Jak negocjować umowy z bankami i firmami leasingowymi?

cze 9, 2020Firma w kryzysie

Czasy ogromnych przemian gospodarczych i kryzysów zwykle zaostrza podejście banków i firm finansujących do udzielania kredytów, czy pożyczek. Podobnie stało się z uwagi na ogłoszonym, właściwie na cały świecie epidemię. Obecnie nawet doświadczeni doradcy kredytowi nie do końca łapią się w zmieniających się przepisach oraz wewnętrznych regulacji banku.

 

Kiedy należy działać?

Pierwszym podstawowym elementem działania jest prewencja. Mam na myśli to, że nie możesz czekać, aż przestaniesz płacić. Musisz udać się do banku przed faktem braku spłaty. Generalnie warunkiem do rozmowy z bankiem, czy firmę leasingową jest brak zaległości. A więc jeżeli masz potrzebę restrukturyzacji kredytu wybierz się do banku w momencie, gdy nie pojawiły się jeszcze zaległości. Związane to jest z przepisami KNF oraz wewnętrznymi regulacjami w banku.

 

W jaki sposób przygotować się do rozmowy?

Wielu właścicieli firm informuje mnie, że byli w banku i nic nie dało się zrobić. Najczęściej to wynik tego, że mają zaległości. Jednak w momencie, kiedy zdecydujesz się na rozmowę o zmianie warunków spłaty kredytu/linii kredytowej pamiętaj, że do banku powinieneś wybrać się z jakąś propozycją oraz dowodami na to, że po ewentualnej zmianie warunków umowy będziesz zdolny spłacać kredyt. Jednocześnie wydłużenie spłaty kredytu zawsze wiąże się z wyższymi odsetkami. Nie bądź naiwny. Bank nie zrezygnuje z swojego interesu, a więc nie licz, że wielkość Twoich odsetek się nie zwiększy. Najczęściej banki zgadzają się na rozłożenie rat kapitałowych na dłuższy okres, a tym samym odsetki w każdym miesiącu są mniejsze ( sumarycznie są większe). Jednak w kryzysowych sytuacjach czasami to najlepsza opcja.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

 

Czy bankowi opłaca się dogadać z Twoją firmę?

Wiele razy słyszałam, że bank jest wielki, a ja jestem prostym Kowalskim. Nie będą chcieli ze mną rozmawiać. Oczywiście masz rację, co do konkurencyjności sił. Jednak banki to dość bezosobowe instytucje i sporo zależy od osoby, która Cię obsługuje. Ostatecznie dla banku lepiej jest rozłożyć Tobie kredyt na dłuższy okres i zarobić więcej na odsetkach. Pamiętaj, że bank też chce odzyskać swoje pieniądze i tak samo jak każdej innej firmie – lepiej się dogadać niż oddawać Twoją sprawę do windykacji. 

 

W jaki sposób podejść do firm leasingowych?

Firmy leasingowe działają nieco inaczej niż bank. Na pewno tutaj wszystko dzieje się szybciej. Jednak w obecnej sytuacji związanej z wirusem wiele, szczególnie tych większych firm przygotowało propozycje odroczenia płatności na 3, a nawet 6 miesięcy. Im tak samo jak bankom, zależy, abyśmy zostali ich klientami. Są zdecydowanie bardziej nastawieni na porozumienie niż w tzw. „normalnej sytuacji”.

 

Zmierzając ku końcowi. Nasuwa się jeden wniosek. Należy rozmawiać i wychodzić z inicjatywą. Dopóki nie zapytasz nie masz pewności jak zachowa się bank lub/i firma leasingowa.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w kryzysie:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Kiedy zarząd zapłaci za długi firmy?

Kiedy zarząd zapłaci za długi firmy?

Zarząd spółki z o.o. reprezentuje spółkę oraz podejmuje decyzje finansowe, w tym o zaciąganiu zobowiązań. Przez zaciąganie zobowiązań nie mam na myśli tylko wszelkiego rodzaju kredytów, ale również umów z wykonawcami, dostawcami i innych zamówień, które generują dla...

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Nastał czas, kiedy firmy po kilkumiesięcznym zamrożeniu zaczęły wracać do swoich normalnych trybów zajęć. Wielu z nas przygląda się kosztom stałym, w tym kosztom osobowym. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że będzie musiało dokonać pewnych korekt zatrudniania. I tutaj...

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Rozwiązywanie umów o pracę Jeżeli pracownik i pracodawca chcą rozwiązać umowę, które ich łączy to przede wszystkim należy zastanowić się w jakiej formie to przeprowadzić. Oczywiście najszybszą opcją jest porozumienie stron, w której uczestnicy dogadują się co do...

Czy spółka z o.o. jest dla mnie?

Wielu właścicieli firm zastanawia się nad tym, czy spółka z o.o. jest właściwym sposobem do prowadzenia swojego biznesu. Dzięki temu e-bookowi na pewno zbliżysz się do odpowiedzi na to pytanie.

Wypełnij formularz i pobierz darmowe materiały

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.