Podatek Vat zwykle wywołuje sporo pytań i kontrowersji. Często w głowach przedsiębiorców istnieje przekonanie, że każda spółka z o.o. musi być zgłoszona jako podatnik podatku VAT. Prawda jest jednak taka, że ustawa o VAT jest jedna i obowiązuje wszystkie rodzaje podmiotów bez względu na ich formę prawną. Poniżej wyjaśniamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Czy spółka zawsze musi być VAT-owcem?

Tak jak wcześniej wspominałam, ustawa o VAT jest jedna. Dotyczy wszystkich rodzajów form prawnych. A więc tak samo jak w przypadku każdej innej firmy spółka z o.o., a raczej jej zarząd może zdecydować o tym, czy chce być podatnikiem podatku VAT. Ogólna zasada jest taka, że nie musisz zgłaszać się do VAT, jeżeli nie przekraczasz 200 tys obrotu rocznie. Nazwa się to fachowo zwolnienie podmiotowe. Oznacza to, że wszystkie rodzajów przychodu są zwolnione z VAT. A więc jeżeli wystawiasz fakturę to twoja cena brutto będzie jednocześnie ceną netto. Oczywiście jeżeli nie jesteś podatnikiem VAT, wtedy nie możesz też rozliczać kosztów VAT-owych. W takich firmach kosztem jest cena brutto.

 

Kiedy muszę zgłosić się do VAT?

Są dwa przypadki, kiedy musisz zgłosić się do VAT. Pierwszy to oczywiście przekroczenie limitu 200 tys zł. W przypadku, gdy przedsiębiorca rozpoczyna swoją działalność w trakcie roku, wtedy limit ten obliczamy proporcjonalnie. Wzór to 200 tys mnożymy przez liczbę dni prowadzenia przedsiębiorstwa i dzielimy przez 365.

Drugi powód obowiązkowego zgłoszenia się do VAT bez względu na obrót to wykonywanie działalności nie upoważnionych do korzystania z zwolnienia podmiotowego. A więc jeżeli Twoja firma realizuje jakąkolwiek z poniższych działalności od pierwsza dni musi zgłosić się do VAT.

Lista działalności podlegającym obowiązkowo podatkowi VAT:

  • wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
  • towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych oraz samochodów osobowych, innych niż nowe środki transportu, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji),
  • terenów budowlanych,
  • budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) i b),
  • nowych środków transportu,
  • usług prawniczych,
  • usług w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego),
  • usług jubilerskich.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Kiedy jestem zwolniony z VAT?

Tak samo jak w przypadku obowiązku, tak samo w przypadku zwolnienia możesz być zwolniony w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest zwolnienie podmiotowe, a więc firma nie osiągająca limitu 200 tys obrotu.

Drugim przypadkiem jest tzw. zwolnienie przedmiotowe. Art 43 ustawy o VAT mówi, jakiego typu usługi są zwolnione z podatku VAT bez względu na obrót. Nalezą do nich m.in. nauka języków obcych Art. 43 ustawy ma kilka stron, więc trudno jest go w całości przytoczyć. A więc jeżeli nawet limit obrotu nakłada na Ciebie konieczność zgłoszenia do VAT wykonując czynności zwolnione z VAT możesz korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego. A więc załóżmy, że prowadzisz szkolenia i działalność edukacyjną związaną z nauką języków obcych. Przychody z działalność szkoleniowej będą podlegały naliczeniom podatku VAT, a przychody z działalności związanej z edukacją będą korzystały z zwolnienia przedmiotowego. Oznacza to oczywiście, że koszty związane z działalnością szkoleniową podlegają odliczeniu, a koszty związane z działalnością nauki języków obcych już nie.

 

Czy mogę dostać NIP do rozliczeń UE bez zgłaszania się do VAT?

Bardzo często osoby zakładające firmę boją się, że nie zgłaszając się do VAT nie otrzymają tzw. unijnego NIP-u. Prawdopodobnie ma to związek z tym, że zgłoszenia do VAT i do VAT-UE robi się na tym samym formularzu. Jednak pomimo tego, że nie jesteś VAT-owce masz prawo poprosić urząd o nadania numeru NIP – UE. To będzie ten sam NIP, którym się dziś posługujesz, ale z przedrostkiem UE. Dzięki temu NIP-owi będziesz mógł korzystać z rozliczeń VAT wewnątrzwspólnotowego.

 

Jak wygląda procedura zgłaszania się do VAT?

Aby zgłosić się do VAT powinieneś skorzystać z deklaracji VAT-R. W momencie złożenia tego formularza urząd skarbowy dokonuje tzw. wizji lokalnej. Oznacza to, że sprawdzą, czy w miejscu który wskazaliście jako miejsce prowadzenia działalności rzeczywiście istnieje firma. Po takiej wizji mają 30 dni na rejestrację Twojej firmy jako podatnik VAT. Ważne jest to, że nie czekasz, aż urząd Cię zarejestruje, tylko zachowujesz się jak VAT-owiec od dnia zgłoszenia formularza.

Wizja lokalna jest sporym problemem dla firm, które korzystają z wirtualnych adresów lub z uwagi na charakter pracy naszą siedzibą są biura klientów. W przypadku wirtualnego biura na formularzu należy podać adres pod którym naprawdę można Cię znaleźć. W przypadku pracy u klienta zwykle wystarczy dołączyć oświadczenie o charakterze swojej pracy. Nie znam przypadku, gdzie urząd odmówił by rejestracji do VAT takim firmom.

Poznaj tajniki prowadzenia działalności gospodarczej!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Prosta Spółka Akcyjna została stworzona w celu elastyczniejszego, prostszego prowadzenia firmy. W Polsce można założyć taką spółkę od lipca 2021. W sierpniu skutecznie zarejestrowały się tylko trzy takie podmioty, co uwidocznia, że przepisy są nie do końca jasne, a...

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Prosta Spółka Akcyjna to nowa forma prowadzenia biznesu, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Głównym celem jej wprowadzenia jest łatwiejsze pozyskiwanie kapitału inwestorów z rynku. Tym samym jest to genialne rozwiązanie dla tzw. start-upów. Natomiast P.S.A. z...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie