Ulga IP BOX jest w Polsce obecna od niedawna, bo od 2019 roku. Na początku rzeczywiście był to byt niezwykle futurystyczny. Jednak obecnie coraz częściej osoby pracujące w branży IT korzystają z tej opcji rozliczenia i na szczęście jest to coraz rzadziej dziwne rozwiązanie dla urzędów.
Co to jest ulga IP BOX?
W dużym uproszczeniu jest to 5%-owa stawka podatkowa. Mogą korzystać z niej wszyscy ci, którzy robią utwory (np. programy komputerowe) i przenoszą do nich prawa autorskie. Co do zasady w ciągu roku rozliczamy się w oparciu o skalę podatkową lub podatek liniowy, opłacamy w odpowiedniej wysokości ZUS. Po zakończonym roku, kiedy składamy rozliczenie PIT wnioskujemy do urzędu o zwrot części podatku z uwagi na podleganie pod 5% stawkę. Więcej na temat tego czym jest ulga IP BOX przeczytasz TUTAJ.
Jakie warunki trzeba spełniać aby korzystać z IP BOX?
Aby móc korzystać z IP BOX-a należy prowadzić działalność badawczo – rozwojową. W efekcie tych działań powinno być wytworzone lub ulepszone prawo własności intelektualnej (np. programu komputerowego).
Poprzez działalność badawczo rozwojową mamy na myśli zapis ustawy o PIT i CIT. Zgodnie z nią: działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Cechami działalności badawczo-rozwojowej są: twórczość, systematyczność oraz zwiększenie zasobów wiedzy i wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Pozostaje zatem pytanie czym są kwalifikowane prawa własności. Tutaj ponownie z pomocą przychodzi nam ustawa, która mówi, że jest to:
- patent
- prawo ochronne na wzór użytkowy
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu
- wyłączne prawo do odmiany roślin
- autorskie prawo do programu komputerowego
W praktyce oznacza to, że jeżeli uzyskujesz przychody z powyższej listy masz prawo do korzystania z IP BOX.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Jakie zawody mogą korzystać z IP BOX-a?
W tym wypadku zawód ma drugorzędne znaczenie. Jednak musi to być praca wprost powiązana z możliwością uzyskania przychodów z kwalifikowanego prawa własności wymienionego w akapicie powyżej. W praktyce jednak najczęściej z IP BOX korzystają osoby z branży IT, które zajmują się programowaniem, czyli tworzeniem programów komputerowych. Prace te mogą być wykonywane indywidualnie lub zespołowo.
Jak i kiedy otrzymam zwrot z IP BOX-a?
Z IP BOX-a mogą korzystać osoby, które w danym roku podatkowym prowadziły firmę np. jednoosobową działalność gospodarczą. Ale mogą to też być spółki. Taka osoba musi rozliczać się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. A w przypadku spółki nie może rozliczać się za pomocą CIT-u estońskiego.
W danym roku kalendarzowym opłacamy podatek wg swojej skali podatkowej. A po zakończonym roku do PIT-a/CIT-a rocznego dodajemy rozliczenie przychodów i kosztów związanych z IP BOX-em i wyliczamy kwotę do zwrotu przez urząd skarbowy. Prawdopodobnie taki wniosek będzie wiązał się z czynnościami sprawdzającymi ze strony urzędu. Jednak nie są one ani skomplikowane, ani trudne do przejścia. Po pozytywnym rozpatrzeniu przez US otrzymamy zwrot na swoje konto.
Jeżeli chcesz uzyskać kompleksową wiedzę w temacie ulgi IP BOX, zapraszam Cię do przeczytania naszego poradnika.