Wiadomo już, że od stycznia 2021 będziemy musieli zmierzyć się ze zmianą w spółkach komandytowych. Zmiana polega na podwójnym opodatkowaniu – czyli wprowadzeniu podatku CIT. W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolejności spółka komandytowa zapłaci CIT, a w drugiej wspólnicy (komandytariusze) zapłacą podatek dochodowy (PIT).
Co zrobić w tej sytuacji?
Obecni wspólnicy spółek komandytowych mają kilka możliwości. Niestety żadna z nich nie powoduje, że podatki magicznie znikną. Jednak niektóre rozwiązania na pewno znacznie obniżą podatek. W tej chwili wyobrażam sobie cztery różne scenariusze. Pierwszy to pozostanie na spółce komandytowej, drugi to przekształcenie w spółkę z o.o. ( tutaj można się przekształcić lub skorzystać z istniejącej już spółki), przekształcenie się w spółkę jawną, czwarty scenariusz to przeniesienie części udziałów wraz z prawami do komplementariusza, którym najczęściej jest spółka z o.o..
Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze?
Aby wybrać odpowiednie do naszej sytuacji rozwiązanie musimy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów związanych z obecną sytuacją naszej firmy. Poniżej znajdziesz te najbardziej kluczowe.
Dochód roczny (podstawa do CIT)
Obecnie występują dwie stawki podatku dochodowego od osób prawnych. Jest to 9% i 19%. W roku 2021 zostały zmienione limity, w których obowiązują poszczególne stawki. Od stycznia 2021 firmy mające obrót do 2 mln euro rocznie będą mogły skorzystać z podatku 9%. Firmy, które przekroczyły ten limit muszą opłacać podatek dochodowy 19%. W tym momencie, jeżeli chcemy przekształcać spółkę komandytową, w której przekraczamy tą kwotę prawdopodobnie nie zaoszczędzimy zbyt wiele na podatkach. Jednak jeżeli mamy płacić 9% CIT może okazać się, że to gra warta świeczki.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Dotacje z PFR
Wiele firm z uwagi na pomoc związaną z tarczami antykryzysowymi otrzymało pomoc z PFR. W przypadku, gdyby taka firma zdecydowała się na inne rozwiązanie niż przekształcenie będzie zobowiązana zwrócić dotację. Jednak jeżeli wspólnicy spółki komandytowej zdecydują się na przekształcenie będą mogli rozliczyć dotację w ramach spółki przekształconej.
Wartość środków trwałych
To kolejny dość ważny aspekt związany z doborem właściwego sposoby zmiany. Zwykle duża wartość majątku sugeruje, że należy ją chronić, a więc maksymalnie ograniczać ryzyko biznesowe. Dla takich podmiotów prawie na pewno niezbyt dopasowanym rozwiązaniem będzie spółka jawna. Dodatkowo przy próbie skorzystania z innej opcji niż przekształcenie istnieje wysokie ryzyko dużego podatku PCC, a w skrajnych przypadkach konieczności zwrotu VAT-u.
Jak pewnie zauważasz, decyzja dotycząca istniejącej, działającej spółki z o.o. jest dość zawiła i ma na to wpływ wiele czynników. Większość przedsiębiorców nie jest w stanie poradzić sobie z tą zmianą samodzielnie.
Dlatego wraz z kancelarią prawną przygotowaliśmy specjalny e-book. Co zrobić ze spółką komandytową po zmianach.