Podatek PIT obniżony do 17%

wrz 23, 2019Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

W poprzednim tygodniu została zrealizowana kolejna obietnica wyborcza, czyli został obniżony podatek PIT do 17% (było 18%). Zdaje sobie sprawę, że obniżanie podatków to dobre wiadomości. Jednak osobiście patrzę na to z niepokojem. Pracując z przepisami od prawie 15 lat zdaje sobie sprawę, że obniżka w jednym miejscu musi robić podwyżkę w innym. A więc zdaje sobie sprawę, że gdzie te podatki podwyższą tzw. cichaczem, aby nikt nie zauważył.

Obniżenie podatku – co to w praktyce oznacza?

Rząd i Prezydent podpisał ustawę obniżającą podatek dochodowy dla osób fizycznych o 1%. Obecnie przychody dla budżetu państwa z podatku PIT są jednymi z najniższych, a więc nie ma się co oszukiwać, że trochę pachnie to „kiełbasą wyborczą”. Realnie 1% podatku dla każdego z nasz to nie jest jakaś olbrzymia kwota. Jednak poza obniżeniem podatku podnieśli również tzw. koszty uzyskania przychodu. Pod koniec wpisu możesz na konkretnych liczbach sprawdzić ile realnie wynosi różnica.

 

W takim razie otrzymam zwrot za poprzednie miesiące?

Wielu prawników dziś wyobraża sobie, że skoro obniżyli podatek to oznacza, że jeżeli za poprzednie miesiące płacili 18% to w rozliczeniu rocznym otrzymają zwrot. Niestety to trochę uciecha na wyrost. Za miesiące od stycznia do września płacimy podatek 18%, a dopiero od października do grudnia 17%. W praktyce oznacza to, że za rok 2019 w sumie zapłacimy 17,75% (średnio z całego roku). Takie rozliczanie na pewno spowoduje również spore zamieszanie podczas składania deklaracji PIT.

 

Co z drugim progiem podatkowym?

W Polsce obowiązują dwa progi podatkowe. Kiedy nasz dochód nie przekracza 85 528, wtedy do tej pory płaciliśmy 18%, a od 1.10.2019 17%. Kiedy nasz dochód jest wyższy niż 85 528, wtedy od nadwyżki płacimy 32% podatku. Tutaj nic się nie zmieniło. Drugi prób podatkowy pozostał bez zmian.

 

Czy przy okazji nie podnieśli również kosztów uzyskania przychodu?

Wspomniałam już wcześniej, że poza obniżeniem podatku rząd podniósł też koszty uzyskania przychodu. Są to koszty, które odlicza się od naszego wynagrodzenia, ponieważ musimy je wydać np. na dojazd do pracy. Dla osób pracujących i mieszkających w tej samej miejscowości wynosiły dotychczas 111,25zł, a będą wynosiły 250zł. Dla osób dojeżdżających z innej miejscowości wynosiły 139,06, a będą wynosiły 300zł. Oznacza to, ze ponownie jesteśmy kilka złotych na plusie.

Co z umowami o dzieło i zlecenie?

Ustawa dotyczy PIT-u od osób fizycznych, a więc również przychodów z tytułu umowy o dzieło, czy zlecenie. W tym wypadku jednak koszty uzyskania przychody nadal będą wynosić 20% lub też 50% przy umowach z przeniesieniem praw autorskich. Jednak sam podatek będzie obniżony z 18% na 17%.

 

Jak to wygląda, jeżeli prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą?

W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zastosowanie nowej stawki podatku ma zastosowanie tylko dla tych, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. A więc nie będą mogły skorzystać z obniżenia podatku osoby, które wybrały podatek liniowy, czy też rozliczają się ryczałtowo. Obniżka będzie dotyczyła osób, które rozliczają się wg progów podatkowych.

 

A gdy prowadzę spółkę osobową ( np. jawną, cywilną, komandytową)?

Obniżka podatku będzie dotyczyła również osób prowadzących spółki osobowe, w których wspólnicy rozliczają się na zasadach ogólnych. W tym wypadku obowiązują te same zasady jak w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Co jeżeli pobieram rentę lub emeryturę?

Obniżka podatku dotyczy również osób pobierających rentę lub emeryturę.

 

Ile realnie podatku zaoszczędzę?

Podatek PIT obniżony do 17% – brzmi to dobrze. Pora jednak przyjrzeć się jak to realnie wygląda na liczbach.

 

Na poniższym przykładzie dla pensji 3000zł brutto oszczędność na podatku będzie wynosiła około 50zł.

 

Podstawowe koszty uzyskania przychodu:

Wynagrodzenie bruttokoszty uzyskania przychodupodateknetto
obecnie3000111,251992156,72
od 10.201930002501512204,72
Różnica48

 

Podwyższone koszty uzyskania przychodu:

Wynagrodzenie bruttokoszty uzyskania przychodupodateknetto
obecnie3000139,061942161,72
od 10.201930003001422213,72
Różnica52

 

Poznaj tajniki prowadzenia działalności gospodarczej!

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w zatrudnianiu i zarządaniu pracownikami:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Od dawna wiadomo, że wśród przedsiębiorców istnieje takie przekonanie, że nie warto zatrudniać studentów i uczniów na umowie o prace. Lepiej dać zlecenie, bo będą mniejsze koszty. Rzeczywiście w wielu przypadkach wynagrodzenie brutto będzie wynosiło tyle samo co...

Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

Od stycznia 2021 każdą umowę o dzieło należy zgłaszać do ZUS-u. Sama taka konieczność wzbudza w wielu przedsiębiorcach obawy, czy oby na pewno powinniśmy z niej skorzystać. Część firm decyduje się na rozliczenie wynagrodzenia na umowach zlecenia. Pomimo zdecydowanie...

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

  Ustawy związane z pomocą dla przedsiębiorców tzw. tarcze antykryzysowe, poza zapisami związanymi z pomocą, zawierają również sporo „przemyconych” przepisów, które nie będą długofalowo działały pozytywnie na firmy w Polsce. Jedną z takich zmian jest konieczność...

Zatrudniasz pracowników?

Pobierz bezpłatne wzory dokumentów do umów zlecenie, o dzieło i o pracę

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.