Dlaczego Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) może okazać się dobrym wyborem

lipiec 28, 2021Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Pewnie widzisz, że w mediach wszędzie piszą, że nie warto prowadzić swojej firmy jako JDG. Koniecznie trzeba przechodzić na spółkę z o.o.. Prowadząc wiele rozmów z przedsiębiorcami, freelancerami, samozatrudnionymi zauważam, że dość często po analizie konkretnego przypadku wychodzi, że jednak spółka z o.o. to jednak nie koniecznie dobre wyjście. Powstaje więc pytanie, kiedy mimo wszystko opłaca się pozostać na działalności gospodarczej?

Płynność finansowa

Szczególnie w początkowej fazie prowadzenia firmy różnie bywa z naszą płynnością finansową. Wiele osób opowiada mi, że gdyby płaciła mniejsze podatki, czy nie płaciła ZUS_u to ich firma świetnie by sobie radziła. Z mojej perspektywy, jeżeli ktoś ma kłopot z wysupłaniem nawet 1500zł na ZUS to prawdopodobnie coś robi w swojej firmie w nieodpowiedni sposób. Zdaje sobie sprawę, że 1500zł to całkiem sporo, jednak to nie powinien być problem od którego zależy być, albo nie być. W przypadku podatków to spółka jest tak samo legalnie działającym tworem i również płaci podatki. Co więcej podatki płaci się w Polsce w zdecydowanie większej ilości przypadków od dochodu. A więc jeżeli rzeczywiście nic nie zarabiasz nie powinieneś płacić podatków. Zanim przejdziesz na spółkę z o.o. zastanów się na Twoim budżetem firmowym. W przypadku gdy Twoją motywacją jest odzyskanie 1500zł, dzięki któremu masz rozwinąć swój biznes to prawie na pewno spółka z o.o. nie jest dla Ciebie.

 Wysokie zarobki

Od czasu do czasu trafiają do mnie osoby, które pracują samodzielnie. Najczęściej są to menadżerowie, którzy prowadzą działy/firmy dla innych oraz specjaliście w branżach technologicznych. Często wystawiają oni  fv na około 15-20 tys miesięcznie. To oznacza, że ich przychód rocznie wynosi około 200z tys. W ogromnej większości przypadków praktycznie nie mają kosztów, a więc ich przychód równa się dochodowi. W takich wypadkach prawie zawsze działalność gospodarcza i podatek liniowy jest najlepszą ekonomicznie formą rozliczenia podatku. W takim wypadku nie warto przekształcić działalności w spółkę z o.o. , ponieważ prawdopodobnie zwiększy to kwoty podatkowe. Oczywiście należy to rozpatrywać łącznie z ryzykiem biznesowym. Mimo wszystko w wspomnianych prze ze mnie przypadkach najczęściej ryzyko biznesowe również jest bardzo niskie.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Niskie ryzyko biznesowe

Szczególnie w czasach, gdzie co chwila mówimy o kryzysach, katastrofach ekologicznych, epidemiach, które codziennie zmieniają oblicza działania dla tysiąca firm dość często przedsiębiorcy popadają w skrajności. Coraz częściej zgłaszają się do mnie ludzie, którzy realnie mają bardzo niewielkie ryzyko biznesowe, do tego mają spore dochody i koniecznie chcą zakładać spółkę. Generalnie spółka poza oszczędnościami podatkowymi ma ogromną zaletę, którą jest ograniczenie odpowiedzialności finansowej. Jeżeli Twoją intencją jest ograniczenie podatków – to za każdym razem wraz z specjalistą policz, czy rzeczywiście wyjdziesz na spółce lepiej ekonomicznie. Bo to nie zawsze tak wychodzi. Czasami trzeba wybierać nieco większe podatki, ale ograniczone ryzyko biznesowe. A być może w Twoim przypadku ograniczanie ryzyka realnie nie jest wcale potrzebne.

Ty, to firma

W tym punkcie mowa  o np. wszystkich specjalizacji informatykach, doradcach, trenerach, nauczycielach, agentach ubezpieczeniowych. A więc o przypadkach, gdzie nie budujemy kapitału. Jesteśmy po prostu samozatrudnieni. W takich wypadkach za każdym razem warto zastanowić się, czy spółka z o.o. jest na pewno dobrym sposobem prowadzenia firmy. Z mojego doświadczenia wynika, że z uwagi na charakter pracy i osobiste wykonywanie usług mimo wszystko JDG pozostaje tym lepszym wyborem.

Biznes na próbę

Większość z nas, gdy decydowała się na otwarcie biznesu pracowała jeszcze na etacie. W pierwszych miesiącach próbowaliśmy, czy to działa, sprawdzaliśmy, czy oby na pewno są klienci. W takich wypadach na ten okres próby raczej zdecyduj się na działalności. W tych pierwszych miesiącach, kiedy nie masz jeszcze rozkręconego biznesu warto prowadzić go jednak mimo wszystko, jako JDG. Oczywiście zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Jeżeli Twoim biznesem jest np. firma deweloperska, czy tansportowa – prawdopodobnie potrzebuje lepszego rozwiązania niż jednoosobowa działalność gospodarcza.

 

Jak pewnie zauważasz, spółka z o.o. nie jest rozwiązaniem dla każdego i nie w każdym przypadku to rzeczywiście lekarstwo na podatki, czy opłaty do ZUS-u. Każdy przypadek, każdą sytuację biznesową należy rozpatrywać indywidualnie i przyjrzeć się nie tylko modzie, czy bieżącym trendom, ale rzeczywistym potrzebom.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Rząd na początku 2021 zapowiedział powstanie Nowego Ładu podatkowego. Dla wielu Polaków wiąże się to z obniżką podatków. Dla osób prowadzących firmy jednak jest to znacząca podwyżka. W praktyce zostaną one ukryte w cenach, a ostatecznie zapłacą za to konsumenci. W...

Nowy Ład dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym

Nowy Ład dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym

Po zmianie w ustawie o podatku ryczałtowym w 2020 roku wielu przedsiębiorców zdecydowało się przejść na tą formę rozliczenia. Polega ona na płaceniu podatku od przychodu, a nie od dochodu. Oznacza to, że nie można wrzucać niczego w koszty. Być może zastanawiasz się...

Nowy Ład dla osób rozliczających się na podatku liniowym

Nowy Ład dla osób rozliczających się na podatku liniowym

Obecnie tysiące Polaków korzysta z możliwości rozliczania się na zasadach podatku liniowego. Oznacza to, że bez względu na kwotę dochodu odprowadzają podatek w wysokości 19%. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy zarabiają po kilkanaście tysięcy...

Kwota podatku do zapłaty jest dla Ciebie zaskoczeniem co miesiąc?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Co zrobić, aby mail od księgowości o podatku Cię nie zaskoczył?

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Myślisz o spółce z o.o.?

Pobierz bezpłatny poradnik:

3 sposoby na przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Chcesz założyć firmę?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność gospodarczą