Kiedy warto założyć spółkę z o.o., a kiedy nie?

lt. 7, 2019Spółka z o.o.

Od czasu do czasu trafiają do nas przedsiębiorcy, którzy chcą założyć spółkę z powodu tego, że:

  • ZUS powoduje u nich utratę płynności,
  • są specjalistami np. w dziedzinie IT i uważają, że płacenie ZUS-u jest bez sensu,
  • chcieliby zaoszczędzić na składkach ZUS.

Oczywiście każdy z tych powodów jest dobry jak każdy inny. Na pewno każda z tych sytuacji wymaga zmiany, albo przynajmniej zbadania tematu. Tak, aby być pewnym, że podjęta decyzja jest racjonalna i faktycznie optymalna dla Ciebie.

W pierwszej kolejności zastanówmy się kiedy warto zainteresować się spółką z o.o.:

 

Wysokie podatki

Niektórzy przedsiębiorcy prowadzące swoje biznesy bardzo często narzekają, że ich księgowa nie ma otwartej głowy, że nie proponuje żadnych optymalizacji podatkowych. Kiedy pytam ich o formę prawną, słyszę, że prowadzą działalność gospodarczą. I prawda jest taka, że w tej formie prawnej nie wiele da się poprawić, czy zmienić. W niektórych wypadkach księgowa powinna zaproponować inną formę prawną, np. spółkę z o.o.. Ale tylko w niektórych. W mediach istnieje takie przeświadczenie, że jak ktoś założy spółkę to nie będzie płacił podatków. No niestety nic bardziej mylnego. W niektórych firmach dzięki zastosowaniu optymalizacji podatkowych można podatki obniżyć, ale na pewno nie usunąć do zera. Jeżeli w Twojej działalności płacisz Twoim zdaniem wysokie podatki sprawdź, czy prowadząc spółkę masz szanse płacić mniejsze. Jeżeli Twoja księgowa nie potrafi Ci pomóc, możemy to zrobić dla Ciebie na indywidualnych konsultacjach,

 

Ryzyko biznesowe

Biznes to ryzyko i tutaj raczej nie się z czym spierać. Jeżeli ryzyko Twojego biznesu, ryzyko branżowe jest duże. Firmy często mają zastoje płatnicze, czy nawet bankrutują. Chyba najlepszym przykładem jest branża budowlana. Kiedy Twój biznes pracuje w takim otoczeniu, warto pomyśleć nad większym zabezpieczeniem siebie, swojej rodziny, swojego majątku. Kiedy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą ryzykujesz wszystkim co masz, kiedy natomiast prowadzisz spółkę z o.o. ogólnie odpowiadasz tylko tym co posiada spółka. I tak samo jak w przypadku powyżej na indywidualnych konsultacjach możemy Ci pomóc w oszacowaniu całości.

 

Zdolność kredytowa

Ostatnio szczególnie mocno rozwija się branża inwestowania w nieruchomości. Większość inwestycji opiera się o zdolność kredytową, a nie ma co się oszukiwać, że ona w końcu się kończy. I właśnie tu na pomoc przychodzi spółka z o.o.. Jest osobnym podmiotem prawnym, a więc ma oddzielną zdolność kredytową. Szczególnie w branżach, gdzie często korzysta się z zewnętrznego finansowania może to być dobry pomysł.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

W drugiej kolejności zastanówmy się, kiedy na pewno spółka nie jest na ten moment rozwiązaniem dla Ciebie.

 

Płynność finansowa

Co jakiś czas zgłaszają się do mnie przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płynnością finansową i wydaje im się, że jak nie będą musieli opłacić składek ZUS to wtedy będą uratowani. Niestety nic bardziej mylnego. Spółka nie jest sposobem na poprawnie sobie płynności finansowej. Jeżeli ktoś ma taki pomysł to powinien zacząć od tego, co robi źle, że ma problem z tym aby opłacić 1000zł składek ZUS.

 

Niskie ryzyko

W przypadku, gdy Twoja firma nie ma jakiś wielkich dochodów, płacisz stosunkowo niskie podatki a do tego Twoja firma nie generuje prawie żadnego ryzyka biznesowego prawie na pewno spółka na ten moment w niczym Ci nie pomoże. Mam tu na myśli szczególnie osoby pracujące na własny rachunek takich jak graficy, fryzjerzy, kosmetyczki, mechanicy, agenci ubezpieczeniowi.

 

Pseudo etat

To jest niezwykle częsty przypadek. Zgłaszają się do mnie różnej specjalizacji ludzie z branży IT. Bardzo często rozliczają się z swoją firmą na podstawie FV. I to stanowi już swego rodzaju optymalizację, ponieważ ich zarobki są często powyżej 10 tys miesięcznie. Gdyby pracowali na umowach o pracę ponad 30% ich wynagrodzenia brutto pożerałyby składki ZUS oraz podatek. Kiedy przechodzą na działalność gospodarczą, wtedy sporo zyskują. Ale chcą pójść krok dalej. I prawda jest taka, że w takich przypadkach najczęściej kompletnie nie opłaca się przejście na spółkę z o.o.. Ekonomicznie w 99% przypadków jest płacić składki ZUS i podatek liniowy 19%. Wynika to z tego, że jeżeli chcemy optymalizować podatki w spółce z o.o., to musimy je wypłacić do prywatnej kieszeni. Dla nas stanowi to przychód. I kiedy wypłacamy więcej niż 85500zł w roku, to wpadamy w drugi próg podatkowy 32%. I tym samym okazje się, że w takich przypadkach taniej jest jednak pozostać na DG.

 

Kiedy warto założyć spółkę – podsumowanie

Jak widać powyżej jest kilka sytuacji, w których dobrym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie spółka z o.o.. Jednak nie zawsze na hura trzeba zmieniać formę prawną w swojej firmie. Czasami, ta którą mamy jest najbardziej odpowiednia. Warto podejmować mądre decyzje.

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. bez pracowników, a ZUS

Spółka z o.o. to coraz popularniejsze rozwiązanie również dla małych firm, często też takich które nikogo nie potrzebują zatrudniać. Wielu właścicieli firm zastanawia się jak to jest – że spółka zo.o. może działać legalnie i nikogo nie zatrudniać. Zarząd spółki z o.o....

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Prezes zarządu spółki z o.o., a ZUS

Spółka z o.o. jest dziś jednym z modniejszych rozwiązań prawnych dla firm. Charakteryzuje się znacznym ograniczeniem odpowiedzialności osobistej, ochroną swojego majątku prywatnego, ale również dostępem do korzyści podatkowych i ZUS-owych. Wielu przedsiębiorców zadaje...

Wypłata tzw. ukrytej dywidendy wg. Polskiego Nowego Ładu

Wypłata tzw. ukrytej dywidendy wg. Polskiego Nowego Ładu

Głośno teraz mówi się o spółkach z o.o. w kontekście podatkowym oraz o tym, jak bardzo jest przykręcana śruba osobom, które zdecydowały się właśnie w tej formie prowadzić swój biznes. Głośno jest o ukróceniu wypłat ukrytych dywidend. Co realnie mówią o tym przepisy?...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie