Podsumowanie najważniejszych zmian w roku 2019/2020

Sty 7, 2020Aktualne przepisy

Rok 2019 przyniósł nam wiele zmian, które albo już weszły w życie, albo wchodzą z początkiem roku 2020. 

Dziś przypominamy naszym zdaniem kilka najważniejszych:

Rejestr BDO 

Od Nowego Roku na polskich przedsiębiorców będzie nałożony nowy obowiązek w zakresie przepisów odpadowych: Rejestr BDO. Poniżej dowiesz się, gdzie szukać informacji na temat tego kto i gdzi musi się zarejestrować.

Przeczytaj cały artykuł na ten temat: https://zustoniemus.pl/rejestr-bdo/

Indywidualny mikrorachunek dla firm

Od dość dawna słychać, że planuje się wprowadzić indywidualne rachunki bankowe dla firm. Mają tam wpłacać pieniądze za podatek VAT oraz podatek dochodowy (PIT i CIT). Wiadomo już, że system do pobierania rachunków już działa i można z niego korzystać. Wyjaśniamy dziś od kiedy mikrorachunek podatkowy do rozliczeń będzie obowiązkowy, co w przypadku jak firma zmieni siedzibę i tym samym zmieni urząd skarbowy oraz jakie wynikają z tego korzyści.

Przeczytaj cały artykuł na ten temat: https://zustoniemus.pl/indywidualny-mikrorachunek-podatkowy/

Nowe stawki VAT i WIS ( wiążąca informacja stawkowa) 

Od dość dawna jest spore zamieszanie w związku z stawkami VAT na produkty elektroniczne (typu szkolenia, PDF-y, e-prasę itp.). Do tej pory w większości przypadków na produkty papierowe opatrzone numerem ISBN można było stosować stawkę 5%. A na produkty elektroniczne bez tego numeru trzeba było stosować stawkę 23% VAT. W roku 2019 w mediach ciągle jest głośno o nowej matrycy stawek VAT. Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy stosowane przez nich stawki są poprawne. Urzędy szukają błędów w rozliczeniach VAT. Ogólnie sytuacja jest niepewna. Dziś wyjaśnimy co to jest WIS – Wiążąca Informacja Stawkowa, o którym od kilku dni huczy w mediach oraz w jakim zakresie nowa matryca stawek VAT weszła w życie od 1.11.2019.

Przeczytaj cały artykuł na ten temat: https://zustoniemus.pl/wiazaca-informacja-stawkowa-wis-i-nowe-stawki-vat-na-ksiazki-i-e-booki/

Obowiązkowy split payment od 1.11.2019 

Split payment rozpoczął swoje funkcjonowanie w lipcu 2018. Do tej pory była dowolność w jego stosowaniu. Jednak od 1 listopada 2019 wchodzą w życie kolejne zmiany. Docelowo split payment ma dotyczyć wszystkich transakcji. Jednak od 1 listopada tylko towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy będą zobowiązane do stosowania się do tych przepisów.

Przeczytaj cały artykuł na ten temat: https://zustoniemus.pl/obowiazkowy-split-payment-od-1-listopada-2019/

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Rejestr beneficjentów rzeczywistych 

Dokładnie dzień po wyborach rząd uchwalił przepisy, które nie wróżą nic dobrego. Podobno w Polsce dzięki coraz szerszemu zainteresowaniu spółkami, szczególnie z ograniczoną odpowiedzialnością coraz częściej rozmywana jest odpowiedzialność osób zarządzającym tymi spółkami. W związku właśnie z próbą poradzenia sobie z praniem brudnych pieniędzy powstał Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych.

Przeczytaj cały artykuł na ten temat: https://zustoniemus.pl/rejestr-beneficjentow-rzeczywistych/

Podatek PIT obniżony do 17% 

W poprzednim tygodniu została zrealizowana kolejna obietnica wyborcza, czyli został obniżony podatek PIT do 17% (było 18%). Zdaje sobie sprawę, że obniżanie podatków to dobre wiadomości. Jednak osobiście patrzę na to z niepokojem. Pracując z przepisami od prawie 15 lat zdaje sobie sprawę, że obniżka w jednym miejscu musi robić podwyżkę w innym. A więc zdaje sobie sprawę, że gdzie te podatki podwyższą tzw. cichaczem, aby nikt nie zauważył.

Przeczytaj cały artykuł na ten temat: https://zustoniemus.pl/podatek-pit-obnizony-do-17/

Biała lista podatników VAT 

Od jakiegoś czasu słychać, że nastąpi uszczelnienie z budżetu VAT-u. Rozwiązanie jakim jest biała lista podatników VAT ma głównie za zadanie przeciwdziałać karuzelom VAT-owym. Druga sprawa to próba nałożenia współodpowiedzialności kupującego i sprzedającego odnośnie zaległości w zapłacie podaktu VAT.

Przeczytaj cały artykuł na ten temat: https://zustoniemus.pl/biala-lista-podatnikow-vat/

Mały ZUS plus 

Wiadomo już, że od 1 lutego wejdą w życie nowe przepisy odnośnie tzw. małego ZUS-u. Nowe sposoby rozliczania składek mają dotyczyć nowych przedsiębiorców oraz tych, którzy rozliczali się na zasadach małego ZUS. A więc przepisy mają zastąpić poprzednie. 

Przeczytaj cały artykuł na ten temat: https://zustoniemus.pl/mały-zus-plus/

Dowiedz się więcej na temat bezpiecznego prowadzenia firmy!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Nowe opisy faktur sprzedaży od 1 października 2020

Nowe opisy faktur sprzedaży od 1 października 2020

Wiadomo już, że od 1.10.2020 w życie wchodzi nowy wzór pliku JPK, który wprowadza nowe zasady raportowania. Każda faktura powinna zawierać zarówno kod GTU, jak i tzw. symbol procedury. Jak będzie wyglądał plik JPK? Nowy plik JPK będzie stanowił dokument elektroniczny...

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020

Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020

O nowej matrycy składek VAT pewnie słyszałeś już w poprzednim roku. Pierwotnie miała wejść w życie od 1 kwietnia 2020. Jednak z uwagi na sytuację związaną z wirusem data została zmieniona. Tym samym nowa matryca będzie dotyczyła Cię od 1 lipca 2020. Gdzie szukać...

Tarcza antykryzysowa – czyli jak rząd nie chroni przedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa – czyli jak rząd nie chroni przedsiębiorców

Zakładam, że każdy zauważył, że zaszły spore zmiany w naszym życiu prywatnym i zawodowym. Wiele firm przeniosło się do pracy zdalnej. Druga równie duża część jest po prostu zamknięta. Jesteśmy w momencie, gdy firmy próbują szukać oszczędności. Wiele właścicieli firm...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.