rejestr BDO Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców...

Myślisz o spółce i nie wiesz, która będzie najlepsza?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Wady i zalety 4
najpopularniejszych typów spółek

Wady i zalety 4 najpopularniejszych typow spolek - mockup

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.