Rozważając założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wiele osób skupia się na korzyściach, jakie niesie ona ze sobą. Jednak istnieją sytuacje, w których to rozwiązanie może nie być dla przedsiębiorcy odpowiednie. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się takim właśnie momentom.
Spółka z o.o. – krótkie przypomnienie zalet
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zwana w skrócie spółką z o.o. ma wiele zalet, które zachęcają do jej założenia. Do najczęściej wymienianych należą:
- Ograniczona odpowiedzialność – spółka ma odrębną osobowość prawną i odpowiada za swoje zobowiązania własnym majątkiem. Dzięki temu Twój majątek prywatny co do zasady jest bezpieczny.
- Można założyć ją w różnych konfiguracjach osobowych – możesz założyć ją z 1, 2, 3, czy iloma chcesz osobami. W dodatku każdy ze wspólników ma zabezpieczone swoje prawa w spółce.
- Można założyć dowolną ilość spółek – każda spółka ma swój odrębny NIP, tak więc możesz założyć więcej niż jedną spółkę. Tak naprawdę, możesz założyć ich tyle ile chcesz. Ponadto każda z nich może zajmować się zupełnie inną branżą. A ewentualne niepowodzenia w jednej z nich, nie będą miały wpływu na pozostałe.
- Brak obowiązku opłacania składek społecznych na ZUS – to chyba najczęściej wymieniana zaleta spółki. Musisz jednak wiedzieć, iż dotyczy ona tylko spółek, w których jest więcej niż jeden wspólnik.
Jeżeli chcesz poznać więcej zalet spółki z o.o. a także wady, jakie posiada ta forma działalności, to zapraszam się do TEGO WPISU.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Kiedy zatem nie powinieneś zakładać spółki z o.o.?
Fajnie jest myśleć, że założysz spółkę z o.o. i będziesz prowadzić firmę, w której nie będziesz ponosić ryzyka finansowego, nie będziesz musiał płacić ZUS-u… Żyć, nie umierać. Ale… Niestety nie zawsze spółka z o.o. jest dobrym rozwiązaniem dla biznesu.
Do sytuacji, w których nie powinieneś zakładać spółki, z całą pewnością należą:
Biznes na próbę
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z biznesem, stawiasz swoje pierwsze kroki w świecie przedsiębiorców, to najczęściej zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie założenie JDG, czy nawet prowadzenie działalności nierejestrowanej. Jednoosobową działalność gospodarczą dużo łatwiej założyć i zamknąć niż spółkę z o.o.. Działalności nierejestrowanej w ogóle nie musisz rejestrować. Gdyby okazało się, że jednak Twój biznes nie spotkał się z uznaniem klientów i będziesz zmuszony go zlikwidować, będzie to dużo łatwiejsze prowadząc JDG, czy NDG. Więcej na temat działalności nierejestrowanej możesz przeczytać TUTAJ.
Gdy chcesz uniknąć ZUS-u
Zdaję sobie sprawę, że składki ZUS to spory miesięczny koszt dla właściciela firmy. I rzeczywiście, prowadząc spółkę z o.o. możesz nie być zobowiązany go opłacać. Jednak jeżeli od średnio 2 tys. zł miesięcznie zależy płynność Twojej firmy, to raczej powinieneś poszukać odpowiedzi na pytanie – co na ten moment robię źle. Co zrobić, aby sytuację mojej firmy poprawić na tyle, by koszty ZUS-u nie stanowiły dla problemu. Spółka nie uratuje Twojej biznesowej sytuacji.
Ucieczka przed długami
Prowadząc konsultacje, zdarzało mi się słyszeć od przedsiębiorców różne motywy zakładania spółki. Jednym z nich było to, że dzięki założeniu spółki, komornik nie będzie miał z czego ściągać zadłużenia. Rzeczywiście spółka ma swój osobny majątek i może nam pomóc w sytuacji przejściowej, tak aby móc pracować i regulować swoje prywatne sprawy. Jednak nie rekomenduję traktowania spółki z o.o. jako sposobu na niepłacenie zadłużenia do końca życia.
Jak zatem widzisz, są sytuacje, kiedy spółka z o.o. nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli Twój biznes jest na tyle rozwinięty i stabilny finansowo, aby udźwignąć swoje miesięczne zobowiązania, to warto pomyśleć, czy spółka z o.o. będzie dla Ciebie odpowiednia. Jednak musisz pamiętać, iż każdy biznes jest inny. Każda firma wymaga indywidualnego podejścia i analizy, zanim podejmiesz stosowną decyzję.
Jeżeli nadal uważasz, że spółka z o.o. jest dla Ciebie, to zapraszam Cię, do naszego kursu “Spółka z o.o. od teorii do praktyki”. Pokaże Ci on nie tylko, czym jest spółka z o.o. i jak krok po kroku ją zarejestrować, ale również pokaże Ci jak ją efektywnie prowadzić.