Umowa o dzieło ciągle jest tworem, z którym wielu przedsiębiorców miewa problemy. Nie umieją oddzielić zapisów specyficznych dla umów o prace, zlecenie i dzieło i dlatego tak często w umowach o dzieło jest wiele błędów. W poniższym artykule dowiesz się jakie elementy powinna zawierać poprawnie spisana umowa o dzieło i będziesz mógł zobaczyć przykład umowy o dzieło wraz z komentarzami do każdej sekcji.
Umowa o dzieło – jakie są jej elementy?
Dane do umowy o dzieło:
Pierwszym elementem każdej umowy jest spisanie osób/firm które je zawierają. Zazwyczaj jedną stroną jest firma zlecająca przygotowanie dzieła, druga strona jest osobą fizyczną. Ważne, aby w umowie spisać numer jednoznacznie identyfikujący obie strony (NIP, PESEL). Oczywiście w tym miejscu wpisujemy też miejsce i datę zawarcia umowy.
Przedmiot umowy o dzieło:
W tym miejscu zdarzało mi się widzieć ogrom błędów. To jeden z newralgicznych miejsc, które determinują to, czy twoje dzieło jest dziełem podczas kontroli. Ważna jest, aby było wpisane co zamawiasz np. logo, artykuł, filmik, reportaż w postaci zdjęć, moduł programistyczny.
Nie możesz w tym miejscu wpisywać np. obsługa mediów społecznościowych, programowanie. A tym bardziej nie możesz używać nazwy stanowisk np. Programista.
Dzieło to umowa o rezultat, a wpisanie czynności takich jak np. obsługa mediów społecznościowych dla urzędników jest umową zlecenia. Sądzę, że nie muszę dodawać, że wpisanie stanowiska powoduje, że jest to umowa o pracę.
A więc dobre nazwanie dzieła może mieć zero-jedynkowy skutek podczas kontroli i stwierdzania, czy dane dzieło nim jest, czy jednak nie.
Okres zawarcia umowy o dzieło:
To kolejny punkt szczególnie ważny w umowie o dzieło. Umowa o dzieło ma charakter czasowy, a więc powinieneś wpisać tam datę początkową i końcową. Zdarza się, że dziełem jest np. strona www, gdzie jej przygotowanie zwykle zajmuje więcej czasu i dzielimy pracę na etapy. Wtedy możemy oczywiście możesz wpisać daty początkowe i końcowe oraz daty zakończenia poszczególnych etapów prac.
Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?
Wynagrodzenie za wykonanie umowy o dzieło:
To niby oczywisty punkt w umowie o dzieło, a jednak bardzo często widuję błędy. Umowa o dzieło powinna mieć wpisaną jednoznaczną kwotę za to, co zamówiliście. A więc jeżeli zamawiacie artykuł i umawiacie się np. na 500zł brutto. To taką kwotę wpisujecie w umowie.
To co zdarza mi się widzieć, to np. wpisane w przedmiocie dzieła: programowanie, a w wynagrodzeniu stawka miesięczna. Gdybyś chciał w taki sposób zapisywać wynagrodzenie, to nie jest to zgodne z zasadami umów o dzieło.
Termin wynagrodzenia:
Drugim ważnym, powiązanym elementem jest termin wynagrodzenia. Zasada jest taka, że płacimy wynagrodzenie na podstawie rachunku do umowy (stanowi on jednocześnie potwierdzenie odebrania dzieła) w ciągu 7 lub 14 dni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać 3 dni, czy 21 dni.
W przypadku umówienia się na pracę etapową w taki sam sposób możesz uzależnić od tego swoje wynagrodzenie. A więc po każdym etapie wykonujący dzieło wystawia ci rachunek do umowy i w umówionym terminie dokonujesz płatności.
Wypowiedzenie umowy o dzieło:
To jest punkt, którego nie powinno być w umowie o dzieło, a jednak często zdarza mi się go widzieć. Umowy o dzieło nie możesz wypowiedzieć. Możesz od niej odstąpić. A więc wpisać np. zapis, że jeżeli ktoś się spóźnia X dni to masz prawo odstąpić od umowy. Odstąpienie działa tak, jak by umowa została anulowana.
Prawa autorskie
W niektórych umowach możesz zawrzeć zapis o przeniesieniu praw autorskich. Korzystasz z niego wtedy, gdy zamawiasz coś autorskiego np. artykuł, zdjęcia, logotypy, grafiki itp. Pozwala to na przeniesienie własności praw autorskich, a za czym idzie wykonujący dzieło nie może tego samego sprzedać innej osobie. Jednocześnie skorzystanie z takiej możliwości powoduje również niższy podatek dochodowy.
Umowa o dzieło – co może być dziełem?
Jak pewnie zauważyłeś jest kilka elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę przygotowując umowę o dzieło. Dość łatwo wpisać w nią coś, co nie jest dziełem, coś co może być punktem zapalnym podczas kontroli. W TYM artykule dowiesz się czym różni się umowa o dzieło od umowy zlecenia. Natomiast TUTAJ dowiesz się czym ogólnie jest umowa o dzieło i kiedy ją stosować. Natomiast jeżeli chcesz posiąść konkretną wiedzę na temat umów o dzieło i uniknąć w przyszłości wszelkich nieporozumień w trakcie ewentualnej kontroli zachęcam Cię do zakupu naszego poradnika: