Ogrom przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy od kilku, a czasami nawet kilkudziesięciu lat prowadzą firmę pod postacią jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) obawiają się przejścia na spółkę z o.o.. To czego boją się chyba najczęściej to brak swobodnego dostępu do gotówki. A rzeczywiście spółka z o.o. ma oddzielny portfel i aby móc korzystać z pieniędzy jako osoba prywatna musimy je przelać sobie z spółki. Pytanie, czy rzeczywiście prowadzenie spółki jest aż takie trudne?
Dostęp do gotówki
Tak jak pisałam wcześniej – najczęściej boimy się o to, że skoro spółka to osobny twór to nie będziemy już mieli tak swobodnego dostępu do gotówki. Przede wszystkim potwierdzam, że to prawda. Aby móc korzystać z pieniędzy spółki musisz mieć podstawę przelewu ze spółki na Twoje konto prywatne. W mojej ocenie takie rozwiązanie ma więcej zalet, niż wad. Dzięki temu dokładnie wiesz ile pieniędzy ma spółka, a ile masz Ty jako osoba prywatna. Aby lepiej zarządzać budżetem możesz ustalić wynagrodzenie ze spółki np. na podstawie powołania w umówionej kwocie miesięcznej. Wtedy na pewno łatwiej Ci będzie zarządzać i finansami firmy i swoimi prywatnymi.
Rozliczenie miesiąca
Tutaj na szczęście niewiele się zmienia. Zbierasz faktury kosztowe i przychodowe za dany miesiąc i przekazujesz je do księgowości. Jak widzisz nie dzieje się tutaj nic nowego. To co możesz zauważyć to konieczność wyjaśnienia każdej pozycji na wyciągu bankowym. Czyli nie może być na nim żadnych pozycji, które są bezpodstawne. To związanie jest oczywiście bardzo mocno z poprzednim punktem. Jednak jak płaci się kartą firmową za firmowe zakupy, kartą prywatną za prywatne nie ma obaw o „dziwne” przelewy na rachunku bankowym.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Ograniczona odpowiedzialność
W mojej ocenie posiadając spółkę masz zdecydowanie większe możliwości. Przede wszystkim należy pamiętać, że z jednej strony spółka to osobny byt, więc tym samym odpowiada sama za siebie, a z drugiej oddziela majątek prywatny od firmowego, co daje nam możliwości inwestycyjne – jesteśmy po prostu bardziej świadomi pieniędzy jakie mamy. I trzecia sprawa – nadal spółka z o.o. mentalnie odbierana jest przez innych na rynku nieco poważniej.
Sprawozdania roczne
Prawdą jest że spółka z o.o. jest zobowiązana do składania co roku sprawozdania do sądu. Odpowiedzialny za ten proces jest zarząd. W praktyce jednak dokumenty przygotowuje biuro rachunkowe. Jedyne co musi zrobić zarząd to zgłosić je sądu samodzielnie lub za pomocą pełnomocnika. Więc nie jest to jakoś bardzo obciążające.
Administracyjne obowiązki zarządu
W trakcie roku kalendarzowego jedyny obowiązek jaki posiada zarząd to złożenie sprawozdania finansowego do sądu. Natomiast z umowy konkretnej spółki mogą wynikać dodatkowe obowiązki, które musi spełnić. Mimo wszystko zwoływanie zebrań wspólników w większości przypadków ogranicza się co corocznego spotkania i podpisania dokumentów. Warto zaznaczyć, że obecnie takie spotkania mogą odbywać się online, a dokumenty mogą być podpisane elektronicznie. Ostatecznie zarząd wcale nie ma zbyt wielu obciążeń administracyjnych.
Jak pewnie zauważasz prowadzenie spółki to nie jest wiedza tajemna, czy trudna do opanowania tylko przez wybrańców. Jest to po prostu zespół procedur, jakich trzeba przestrzegać. Ostatecznie nie jest specjalnie więcej od zwykłej JDG.