Znam sporo przedsiębiorców, którzy szczególnie na początku mocno oszczędzają i próbują ominąć konieczność zatrudniania księgowej, czy biura rachunkowego. Prawda jest taka, że aby prowadzić jednoosobową działalność bez VAT realnie nie ma zbyt dużej potrzeby posiadania księgowej. Istnieje też dziś sporo systemów, gdzie wykupując pakiet roczny za 50-100zł miesięcznie możesz wprowadzić dokumenty i system sam wylicza Ci potrzebne informacje. Mimo wszystko przyjrzyjmy się korzyścią jakie niesie za sobą podpisanie umowy o współpracy z biurem rachunkowym: 

Odopowiedzialność

W momencie, kiedy sam prowadzisz swoje sprawy księgowe sam ponosisz za nie odpowiedzialność. W momencie kiedy zatrudniasz księgową, czy biuro rachunkowe to oni ponoszą odpowiedzialność za poprawność księgowań oraz zgodność z obowiązującym prawem. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na treść umowy. Niestety nadal zdarzają się biura, w których nikt nie bierze odpowiedzialność za swoją prace, czy nie posiada ubezpieczenia. Podpisując umowę o współpracy powinieneś zawsze spytać o ubezpieczenie, z którego będą pokrywane ewentualne błędy związane z prowadzeniem ksiąg oraz o zakres odpowiedzialności. Jeżeli któraś z tych rzeczy nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca poszukaj innej firmy do współpracy.

 

Doradztwo

Doradca podatkowy, prawnik i księgowy to realnie trzy różne zawody, choć niezwykle często ze sobą współpracujące. Najlepiej, gdyby Twoja księgowa, czy biuro współpracowało z prawnikiem oraz doradcą podatkowym. Najczęściej księgowi większość tematów realizują samodzielnie, jednak może się zdarzyć, że będzie potrzebna pomoc i nie ma nic gorszego niż szukanie w ciemno na rynku. Dodatkowo po za księgowaniami Twoja księgowa powinna zwracać uwagę na poprawność dostarczonych dokumentów finansowych. Nie spodziewaj się, że będzie patrzyła na poprawność zawartych umów. Nie wiele księgowych podejmuje się analizy dokumentów. Od tego jest właśnie prawnik. Jednak podstawowe błędy jest w stanie zwykle wyłapać.

 

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Kontakty z urzędami

To jest chyba najmniej przyjemna część, kiedy decydujemy się na samodzielne księgowanie. Zdarza się, że popełnimy błąd i jesteśmy wzywani do urzędu w celu wyjaśnień. Zdarza się również kontrola z urzędu skarbowego, czy ZUS-u i ponownie musimy obsługiwać ją samodzielnie. W przypadku posiadania księgowej, czy biura rachunkowego to oni przejmą za Was ten obowiązek.

 

Przypominanie/mobilizacja

Nie ma się co oszukiwać dokumenty i administracja nie są dobrą stroną przedsiębiorców. Zazwyczaj odkładamy to na możliwie najpóźniejszy moment. W przypadku współpracy z zewnętrzną księgowością już od samego początku miesiąca sukcesywnie przypominają nam o dostarczeniu dokumentów. Dzięki temu istnieje spore prawdopodobieństwo, że sprawą administracyjną zajmiemy się wcześniej niż na ostatnią chwilę.

Tak jak wspominaliśmy na początku nie zawsze księgowa jest nam potrzebna. Z doświadczenia jednak większość przedsiębiorców dość szybko decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym. Wynika to z tego, że obawiamy się realnej odpowiedzialności za ewentualne błędy.

Poznaj tajniki prowadzenia działalności gospodarczej!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. to coraz popularniejsze rozwiązanie również dla małych firm, często też takich które nikogo nie potrzebują zatrudniać. Wielu właścicieli firm zastanawia się jak to jest – że spółka zo.o. może działać legalnie i nikogo nie zatrudniać. Zarząd spółki z o.o....

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Spółka z o.o. jest dziś jednym z modniejszych rozwiązań prawnych dla firm. Charakteryzuje się znacznym ograniczeniem odpowiedzialności osobistej, ochroną swojego majątku prywatnego, ale również dostępem do korzyści podatkowych i ZUS-owych. Wielu przedsiębiorców zadaje...

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Nowy Ład dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych

Rząd na początku 2021 zapowiedział powstanie Nowego Ładu podatkowego. Dla wielu Polaków wiąże się to z obniżką podatków. Dla osób prowadzących firmy jednak jest to znacząca podwyżka. W praktyce zostaną one ukryte w cenach, a ostatecznie zapłacą za to konsumenci. W...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie