Umowa o dzieło, a zlecenie – czym się różnią?

Lut 24, 2020Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Różnice między umową o dzieło, a zlecenie bardzo często spędzają sen z powiek przedsiębiorców. W momencie podpisywania nie zawsze do końca wiadomo, co jest zleceniem a co dziełem. Poniżej znajdziesz podsumowanie najważniejszych elementów odróżniających te umowy od siebie.

Umowa zlecenie

Jest jedną z umów cywilno – prawnych, a więc podlega pod kodeks cywilny. Umowa zlecenie jest umową na wykonywanie czynności.  Może być więc zawierana tam, gdzie trwale komuś zlecacie jakieś prace. To może być programowanie, obsługa mediów społecznościowych, ale również sprzątanie. Umowa ta może być zawierana na czas określony lub nieokreślony z możliwością wypowiedzenia. Na dziś obowiązuje Cię konieczność utrzymania stawki minimalnej za godzinę ( na rok 2020 17zł brutto) oraz konieczność ewidencjonowania godzin pracy. 

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest umową o rezultat. A więc wtedy bez względu na wkład czasowy umawiasz się na określoną stawkę. Umowa nie może zostać wypowiedziana. W szczególnych wypadkach możesz odstąpić od umowy, co oznacza jej unieważnienie.

Składki ZUS w umowie o dzieło, a zlecenie

To chyba najbardziej zauważana różnica między umową o dzieło, a zlecenie.

Od umowy o dzieło generalnie powinieneś opłacić tylko podatek. Umowy o dzieło nie podlegają składkom ZUS. Oczywiście jak to w polskim prawie bywa jest jeden wyjątek. W przypadku jeżeli masz podpisaną umowę o pracę z prawnikiem i z tym samym chcesz zawrzeć umowę o dzieło to ona w całości podlega składkom ZUS. 

W przypadku umów zlecenie składki zależą od tzw. statusu. Dziś praktycznie od każdej umowy opłacisz ZUS. Wyjątkiem są umowy zawarte z uczniami lub studentami do 26 roku życia.  Tym samym przychody z umowy zlecenie liczą się do późniejszej emerytury, czy renty.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Podatek w umowie o dzieło, a zlecenie

W przypadku umowy zlecenia opłacasz podatek wg progów podatkowych, a więc 17% i 32% w przypadku drugiego progu podatkowego. W przypadku umowy o dzieło obowiązują te same stawki podatkowe, jednak możesz tutaj skorzystać z tzw. podwyższonych kosztów uzyskania przychodu przy przenoszeniu praw autorskich i wtedy płacisz podatek 17% od połowy przychodu. A więc podatkowo może wyjść zdecydowanie korzystniej. 

Wypowiedzenie umowy o dzieło, a zlecenie

Umowa zlecenie może podlegać okresowi wypowiedzenia. Możesz tutaj wpisać dowolną długość. Nie regulują tego żadne sztywne przepisy. Na rynku przyjęły się wartości 14 dni lub 30 dni. W przypadku umowy o dzieło możesz jedynie odstąpić od takiej umowy z powodów złego wykonania, taka umowa nie podlega wypowiedzeniu. 

Podsumowanie

Powyżej omówiliśmy naszym zdaniem najważniejsze różnice pomiędzy umowami o dzieło i zlecenie. Powinno pomóc Tobie w określeniu, czy dana umowa jest poprawnie zawarta oraz jakie masz możliwości prawne w przypadku zamawiania określonych zleceń.

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy:

Inne artykuly, które mogą Cię zaintesować:

Jaki zapłacę ZUS od umowy zlecenia?

Jaki zapłacę ZUS od umowy zlecenia?

Podobnie jak w przypadku umowy o pracę, przy umowie zlecenia również mamy pewne zasady, których powinniśmy przestrzegać w związku z wynagrodzeniem i składkami ZUS. Przede wszystkim, jeżeli zawieramy pierwszą umowę zlecenie z „pracownikiem” to wynagrodzenie za pierwszy...

Jak policzyć okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Jak policzyć okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Jeżeli pracownik i pracodawca chcą rozwiązać umowę, które ich łączy to przede wszystkim należy zastanowić się w jakiej formie to przeprowadzić. Oczywiście najszybszą opcją jest porozumienie stron, w której uczestnicy dogadują się co do terminu wygaśnięcia umowy i...

Pobierz bezpłatny

poradnik

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

Mam nadzieje, że artykuły i wiedzą, którą tu znajdziesz będą miały realne przełożenie na prowadzenie Twojego biznesu 

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.

firma bez zusu

Pobierz bezpłatny poradnik

7 sposobów na obniżenie kosztów w Twojej firmie

Super! Teraz sprawdź podany adres e-mail i odbierz poradnik.