Wady i zalety prowadzenia spółki z o.o.

maj 16, 2018Spółka z o.o.

W dzisiejszym świecie spółka z o.o. jest coraz bardziej popularną formą prawną prowadzenia własnej firmy. W mojej ocenie spółka z o.o. ma tak wiele korzyści, że przyćmiewa wady jej prowadzenia. Nie mniej jednak nie można zapominać, że one istnieją. Często o spółce z o.o. mówi się firma bez ZUS-u, firma bez odpowiedzialności, bezpieczna firma, ale zdarza mi się tez słyszeć, że to forma prawna dla kombinatorów, dla tych co nie chcą płacić podatków itp. W tym wpisie przyjrzymy się  i omówimy trzy w mojej ocenie największe wady i zalety prowadzenia spółki z o.o..

Wady i zalety spółki z o.o.

przez Bezpieczny Biznes

Zalety prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o.

 

Osobowość prawna

Spółka z o.o. ma tzw. osobowość prawną, co oznacza, że może w swoim imieniu prowadzić interesy. W praktyce spółkę z o.o. należy traktować jako wirtualnego człowieka, który np. w roli zarządu my reprezentujemy. W taki sam sposób jak reprezentujemy swoje dzieci. Dzięki osobowości prawnej możemy mieć wiele biznesów w jednym czasie w różnymi wspólnikami. Dodatkowo spółka z o.o. dzięki osobowości prawnej buduje swoją własną historię kredytową. Ma to szczególne znaczenie dla osób zajmujących się inwestycjami np. w nieruchomości. Kiedy skończy im się zdolność kredytowa na osobie fizycznej mogą do tego wykorzystać zdolność kredytową spółki z o.o.. Dodatkowym atutem tego, że spółka posiada swoją osobowość prawną jest to, że udziały, których jesteśmy właścicielami są towarem handlowym, a więc możemy sprzedawać swoje udziały oraz kupować od innych udziały innych spółek. Osobowość prawna spółki z o.o. to ogromna korzyść zarówno dla wspólników jak i członków zarządu.

 

Rozdzielenie majątków

Regularnie otrzymujemy wiadomości o osobach starszych, posiadających w swoim portfelu kilka różnych usług od działalności pośrednictwa finansowego, poprzez inwestowanie w nieruchomości aż po wypożyczalnie samochodową. Problem tej osoby polega na tym, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wszystkie te przychody i koszty ma w jednym worku finansowym. Narzeka na to, że trudno jest to kontrolować oraz podejmować decyzje finansowe. Spółka z o o.o. ma tą przewagę nad działalnością gospodarczą, że posiada swój oddzielny portfel pieniędzy. Jeżeli wspomnianej wcześniej osobie zależałoby na jasnym raportowaniu mogłaby założyć nawet 3 odrębne spółki na każdy rodzaj działalności. Jednak aby nie popadać w skrajności wystarczyłaby jedna oraz umówienie się z księgowością na odpowiednią formę raportowania.

 

Ograniczona odpowiedzialność

Jak sama nazwa wskazuje spółka z o.o. to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nie mylić ze: spółka bez odpowiedzialności. Z uwagi na to, że spółka z o.o. posiada swoją osobowość prawną ponosi też pełną odpowiedzialność za swoje działania. Spółkę reprezentuje zarząd, a więc w najczarniejszym scenariuszu to właśnie oni mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Ale po kolei. Gdy spółka ma jakieś problemy finansowe to zawsze wierzyciele (czyli osoby jakim spółka jest dłużna pieniądze) idą do sądu i otrzymują nakaz zapłaty. Taki nakaz może zostać spłacony przez spółkę lub też jeżeli nie jest trafia do komornika sądowego. W momencie kiedy komornik sądowy uzna, że spółka jest nie wypłacalna, wtedy wierzyciele mogą złożyć sprawę w sądzie przeciwko członkom zarządu. W momencie jak sprawa zostanie wygrana dopiero wtedy można ściągać należności z prywatnego majątku członków zarządu. Warto też wspomnieć, że zarząd ma narzędzia aby się bronić przed odpowiedzialnością finansową. W momencie kiedy spółka traci płynność finansową powinni zgłosić upadłość do sądu. Wtedy zarząd jest zwolniony z finansowej odpowiedzialności nawet wtedy kiedy spółka jest nie wypłacalna.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wady


Pełna księgowość

Najczęstszym zarzutem jaki słyszę wobec spółki z o.o. jest pełna księgowość. Urosła ona już do takiego poziomu absurdu, że podawana jest jako argument przeciwko nawet przez samych księgowych. Tak to prawda, że spółka z o.o. z uwagi na kapitałową formę swojej działalności powinna prowadzić pełną księgowość. Oznacza to, że praca księgowego odbywa się w trochę bardziej zaawansowany sposób niż w przypadku działalności gospodarczej. Różnica jaką zauważy przedsiębiorca polega na tym, że trzeba pilnować przepływów finansowych. Jest to mocno związane z zaletą dotyczącą rozdzielenia majątków. Należy pamiętać, że spółka posiada swój portfel, a my jako osoba prywatna swój portfel. Jeżeli pieniądze mają przepłynąć z jego portfela do drugiego to trzeba mieć na to jakąś podstawę. To może być umowa o dzieło, zlecenia, umowa najmu sprzętu, pożyczka, wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu. Jednak żadna ilość gotówki nie powinna przepływać z jego konta na drugie bez uzasadnienia. I z punktu widzenia przedsiębiorcy właściwie do tego ogranicza się pełna księgowość.

 Wyższe koszty obsługi księgowej

Razem z pełną księgowością powiązana jest cena za usługi. Tak jak wcześniej wspominałam pełna księgowość jest droższa, ponieważ księgowy ma zdecydowanie więcej pracy do wykonania i często również bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wykonaną pracę. Mam na myśli poprawność merytoryczna i rachunkowa. Z uwagi na większą ilość godzin jaką należy poświęcić na pracę nad pełną księgowością oraz dodatkowo doliczając czas poświęcony na edukację klientów nie da się inaczej ta usługa jest po prostu droższa.

Skomplikowany proces założenia i zamknięcia spółki

Wiele dotacji, dofinansowań kusi młodych przedsiębiorców do tego, aby zakładać jednoosobowe działalności gospodarcze. I to prawda, że dziś można to zrobić w jeden dzień. Wypełnić druki przez internet, podpisać i już stajacie się przedsiębiorcą. W przypadku spółki z o.o. sprawa jest nieco trudniejsza przy zakładaniu. Też musimy wypełnić komplet dokumentów do sądu. Jednak proces rejestracji trwa od kilku dni nawet do miesiąca. A więc sam proces otwarcia spółki jest zdecydowanie bardziej czasochłonny i kosztochłonny.

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak wnieść aport do Spółki z o.o.

Jak wnieść aport do Spółki z o.o.

Bardzo wielu przedsiębiorców chce zmienić formę prowadzenia swojej firmy z JDG na spółkę. Można to zrobić na trzy sposoby. Otworzyć spółkę i zamknąć JDG, można przekształcić spółkę, ale też można wnieść aport do spółki. I właśnie dziś wyjaśniamy na co zwrócić uwagę....

Kiedy i jak wypłacać dywidendę w spółce z o.o.?

Kiedy i jak wypłacać dywidendę w spółce z o.o.?

W obliczu Nowego Ładu wiele osób pyta mnie, czy nie lepiej jest wypłacać pieniądze ze spółki w postaci dywidendy, pomimo podwójnego opodatkowania. Okazuje się, że rzeczywiście w niektórych wypadkach taka forma wypłaty może okazać się tańsza niż opłacanie ZUS-u, czy...

Jakie obowiązki ma zarząd spółki z o.o.?

Jakie obowiązki ma zarząd spółki z o.o.?

Zarząd spółki z o.o. powinien zajmować się operacyjnym zarządzaniem spółką. Warto pamiętać, że w przypadku czarnych scenariuszy członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za ewentualne zobowiązania spółki. Warto wiedzieć również, że kodeks spółek handlowych definiuje,...

Czy spółka z o.o. jest dla mnie?

Wielu właścicieli firm zastanawia się nad tym, czy spółka z o.o. jest właściwym sposobem do prowadzenia swojego biznesu. Dzięki temu e-bookowi na pewno zbliżysz się do odpowiedzi na to pytanie.

Wypełnij formularz i pobierz darmowe materiały

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.