Kiedy warto założyć spółkę z o.o., a kiedy nie?

Lut 7, 2019Spółka z o.o.

Od czasu do czasu trafiają do nas przedsiębiorcy, którzy chcą założyć spółkę z powodu tego, że:

  • ZUS powoduje u nich utratę płynności,
  • są specjalistami np. w dziedzinie IT i uważają, że płacenie ZUS-u jest bez sensu,
  • chcieliby zaoszczędzić na składkach ZUS.

Oczywiście każdy z tych powodów jest dobry jak każdy inny. Na pewno każda z tych sytuacji wymaga zmiany, albo przynajmniej zbadania tematu. Tak, aby być pewnym, że podjęta decyzja jest racjonalna i faktycznie optymalna dla Ciebie.

W pierwszej kolejności zastanówmy się kiedy warto zainteresować się spółką z o.o.:

 

Wysokie podatki

Niektórzy przedsiębiorcy prowadzące swoje biznesy bardzo często narzekają, że ich księgowa nie ma otwartej głowy, że nie proponuje żadnych optymalizacji podatkowych. Kiedy pytam ich o formę prawną, słyszę, że prowadzą działalność gospodarczą. I prawda jest taka, że w tej formie prawnej nie wiele da się poprawić, czy zmienić. W niektórych wypadkach księgowa powinna zaproponować inną formę prawną, np. spółkę z o.o.. Ale tylko w niektórych. W mediach istnieje takie przeświadczenie, że jak ktoś założy spółkę to nie będzie płacił podatków. No niestety nic bardziej mylnego. W niektórych firmach dzięki zastosowaniu optymalizacji podatkowych można podatki obniżyć, ale na pewno nie usunąć do zera. Jeżeli w Twojej działalności płacisz Twoim zdaniem wysokie podatki sprawdź, czy prowadząc spółkę masz szanse płacić mniejsze. Jeżeli Twoja księgowa nie potrafi Ci pomóc, możemy to zrobić dla Ciebie na indywidualnych konsultacjach,

 

Ryzyko biznesowe

Biznes to ryzyko i tutaj raczej nie się z czym spierać. Jeżeli ryzyko Twojego biznesu, ryzyko branżowe jest duże. Firmy często mają zastoje płatnicze, czy nawet bankrutują. Chyba najlepszym przykładem jest branża budowlana. Kiedy Twój biznes pracuje w takim otoczeniu, warto pomyśleć nad większym zabezpieczeniem siebie, swojej rodziny, swojego majątku. Kiedy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą ryzykujesz wszystkim co masz, kiedy natomiast prowadzisz spółkę z o.o. ogólnie odpowiadasz tylko tym co posiada spółka. I tak samo jak w przypadku powyżej na indywidualnych konsultacjach możemy Ci pomóc w oszacowaniu całości.

 

Zdolność kredytowa

Ostatnio szczególnie mocno rozwija się branża inwestowania w nieruchomości. Większość inwestycji opiera się o zdolność kredytową, a nie ma co się oszukiwać, że ona w końcu się kończy. I właśnie tu na pomoc przychodzi spółka z o.o.. Jest osobnym podmiotem prawnym, a więc ma oddzielną zdolność kredytową. Szczególnie w branżach, gdzie często korzysta się z zewnętrznego finansowania może to być dobry pomysł.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

W drugiej kolejności zastanówmy się, kiedy na pewno spółka nie jest na ten moment rozwiązaniem dla Ciebie.

 

Płynność finansowa

Co jakiś czas zgłaszają się do mnie przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płynnością finansową i wydaje im się, że jak nie będą musieli opłacić składek ZUS to wtedy będą uratowani. Niestety nic bardziej mylnego. Spółka nie jest sposobem na poprawnie sobie płynności finansowej. Jeżeli ktoś ma taki pomysł to powinien zacząć od tego, co robi źle, że ma problem z tym aby opłacić 1000zł składek ZUS.

 

Niskie ryzyko

W przypadku, gdy Twoja firma nie ma jakiś wielkich dochodów, płacisz stosunkowo niskie podatki a do tego Twoja firma nie generuje prawie żadnego ryzyka biznesowego prawie na pewno spółka na ten moment w niczym Ci nie pomoże. Mam tu na myśli szczególnie osoby pracujące na własny rachunek takich jak graficy, fryzjerzy, kosmetyczki, mechanicy, agenci ubezpieczeniowi.

 

Pseudo etat

To jest niezwykle częsty przypadek. Zgłaszają się do mnie różnej specjalizacji ludzie z branży IT. Bardzo często rozliczają się z swoją firmą na podstawie FV. I to stanowi już swego rodzaju optymalizację, ponieważ ich zarobki są często powyżej 10 tys miesięcznie. Gdyby pracowali na umowach o pracę ponad 30% ich wynagrodzenia brutto pożerałyby składki ZUS oraz podatek. Kiedy przechodzą na działalność gospodarczą, wtedy sporo zyskują. Ale chcą pójść krok dalej. I prawda jest taka, że w takich przypadkach najczęściej kompletnie nie opłaca się przejście na spółkę z o.o.. Ekonomicznie w 99% przypadków jest płacić składki ZUS i podatek liniowy 19%. Wynika to z tego, że jeżeli chcemy optymalizować podatki w spółce z o.o., to musimy je wypłacić do prywatnej kieszeni. Dla nas stanowi to przychód. I kiedy wypłacamy więcej niż 85500zł w roku, to wpadamy w drugi próg podatkowy 32%. I tym samym okazje się, że w takich przypadkach taniej jest jednak pozostać na DG.

 

Kiedy warto założyć spółkę – podsumowanie

Jak widać powyżej jest kilka sytuacji, w których dobrym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie spółka z o.o.. Jednak nie zawsze na hura trzeba zmieniać formę prawną w swojej firmie. Czasami, ta którą mamy jest najbardziej odpowiednia. Warto podejmować mądre decyzje.

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak mentalnie poradzić sobie z przejściem z JDG na spółkę z o.o.

Jak mentalnie poradzić sobie z przejściem z JDG na spółkę z o.o.

Spółka z o.o. kusi coraz więcej przedsiębiorców. Coraz częściej rozmawiam z osobami, które prowadzą JDG od kilku, czasami kilkunastu lat. Niezwykle często macie obawy odnośnie obiegu gotówki i tzw. pełnej księgowości. Dziś kilka słów o tym, jak mentalnie poradzić...

Kiedy opłaca się spółka z o.o.

Kiedy opłaca się spółka z o.o.

Rok 2020, poza pandemią, która przyhamowała gospodarkę na całym świecie, był również związany z wieloma zmianami przepisów, które ostatecznie działają na niekorzyść właścicieli firm. To prowadzi do podwyższonego ryzyka biznesowego. Tym samym wielu przedsiębiorców...

Spółka dla lekarza, pielęgniarki i innych zawodów medycznych

Spółka dla lekarza, pielęgniarki i innych zawodów medycznych

Zawody medyczne takie jak lekarz, lekarz dentysta, położna, pielęgniarka czy fizjoterapeuta podlegają ograniczeniom prawnym w zakresie możliwej formy prowadzenia działalności. Zgodnie z przepisami ustaw dotyczących poszczególnych zawodów, lekarz, lekarz dentysta,...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.