W każdym roku na wiosnę każdy zarząd spółki z o.o. ma obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe do sądu. Z uwagi na fakt, że czynność tą robi się raz w roku, najczęściej sprawia ona sporo trudności. Osoby pełniące role w zarządzie borykają się z przygotowaniem odpowiednich dokumentów oraz zachowaniem terminów. Dziś postaram się wyjaśnić jakie terminy nas obowiązują w kontekście sprawozdania finansowego.
Sprawozdanie finansowe – kto je przygotowuje?
Każda spółka ma obowiązek rozliczyć rok obrotowy w ciągu trzech miesięcy od jego zamknięcia. Ogromna większość spółek korzysta z roku kalendarzowego jako roku obrotowego. W praktyce oznacza to, że zarząd ma obowiązek rozliczyć spółkę do końca marca następnego roku. Jednak wszyscy wiemy, że zarząd zleca prowadzenie księgowości do biura rachunkowego lub wewnętrznego działu księgowości. Dlatego właśnie przyjęło się mówić, że księgowość powinna przygotować sprawozdanie finansowe do końca marca za rok poprzedni. Poprzez przygotowania sprawozdania finansowego mamy na myśli bilans i rachunek zysków i strat. W zależności od wielkości firmy format i ilość danych na sprawozdaniu jest różna. Wynika to z ustawy o rachunkowości. Ale umówmy się, że biuro rachunkowe będzie wiedziało, w jakim formacie powinno być przygotowane sprawozdanie dla Twojej firmy.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Działania zarządu przed zgromadzeniem wspólników
W momencie, gdy zarząd odbierze sprawozdanie finansowe od biura rachunkowego, ma kolejne 3 miesiące na zwołanie zgromadzenia wspólników. Z uwagi na fakt, że biuro rachunkowe ma czas do końca marca, przyjęło się mówić, że zarząd ma czas do 30 czerwca. Jednak w praktyce jest to okres 3 miesięcy od daty sporządzenia sprawozdania.
Dla przykładu:
Biuro rachunkowe przygotowało sprawozdanie 10 marca, wtedy zarząd ma czas do 10 czerwca na zwołanie zgromadzenia wspólników. Umówmy się jednak, że póki termin 30 czerwca jest zachowany, nikt raczej nie wnika w to, czy okres 3 miesięcy był zachowany, czy przekroczony.
Poza zwołaniem zgromadzenia wspólników zarząd powinien również przygotować sprawozdanie z działalności firmy, często zwane sprawozdaniem zarządu. Ciekawe jest to, że każda firma powinna takie zgromadzenie zwołać. Jednak w przypadku mikro i małych firm za zgodą wspólników zarząd może być z tego obowiązku zwolniony. Zgoda powinna być wyrażona w postaci uchwały wspólników zwalniających zarząd z takiego obowiązku.
Jeżeli potrzebujesz odpowiedzi na pytania, wzorów dokumentów do sprawozdania wraz z instrukcjami, może zainteresować się nasz mini kurs poświęcony właśnie procesowi składania sprawozdania. Znajdziesz w nim m.in. odpowiedzi na pytanie, jak przygotować odpowiednie dokumenty wraz ze szczegółową instrukcją video – jak przejść przez proces składania sprawozdania w sądzie. Kliknij i przeczytaj szczegóły.