Przykład umowy o dzieło – na które elementy powinieneś zwrócić uwagę?

Mar 9, 2020Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Umowa o dzieło ciągle jest tworem, z którym wielu przedsiębiorców miewa problemy. Nie umieją oddzielić zapisów specyficznych dla umów o prace, zlecenie i dzieło i dlatego tak często w umowach o dzieło jest wiele błędów. W poniższym artykule dowiesz się jakie elementy powinna zawierać poprawnie spisana umowa o dzieło i będziesz mógł zobaczyć przykład umowy o dzieło wraz z komentarzami do każdej sekcji.

Elementy umowy o dzieło:

 

Dane osób zawierających umowę o dzieło:

Pierwszym elementem każdej umowy jest spisanie osób/firm które je zawierają. Zazwyczaj jedną stroną jest firma zlecająca przygotowanie dzieła, druga strona jest osobą fizyczną. Ważne, aby w umowie spisać numer jednoznacznie identyfikujący obie strony (NIP, PESEL). Oczywiście w tym miejscu wpisujemy też miejsce i datę zawarcia umowy. 

 

Przedmiot umowy o dzieło:

W tym miejscu zdarzało mi się widzieć ogrom błędów. To jeden z newralgicznych miejsc, które determinują to, czy twoje dzieło jest dziełem podczas kontroli. Ważna jest, aby było wpisane co zamawiasz np. logo, artykuł, filmik, reportaż w postaci zdjęć, moduł programistyczny. 

Nie możesz w tym miejscu wpisywać np. obsługa mediów społecznościowych, programowanie. A tym bardziej nie możesz używać nazwy stanowisk np. Programista. 

Dzieło to umowa o rezultat, a wpisanie czynności takich jak np. obsługa mediów społecznościowych dla urzędników jest umową  zlecenia. Sądzę, że nie muszę dodawać, że wpisanie stanowiska powoduje, że jest to umowa o pracę. 

A więc dobre nazwanie dzieła może mieć zero-jedynkowy skutek podczas kontroli i stwierdzania, czy dane dzieło nim jest, czy jednak nie.

 

Okres zawarcia umowy o dzieło:

To kolejny punkt szczególnie ważny w umowie o dzieło. Umowa o dzieło ma charakter czasowy, a więc powinieneś wpisać tam datę początkową i końcową. Zdarza się, że dziełem jest np. strona www, gdzie jej przygotowanie zwykle zajmuje więcej czasu i dzielimy pracę na etapy. Wtedy możemy oczywiście możesz wpisać daty początkowe i końcowe oraz daty zakończenia poszczególnych etapów prac.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Wynagrodzenie za wykonanie umowy o dzieło:

To niby oczywisty punkt w umowie o dzieło, a jednak bardzo często widuję błędy. Umowa o dzieło powinna mieć wpisaną jednoznaczną kwotę za to, co zamówiliście. A więc jeżeli zamawiacie artykuł i umawiacie się np. na 500zł brutto. To taką kwotę wpisujecie w umowie. 

To co zdarza mi się widzieć, to np. wpisane w przedmiocie dzieła: programowanie, a w wynagrodzeniu stawka miesięczna. Gdybyś chciał w taki sposób zapisywać wynagrodzenie, to nie jest to zgodne z zasadami umów o dzieło. 

 

Termin wynagrodzenia:

Drugim ważnym, powiązanym elementem jest termin wynagrodzenia. Zasada jest taka, że płacimy wynagrodzenie na podstawie rachunku do umowy ( stanowi on jednocześnie potwierdzenie odebrania dzieła) w ciągu 7 lub 14 dni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać 3 dni, czy 21 dni. 

W przypadku umówienia się na pracę etapową w taki sam sposób możesz uzależnić od tego swoje wynagrodzenie. A więc po każdym etapie wykonujący dzieło wystawia ci rachunek do umowy i w umówionym terminie dokonujesz płatności. 

 

Wypowiedzenie umowy o dzieło:

To jest punkt, którego nie powinno być w umowie o dzieło, a jednak często zdarza mi się go widzieć. Umowy o dzieło nie możesz wypowiedzieć. Możesz od niej odstąpić. A więc wpisać np. zapis, że jeżeli ktoś się spóźnia X dni to masz prawo odstąpić od umowy. Odstąpienie działa tak, jak by umowa została anulowana. 

Prawa autorskie:

W niektórych umowach możesz zawrzeć zapis o przeniesieniu praw autorskich. Korzystasz z niego, wtedy, gdy zamawiasz coś autorskiego np. artykuł, zdjęcia, logotypy, grafiki itp. Pozwala to na przeniesienie własności praw autorskich, a za czym idzie wykonujący dzieło nie może tego samego sprzedać innej osobie. Jednocześnie skorzystanie z takiej możliwości powoduje również niższy podatek dochodowy. 

 

Podsumowanie 

Jak pewnie zauważyłeś jest kilka elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę przygotowując umowę o dzieło. Dość łatwo wpisać w nią coś, co nie jest dziełem, coś co może być punktem zapalnym podczas kontroli. Aby tego uniknąć rzuć okiem na przykład umowy o dzieło, który przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej.

 

Więcej o umowach o dzieło:

Pobierz przykładową umowę o dzieło z komentarzami – co musi zawierać:

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w zatrudnianiu i zarządaniu pracownikami:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Jak poprawnie zatrudnić osobę w firmie?

Jak poprawnie zatrudnić osobę w firmie?

Każdy z przedsiębiorców dochodzi do takiego momentu, kiedy zastanawia się nad zatrudnieniem kogoś do pomocy. Na samym początku mamy ogrom obaw związanych z formalnościami, ilością pracy, niepewnością klientów i co za tym idzie niepewnością przychodów. Najchętniej...

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Jak zmienić warunki umowy o pracę?

Nastał czas, kiedy firmy po kilkumiesięcznym zamrożeniu zaczęły wracać do swoich normalnych trybów zajęć. Wielu z nas przygląda się kosztom stałym, w tym kosztom osobowym. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że będzie musiało dokonać pewnych korekt zatrudniania. I tutaj...

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Jak poprawnie rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem?

Rozwiązywanie umów o pracę Jeżeli pracownik i pracodawca chcą rozwiązać umowę, które ich łączy to przede wszystkim należy zastanowić się w jakiej formie to przeprowadzić. Oczywiście najszybszą opcją jest porozumienie stron, w której uczestnicy dogadują się co do...

Zatrudniasz pracowników?

Pobierz bezpłatne wzory dokumentów do umów zlecenie, o dzieło i o pracę

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.