Umowa o dzieło, a zlecenie – czym się różnią?

lut 24, 2020Zatrudnianie i rozliczanie pracowników

Różnice między umową o dzieło, a zlecenie bardzo często spędzają sen z powiek przedsiębiorców. W momencie podpisywania nie zawsze do końca wiadomo, co jest zleceniem a co dziełem. Poniżej znajdziesz podsumowanie najważniejszych elementów odróżniających te umowy od siebie.

Umowa zlecenie

Jest jedną z umów cywilno – prawnych, a więc podlega pod kodeks cywilny. Umowa zlecenie jest umową na wykonywanie czynności.  Może być więc zawierana tam, gdzie trwale komuś zlecacie jakieś prace. To może być programowanie, obsługa mediów społecznościowych, ale również sprzątanie. Umowa ta może być zawierana na czas określony lub nieokreślony z możliwością wypowiedzenia. Na dziś obowiązuje Cię konieczność utrzymania stawki minimalnej za godzinę ( na rok 2020 17zł brutto) oraz konieczność ewidencjonowania godzin pracy. 

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest umową o rezultat. A więc wtedy bez względu na wkład czasowy umawiasz się na określoną stawkę. Umowa nie może zostać wypowiedziana. W szczególnych wypadkach możesz odstąpić od umowy, co oznacza jej unieważnienie.

Składki ZUS w umowie o dzieło, a zlecenie

To chyba najbardziej zauważana różnica między umową o dzieło, a zlecenie.

Od umowy o dzieło generalnie powinieneś opłacić tylko podatek. Umowy o dzieło nie podlegają składkom ZUS. Oczywiście jak to w polskim prawie bywa jest jeden wyjątek. W przypadku jeżeli masz podpisaną umowę o pracę z prawnikiem i z tym samym chcesz zawrzeć umowę o dzieło to ona w całości podlega składkom ZUS. 

W przypadku umów zlecenie składki zależą od tzw. statusu. Dziś praktycznie od każdej umowy opłacisz ZUS. Wyjątkiem są umowy zawarte z uczniami lub studentami do 26 roku życia.  Tym samym przychody z umowy zlecenie liczą się do późniejszej emerytury, czy renty.

Chcesz być na bieżąco z przepisami oraz tematami podatkowymi?

Podatek w umowie o dzieło, a zlecenie

W przypadku umowy zlecenia opłacasz podatek wg progów podatkowych, a więc 17% i 32% w przypadku drugiego progu podatkowego. W przypadku umowy o dzieło obowiązują te same stawki podatkowe, jednak możesz tutaj skorzystać z tzw. podwyższonych kosztów uzyskania przychodu przy przenoszeniu praw autorskich i wtedy płacisz podatek 17% od połowy przychodu. A więc podatkowo może wyjść zdecydowanie korzystniej. 

Wypowiedzenie umowy o dzieło, a zlecenie

Umowa zlecenie może podlegać okresowi wypowiedzenia. Możesz tutaj wpisać dowolną długość. Nie regulują tego żadne sztywne przepisy. Na rynku przyjęły się wartości 14 dni lub 30 dni. W przypadku umowy o dzieło możesz jedynie odstąpić od takiej umowy z powodów złego wykonania, taka umowa nie podlega wypowiedzeniu. 

Podsumowanie

Powyżej omówiliśmy naszym zdaniem najważniejsze różnice pomiędzy umowami o dzieło i zlecenie. Powinno pomóc Tobie w określeniu, czy dana umowa jest poprawnie zawarta oraz jakie masz możliwości prawne w przypadku zamawiania określonych zleceń.

Dowiedz się więcej na temat umów o dzieło

Justyna Broniecka

Justyna Broniecka

Autorka

Przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS to nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego. Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory. Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Wykładała na uczelniach wyższych, uczestniczyła w licznych konferencjach jako prelegent. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.

Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Książki, które pomogą Ci w zatrudnianiu i zarządaniu pracownikami:

Inne artykuły, które mogą Cię zaintesować:

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem – jak to wygląda?

Od dawna wiadomo, że wśród przedsiębiorców istnieje takie przekonanie, że nie warto zatrudniać studentów i uczniów na umowie o prace. Lepiej dać zlecenie, bo będą mniejsze koszty. Rzeczywiście w wielu przypadkach wynagrodzenie brutto będzie wynosiło tyle samo co...

Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

Jak bezpiecznie stosować umowę o dzieło po zmianach 2021?

Od stycznia 2021 każdą umowę o dzieło należy zgłaszać do ZUS-u. Sama taka konieczność wzbudza w wielu przedsiębiorcach obawy, czy oby na pewno powinniśmy z niej skorzystać. Część firm decyduje się na rozliczenie wynagrodzenia na umowach zlecenia. Pomimo zdecydowanie...

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

Umowa o dzieło, czy umowa zlecenie po zmianach 2021

  Ustawy związane z pomocą dla przedsiębiorców tzw. tarcze antykryzysowe, poza zapisami związanymi z pomocą, zawierają również sporo „przemyconych” przepisów, które nie będą długofalowo działały pozytywnie na firmy w Polsce. Jedną z takich zmian jest konieczność...

Zatrudniasz pracowników?

Pobierz bezpłatne wzory dokumentów do umów zlecenie, o dzieło i o pracę

Witaj, jestem Justyna!

Od prawie 10 lat edukuję i uświadamiam przedsiębiorców w tematach systemu podatkowego. Chce, abyś wiedział jakie masz możliwości oraz jakie konsekwencję mają Twoje poszczególne wybory.

ZUS to nie MUS to miejsce, w którym edukujemy przedsiębiorców w zakresie bezpiecznego prowadzenia biznesu. Z drugiej strony pokazujemy też, że istnieją ścieżki, dzięki którym można zapłacić mniejsze podatki.