W Polsce w wielu branżach pracuje ogrom ludzi z Ukrainy. Sytuacja agresji ze strony Rosji spowodowała, że część osób, która pracuje w Polsce ma sporo dylematów. A za tym idzie, my jako pracodawcy również nie do końca wiemy, jak się zachować. Poniżej znajdziesz kilka pytań, jakie dość często padają ze strony pracodawców w sprawie pracowników, którzy są obywatelami Ukrainy.
Czy pracownik z Ukrainy może zostać powołany do wojska i musimy to respektować?
Zgodnie z tym co mówią media mężczyźni od 17 roku życia są powoływani do walki na ternie Ukrainy. Obecnie w Polsce przebywają tysiące mężczyzn – obywateli Ukrainy, którzy pomimo powołania nie wracają do swojego kraju. Zdaje sobie sprawę, że w części z nas mogą budzić się w związku z tym różne emocje. Jednak fakty są takie, że osoby przebywające na terytorium Polski powinny otrzymać tzw. tymczasową ochronę spowodowaną wojną i nie mamy obowiązku deportować tych ludzi do swojego kraju. A więc w Polsce stosujemy wobec tych ludzi przepisy o ochronie tymczasowej.
Co zrobić, kiedy pracownik chce opuścić miejsce pracy w celu walki w obronie swojego kraju?
Patrząc na ten sam problem z drugiej strony. Wielu pracodawców boryka się teraz z problemem emigracji do swojego kraju w celach ochrony obywateli Ukrainy. Szczególnie mocno widać to w transporcie – co objawia się brakami towarów w wielu wielkopowierzchniowych marketach (towaru po prostu nie ma kto przewieźć). W takim wypadku mamy prawo rozwiązać umowę za porozumieniem obu stron lub też udzielić urlopu bezpłatnego. Warto pamiętać, że wniosek o urlop bezpłatny powinien być pisemny. W takiej sytuacji, kiedy mamy sms-a, maila lub wiadomość zawartą za pomocą komunikatorów warto ją po prostu wydrukować i schować wraz z innymi wnioskami o urlopy. Urlop bezpłatny za zgodą obu stron może być skrócony lub wydłużony. A więc jest dość elastyczny.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Czy mogę legalnie zatrudniać uchodźców?
Chcąc zatrudniać pracownika z Ukrainy możesz to zrobić za pomocą uzyskania statusu uchodźcy lub tymczasowej pomocy. Jednak w przypadku, gdy nasz pracownik ma paszport biometryczny prawdopodobnie szybciej będzie skorzystać z tzw. procedury uproszczonej. Więcej na temat obu tych sposobów zatrudnienia pisaliśmy -> TUTAJ
Czy w zakładzie pracy możemy zrobić zbiórkę pieniędzy legalnie?
W wielu zakładach pracy pracuje grupa obywateli Ukrainy. Często chcemy im pomóc, ale nie wiemy, jak to zrobić, tak aby nie mieć problemów. Warto wiedzieć, że w każdym przypadku pracownicy mają prawo zrobić zbiórkę koleżeńską. Jednak w takiej zbiórce mogą wziąć udział tylko pracownicy – a nie przypadkowe osoby wrzucające pieniądze do puszek. Jeżeli będziemy się tego trzymać takiej zbiórki nie trzeba nigdzie zgłaszać.
Mam nadzieję, że to odpowiada na Wasze najbardziej naglące pytania. Jeżeli pojawiają się Tobie jakieś inne – koniecznie napisz na zustoniemus(at)zustniemus.pl – w miarę możliwości będziemy starali się na nie odpowiadać