Wspólnicy spółki z o.o. inwestują kapitał początkowy z nadzieją na zyski z tej firmy w postaci dywidendy. Jednak często zdarza się tak, że w początkowej fazie istnienia firmy wykonują na rzecz spółki pewne prace. Teoretycznie nie powinni robić tego bezpłatnie. A tym samym powstaje pytanie, w jaki sposób to rozliczać.
Wykonywanie pracy na rzecz spółki wynikające z umowy spółki
Jest to niezbyt popularny sposób na wypłatę i realnie nieczęsto wykorzystywany. Mówi się o tym jako świadczenia pieniężne wspólników na rzecz spółki. Aby takie wynagrodzenie mogło być wypłacane, należy wpisać je do umowy spółki. Najczęściej wpisuje się wartość miesięczną/kwartalną oraz okres, przez jaki takie wynagrodzenie będzie wypłacane. Co do zasady powinno być ono wartością rynkową za pracę, jaką wykonuje dla spółki wspólnik. Jednak w praktyce często w fazie rozwoju spółki wspólnicy wpisują zaniżone wartości. Z ciekawostek – takie wynagrodzenie nie podlega pod składki ZUS, jednak podlega opodatkowaniu zgodnie ze skalą podatkową (12% i 32%).
Umowa o pracę/zlecenie
W przypadku, gdy wspólnik wykonuje pracę na rzecz spółki, można go w niej po prostu zatrudnić. Możemy zastosować zarówno umowę o prace, jak i umowę zlecenie. Pamiętajmy jednak, że takie zatrudnienie niesie za sobą konieczność opłacania składek ZUS. Z drugiej strony długość takiej umowy zależy od nas. To, gdzie trzeba być uważnym to ilość udziałów, jakie posiada dany wspólnik. Jeżeli jest w posiadaniu miażdżącej większości udziałów – ZUS odmówi takiej osobie ubezpieczenie. Dodatkowo istnieje ryzyko, że będzie próbował udowodnić, że drugi wspólnik jest iluzoryczny i tak naprawdę spółka jest jednoosobowa. W takiej sytuacji wspólnik opłaca ZUS w takiej samej wysokości jak tzw. duży ZUS z JDG.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Umowa o dzieło
Podobnie jak w przypadku umowy o prace, czy zlecenie wspólnik może wykonywać dla spółki określone dzieła. Umowa o dzieło nie podlega składkom ZUS, ale podlega opodatkowaniu. Należy pamiętać, że umowa o dzieło jest umową o rezultat. Niestety bardzo często mylona jest z umową zlecenie. Od stycznia 2021 należy zgłaszać do ZUS fakt zawarcia takiej umowy. Co w rezultacie oznacza, że jeszcze uważniej należy ją stosować.
Faktura dla spółki
Ostatnim popularnym sposobem jest wystawianie do spółki faktury ze swojej JDG. Można to rozwiązanie stosować w przypadku, gdy rzeczywiście wykonujemy pracę. Jednak należy być uważnym, gdyby przyszło nam do głowy wystawienie faktury na kwotę o równowartości potencjalnej dywidendy w grudniu danego roku podatkowego na doradztwo. Niestety pomimo różnych ostrzeżeń przedsiębiorcy nadal wpadają na takie pomysły i są zaskoczeni, że urząd skarbowy podważa takie rozwiązanie.
Wynagrodzenie dla wspólników (art. 176 KSH)
Po wejściu w życie Nowego Ładu art. 176 KSH daje możliwość wypłacania wspólnikom wynagrodzenia za tzw. świadczenie niepieniężne. Jest to wynagrodzenie za wykonywanie pracy operacyjnej na rzecz spółki. Jednak aby wypłata takiego wynagrodzenia była możliwa, w umowie spółki musi znaleźć się zapis na temat tego, jakie czynności będzie wykonywać wspólnik oraz jakie wynagrodzenie będzie się jemu należało. Od takiego wynagrodzenia odprowadzamy jedynie podatek dochodowy wg progów podatkowych. Więcej na ten temat mówiliśmy w naszym podcaście na SPOTIFY, aby odsłuchać kliknij TUTAJ.