Kto zakłada spółkę z o.o.?

gru 9, 2018Spółka z o.o.

Podczas spotkań z przedsiębiorcami bardzo często pada pytanie, a ile jest właściwie potrzebnych osób, aby założyć spółkę z o.o.? Kto może zostać wspólnikiem? A co realnie ryzykują wspólnicy? Dziś właśnie o rolach i odpowiedzialności przy zakładaniu spółki z o.o..

Spółkę zakładają wspólnicy. Teoretycznie może być jeden wspólnik, czyli jedna osoba lub firma, która będzie posiadała 100% udziałów. Z doświadczenia jednak wiemy, że jednoosobowe spółki nie są traktowane na rynku poważnie, co więcej mają sporo niewygodnych zapisów odnośnie obowiązków wobec Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u.

A więc skupmy się na klastycznym przykładzie, gdzie wspólników jest więcej niż jeden.

 

Spółka z o.o. – kto może zostać wspólnikiem?

Zazwyczaj wydaje nam się że wspólnikiem w spółce z o.o. może zostać tylko osoba fizyczna. Jednak w wielu przypadkach to spółka jest wspólnikiem w spółce, czy nawet spółka zagraniczna. Wszystkie te wyjścia są jak najbardziej poprawne i możliwe do zastosowania.

 

Osoba fizyczna

To najczęściej występująca opcja, czyli po prostu osoba zakładająca firmę na podstawie swojego numeru PESEL i dowodu osobistego. Ważne aby była to osoba pełnoletnia. Wspólnikami może być małżeństwo, rodzic i dziecko, ogólnie osoba z rodziny. Nie ma tutaj ograniczenia z uwagi na pokrewieństwo. Zdarza się, że wspólnikiem jest zagraniczna osoba fizyczna – czyli po ludzki, obcokrajowiec. On zgłasza się do polskiego KRS-u na podstawie swojego dowodu osobistego. Zazwyczaj taka osoba nie posiada numeru PESEL. Jego numerem rejestracyjnym będzie numer dokumenty tożsamości.

 

Osoba prawna/spółka zagraniczna/fundacja

Spółkę mogą tworzyć także inne spółki. Np. spółkę z o.o. mogą tworzyć dwie inne spółki, albo osoba fizyczna i spółka. Podczas rejestracji takie przypadki zazwyczaj są dłużej rozpatrywane przez sąd, ponieważ sprawdzają status oraz stan prawny spółek, czy fundacji. Proces zakładania mocno wydłuża się w szczególności spółek zagranicznych. Sąd zwykle kontaktuje się z Państwem, z którego jest dana spółka i szybkość rejestracji w Polsce uzależniona jest od szybkości uzyskania niezbędnych danych.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

 Jaką odpowiedzialność mają wspólnicy?

Wspólnicy zakładają spółkę w celu uzyskiwania pasywnego przychodu w postaci dywidendy. Przynajmniej tak to powinno wyglądać. Na samym początku inwestują w spółkę kapitał, który jest ich realnym ryzykiem. Mówi się, że odpowiadają do wysokości wniesionego kapitału, a więc realnie ryzykują gotówkę, którą wkładają do nowego biznesu. Warto tutaj wspomnieć, że początkowy minimalny kapitał spółki wynosi dziś 5000zł. To jest kwota, którą muszą wnieść wszyscy wspólnicy łącznie. A więc nie ma co ukrywać, że nie ryzykują jakimś wielkim majątkiem.

 

Kto jest potrzebny w spółce z o.o. poza wspólnikami?

Wspólnicy w ogromnym uproszczeniu mają trzy prawa: powołują zarząd, odwołują zarząd, mają prawo do zysku spółki. A więc poza wspólnikami w spółce musi istnieć zarząd. Musi w nim zasiadać przynajmniej jedna osoba – zwana Prezesem Zarządu. Jednak może być tych osób więcej niż jedna, a wtedy każda kolejna będzie nazywana Członkiem Zarządu. Zarząd zarządza spółką i to on ponosi realną odpowiedzialność za ewentualne niepowodzenia spółki.

To co w mojej ocenie jest warte uwagi to, że wspólnicy mogą siebie powołać na członków zarządu, a więc ta sama osoba będzie pełniła dwie role. W zarządzie mogą zasiadać tylko osoby fizyczne.

Spółka nie jest tak skomplikowanym tworem jak często jest opisywana. Tak samo jak w każdym systemie procedur, wystarczy się ich nauczyć.

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki i kursy, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy w formie spółki z o.o.:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Czym odróżnia się spółka PSA od spółki z o.o.?

Prosta Spółka Akcyjna została stworzona w celu elastyczniejszego, prostszego prowadzenia firmy. W Polsce można założyć taką spółkę od lipca 2021. W sierpniu skutecznie zarejestrowały się tylko trzy takie podmioty, co uwidocznia, że przepisy są nie do końca jasne, a...

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Jak wygląda struktura Prostej Spółki Akcyjnej (PSA)

Prosta Spółka Akcyjna to nowa forma prowadzenia biznesu, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Głównym celem jej wprowadzenia jest łatwiejsze pozyskiwanie kapitału inwestorów z rynku. Tym samym jest to genialne rozwiązanie dla tzw. start-upów. Natomiast P.S.A. z...

Myślisz o spółce, ale nie chcesz płacić podwójnego podatku?

Pobierz bezpłatny poradnik:

Jak ominąć podwójne opodatkowanie w spółce z o.o.

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

Chcesz obniższyć koszty w Twojej firmie?

Pobierz bezpłatny poradnik:

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie